Úvod

Vítejte na těchto stránkách, které chci věnovat mým nejoblíbenějším rostlinám – bambusům. Tyto rostliny mě přitahovaly již dávno, ale vždy jsem je považoval za rostliny tropického, či subtropického pásma. Když jsem se v roce 1999 v Číně procházel bambusovým lesem a obdivoval několikametrové stvoly bambusů, vůbec mě nenapadlo, že by se daly pěstovat i u nás. Po návratu domů jsem však narazil na informace o zimovzdorných druzích a o možnosti pěstovat je i v našich podmínkách ve volné půdě. Nadšeně jsem hned začal shánět sazenice. Ovšem v Česku v roce 2001 bylo k sehnání jen pár druhů a tak jsem mnoho zajímavých druhů získal až v zahraničí. Situace se v poslední době zlepšila. Mnoho perspektivních druhů je možné snadno získat i u nás.

O pěstování zimovzdorných bambusů v našich podmínkách se ještě nedávno mnoho nevědělo. Teď po letech pokusů, již základní informace jsou a ty se snažím zde na těchto stránkách shromažďovat. Nejde jen o mé osobní zkušenosti, ale i o informace od dalších bambusářů v ČR. Mnoho poznatků jsem získal i od zahraničních pěstitelů.

Asi největší prostor zde dostane rod Phyllostachys, který je můj nejoblíbenější. Tento rod nabízí pro naše klimatické podmínky největší škálu druhů a pravděpodobně i největší rostliny, které je možné u nás vypěstovat. Ale samozřejmě zde budou mít prostor i další rody, zejména rod Fargesia, který je druhý z mých nejoblíbenějších. Ale i malé, půdopokryvné druhy mají v našich zahradách své místo a ani ty zde určitě nevynechám.

Dát dohromady seriózní informace je velice těžké, neboť pokud jde o bambusy, panuje všude ve světě velký zmatek. Mnoho rostlin se prodává pod nesprávnými názvy, mnoho druhů koluje v několika klonech, které se liší v mnoha znacích. Problém působí už samotné botanické zařazení neznámého druhu (Cyklus kvetení, který je u nich nastaven na desítky let to komplikuje.). Takže, dnes se vede mnoho sporů o tom kterém druhu, mnoho rostlin zůstává botanicky nezařazených. Mnoho druhů si je velmi podobných, hlavně sazenic, takže i od renomovaného pěstitele jsem dostal omylem špatnou sazenici. To vše pak přispívá k stále většímu zmatku.

Vše, co zde najdete, se snažím ověřit z mnoha zdrojů, takže věřím, že informace zde publikované jsou správné. Pokud byste přeci našli něco nepřesného, či budete mít něco doplňujícího, nového, či cokoli zajímavého ve vztahu k bambusům, rád to zde uveřejním. V zahraničí existuje mnoho klubů, které sdružují „bambusáře“. U nás zatím počet pěstitelů zvolna roste, mnoho lidí netuší, že je možné je u nás venku celoročně pěstovat. Třeba tyto stránky někoho inspirují a pořídí si bambus na svou zahradu a rozšíří řady „bambusářů“ v Česku.

Nechci se zde věnovat pouze pěstování bambusů, ale rád bych se časem věnoval i dalším oblastem, které jsou nějak s bambusy spjaté. Vždyť bambusy, zejména v Asii, vstoupily do literatury, malířství, hudby. Zejména v Číně se staly neodmyslitelnou součástí kultury.

Wufeng

P.S. Z hlediska pojmenování rostlin jsou tyto stránky myšlené hlavně jako pomůcka pro zájemce o pěstování těchto rostlin. Používám proto pro jejich pojmenování nejrozšířenější názvy, i když nemusí být botanicky správné. Pro zjednodušení mluvím také o „druzích“, i když si uvědomuji, že se mnohdy jedná pouze o poddruh, kultivar, mutaci, atd. Myslím, že orientaci mezi jednotlivými bambusy to nijak neškodí, a mně velmi usnadňuje práci.

zpět na přehled článků »