Přehled bambusů

Rychlý výběr

V pravém sloupci najdete pod jménem bambusu popis jednotlivého druhu. Snažím se vytvořit databázi odolných druhů, které se dají u nás celoročně pěstovat venku. Využití bambusů v zahradách, na terasách, jako živé ploty najdete podrobně rozepsáno v sekci články.

V průběhu mnoha let jsem měl možnost vyzkoušet stovky různých bambusů, některé i na více lokalitách. Také zkušenosti přispěvatelů fóra na těchto stránkách pomohly v ověřování chování jednotlivých druhů u nás. Mnoho druhů bambusů tak bylo možno sledovat od nejteplejších, po velmi studené lokality u nás. Troufám si říci, že v současné době už je dost zkušeností, že je možné zodpovědně prohlásit, že je zde více druhů, které u nás rostou skvěle a dokázaly se na naše klima velmi dobře adaptovat. Bambusy uvedené se zimovzdorností 1, jsou nejvhodnější k pěstování u nás. Dokázaly své kvality v mnoha zahradách. Bambusy v kategorii 2, se ještě dají ve většině míst bez problémů využít, kategorie 3 a více už je nutné zvážit. Některé jsou však tak zajímavé, že za pokus stojí.

Popisy stavím hlavně na pozorování svých rostlin. Ne všude se bambusy budou chovat stejně. Je nutné vzít v úvahu podmínky konkrétní lokality, také záleží na zdroji získání rostliny. Může dojít k záměně druhů, stejný druh získaný z různých zdrojů může mít výrazně odlišnou zimovzdornost, rostliny množené v laboratořích se chovají jinak než vegetativně množené.

Vysvětlivky

Časem bych zde rád měl co nejkompletnější databázi zimovzdorných druhů, ke každému pokud možno odpovídající foto.

Doufám, že Vám tato databáze pomůže v lepší orientaci v bohatém sortimentu těchto nádherných rostlin.