Rod: Phyllostachys

Rychlý výběr

Tento rod zahrnuje několik desítek druhů rozšířených hlavně v nížinách v Číně od subtropického po mírné pásmo. Mnoho druhů je rozšířeno i v dalších státech Ásie, do některých byly cíleně naimportovány kvůli jejich ekonomickému využití. V některých, třeba v Japonsku zdomácněly a vyvinuly se u nich nové formy, které se jinde nevyskytují. Nejznámějším a z ekonomického hlediska nejdůležitějším druhem je Phyllostachys pubescens, jehož pěstování zejména v Číně je důležitou součástí ekonomiky.

Pro schopnost svých zástupců snášet teplá léta a přežít kruté zimy je druhým nejdůležitějším rodem (společně s rodem Fargesia) pro výběr druhů k pěstování u nás. Pokud budete chtít pěstovat několikametrové bambusy, které vytvoří časem silnou tyčovinu, mnohdy nejen zelenou, ale i v různých barevných kombinacích budete muset sáhnout právě mezi Phyllostachysy.

Rostliny tvoří vzpřímená stébla, která časem tvrdnou a mohou dosáhnout několikametrových rozměrů. Větve s různě velkými listy vyrůstají v párech, přičemž jedna z nich je většinou silnější. Jedná se rostliny výběžkaté, které mají tendenci se rozrůstat do stran. Tato schopnost je u nějakých druhů silně redukována. Třeba Phyllostachys rubromarginata několik prvních let roste v těsném trsu. Některé druhy v teplých podmínkách silně vybíhavé u nás v studenějším prostředí se drží více v trsech Phyllostachys aurea.

V poslední době díky častým importům je v Evropě k dispozici mnoho desítek druhů, které se u nás dají pěstovat. Mnoho z nich je již prověřených a dají se snadno doporučit, mnoho jich je však poměrně neznámých a pěstují se zatím pouze v malém množství v zahradách nadšených sběratelů. Mezi prověřené a u nás dobře rostoucí se dá zařadit třeba Phyllostachys bissetii se zelenými stébly či barevné formy Phyllostachys aureosulcata. Barevně zaujme Phyllostachys nigra s černými stébly, dále formy Phyllostachys aureosulcata ve spodní části s klikatícími se stébly.

Mezi Phyllostachysy najdeme i druhy, které jsou schopny dorůst do obrovských rozměrů. Ty se na našem území nepěstují dlouho čili jejich výsledná výška se dá pouze odhadovat. Dá se ale předpokládat, že dosáhnou 8 metrových výšek s několikacen­timetrovým průměrem stébel. Mezi perspektivní „obry“ se dá zařadit třeba Phyllostachys vivax, Phyllostachys parvifolia.

Phyllostachysů je opravdu mnoho a nemá smysl je zde více rozepisovat. Více podrobností je v popisech jednotlivých druhů a v článcích .

Nalezené bambusy rodu „Phyllostachys“

Na dotaz „Phyllostachys“ bylo nalezeno 89 položek.