Rod: Fargesia

Rychlý výběr

Rod asijských horských bambusů Fargesia zahrnuje v současné době několik desítek druhů. Toto číslo rozhodně není konečné. Výzkum neustále pokračuje. Jsou popisovány stále nové druhy, některé druhy jsou naopak přeřazovány do jiných rodů, takže situace je velmi nepřehledná. Přesto je mu nutno věnovat velkou pozornost, neboť společně s rodem Phyllostachys nabízí nejzajímavější, nejodolnější a dle mého mínění i nejkrásnější bambusy, které je možné u nás pěstovat.

Všechny Fargesie jsou trsnaté. Rostou zpravidla v hustém trsu, který se jen zvolna rozšiřuje do stran. Tím jsou zejména vhodné do menších zahrad, kde se živelně nerozrůstají do stran a nevyžadují kontrolu kořenů bariérou, která se někdy využívá u výběžkatých dru­hů.

Jako první je nutné zmínit dva nejzimovzdornější druhy z bambusů vůbec. Jedná se o Fargesia murielae a Fargesia nitida. Tyto bambusy ještě nedávno byly absolutně bez diskuze nejvhodnějšími kandidáty pro pěstování u nás. Bohužel oba vykvetly. Fargesia murielae již před několika desetiletími, Fargesia nitida kvete právě v současné době. U Fargesií to znamená, že mateční rostlina po odkvětu hyne. Byla a jsou získávána velká množství semen z kterých vyrostlo mnoho nových semenáčů. Bohužel ne všechny mají stejné vlastnosti jako jejich mateční rostliny. Bylo vyselektováno nespočetně kultivarů a neustále se objevují nové, takže vyhodnotit, které z nich budou nejvhodnější k pěstování u nás potrvá zřejmě ještě mnoho let. Aby se situace ještě více zkomplikovala, některé kultivary byly namnoženy v laboratořích, což mnohdy mělo negativní vliv na jejich růst. Některé laboratorně množené Fargesie slabě rostou, špatně se aklimatizují, případně začínají vykvétat (třeba kultivar Fargesia murielae Kranich) čímž dochází k jejich ztrátě.

Naštěstí jsou zde další druhy, které jsou také velmi vhodné k pěstování u nás a rozhodně by neměly v zahradách chybět. Vhodnou náhradou za výše zmíněné může být Fargesia denudata. Je podobného vzhledu i velmi zimovzdorná. O něco nižší, rychle se rozrůstající je Fargesia rufa. Velmi populární jsou také rychle rostoucí Fargesie sp. Jiuzhaigou z národního parku Jiuzhaigou v Číně. Bylo dovezeno mnoho semenáčů, které se mezi sebou liší. Mnoho z nich má různě zbarvená stébla, u některých se barevnost v průběhu roku mění. Další Fargesií na kterou je nutno upozornit je Fargesia robusta. Je nápadná nejen svým mohutným vzrůstem, ale již brzy na jaře potěší novými výhony, které později upoutají bílými stébelnými pochvami na zelených stéblech. Odolná, dobře rostoucí a vzhledově velmi pěkná je také Fargesia scabrida.

Myslím, že už dnes je z Fargesií z čeho vybírat. Nové importy do Evropy však stále pokračují, takže se je na co těšit a určitě se časem ještě některé další zajímavé objeví.

Nalezené bambusy rodu „Fargesia“

Na dotaz „Fargesia“ bylo nalezeno 22 položek.