Nové kultivary a hybridy Fargesia murieliae a Fargesia nitida

V minulých desetiletích došlo k vykvetení dvou druhů bambusů, nejvhodnějších k pěstování v našem klimatu. Na jednu stranu jsme přišli o osvědčené, výborně zimovzdorné rostliny, na druhou stranu to přineslo šanci na objevení nových typů rostlin do našich zahrad.

Jedná se o trsnaté bambusy Fargesia murieliae a Fargesia nitida. U obou druhů došlo po odkvětu k uhynutí matečních rostlin. Byly vysety tisíce semen, většinou vytvořených po samoopylení rostlin. Z mnoha tisíců semenáčů se vyselektovalo jen pár, které rostou dobře, většina semenáčů byla slabých, špatně rostoucích, mnohé časem samovolně uhynuly.

Fargesia murieliae se podle zpráv starších pěstitelů nepodařilo zpětně získat rostliny podobně vitální ani stejné vzhledově, jako byly mateční rostliny. Sám jsem původní rostlinu nikdy neměl, čili toto nemohu osobně potvrdit, ale shoduje se na tom mnoho ze zahraničních pěstitelů s kterými jsem mluvil. Mně osobně se některé kultivary zdají pěkně rostoucí a vitální, srovnání ale nemám.

Ne všechny kultivary se osvědčily jako vhodné pro naše klima. I v zahraničí, mnohé z prodávaných kultivarů nerostly dobře a byly časem vyřazeny z prodeje. Bohužel, některým v zahraničí stále nabízeným kultivarům se u nás nedaří a nedají se doporučit. Přesto se s nimi poměrně často můžeme setkat i v našich zahradnictvích. Podrobnosti o jednotlivých kultivarech budu podrobněji uvádět v popisu druhů pod jejich druhovým jménem Fargesia murieliae. Zde jen stručně.

Kultivary, s kterými jsem se setkal a které se mi moc neosvědčily byly Harewood, Joy, laboratorně množený Kranich. Další problém je s pseudokultivary z Dánska, kterými jsou Bimbo, Simba, Jumbo. Píši pseudokultivary, protože zde nejde o jeden vybraný semenáč, který by byl dále množen. Bylo vybráno několik rostlin podobně rostoucích a ty byly pojmenovány jako jeden kultivar. Ty, které byly malé, dostaly jméno Bimbo, středně velké Simba a největší Jumbo. S tím vznikl problém, protože pokud koupíte takto označenou sazenici, není jasné jak se jí u nás povede.

Pěstoval jsem Jumbo z jednoho zdroje, které po 9 letech v zemi zůstalo stejně velké jako při vysazení, ale mám i Jumbo ze zdroje jiného, které roste výborně a vyrostla z něj po letech nádherná solitéra. Pokud by jste si ho chtěli pořídit, je nejlepší sazenici získat od někoho, kdo jí namnožil z vlastní, dobře rostoucí rostliny. Rostliny nabízené v hobymarketech mohou být kvalitní, ale také ne, záleží na zdroji, odkud je obchodníci mají. S kultivarem Simba je to podobné. U malého Bimbo jsem osobně na několika lokalitách nikdy neviděl příliš pěknou rostlinu. Většinou byly částečně prožloutlé a nerostly dobře. Je to dáno zřejmě tím, že se vybraly slabě rostoucí a málo vitální sazenice. Pro mě to není hezký kultivar a nedoporučoval bych ho.


Kultivar Fargesia murieliae Bimbo málo vitální kultivar

Kultivar Fargesia murieliae Fresena


Dobré zkušenosti mám s kultivary z Německa – Green Arrows, Flamingo, Fresena, Silver Bird. Ty se mi zatím jeví jako nejperspektivnější a dá se spolehnout na kvalitu jednotlivých sazenic. Zejména Green Arrows mě udivuje svou vitalitou a výbornou zimovzdorností.


Kultivar Fargesia murieliae Jumbo dobře rostoucí rostlina

Kultivar Fargesia murieliae Silver Bird nově vysazená sazenice


Stejný proces nastal později u Fargesia nitida a jejích kultivarů (v mé zahradě kvetla od roku 2006). Opět po samoopylení byla vytvořena semena, z kterých bylo získáno mnoho tisíc semenáčů. Postupně se objevují v oběhu nové kultivary, které je potřeba u nás prověřit.

Jako jeden z prvních byl dostupný vegetativně množený kultivar Fontäne ®, který se mi zdá průměrný. Zimovzdornost je u něj slušná, ale je vhodný pouze do polostínu, stínu, na slunci špatně roste. Jako vůbec první se objevil v prodeji laboratorně množený Great Wall. Nemám k laboratorně množeným bambusům důvěru, ale tento jsem kupoval z nouze v době, kdy jiný kultivar v prodeji ještě nebyl. Je nutno přiznat, že i přestože je laboratorně množený, mnou pěstovaná rostlina roste pěkně a i zimovzdornost je výborná. Nechám na uvážení každého, zda ho zkusit či ne.

V současné době jsou u nás již dostupné nové vegetativně množené kultivary z Holandska, které se jeví perspektivně. Je potřeba je ještě prověřit.

Kromě samoopylením vzniklých nových selekcí, jsou i kultivary, které vznikly vzájemným opylením buď různých vykvetlých kultivarů, nebo opylením rostlin importovaných z různých lokalit v Číně. K dispozici jsou i nové semenáče z Číny – Songpan.

Sám jsem vyseparoval z mnou vysetých rostlin tu nejvitálnější, která se velmi podobá původní mateční rostlině. Výborně roste i v drsnější lokalitě a má krásně vybarvená stébla do fialovočerné barvy. Tvoří hustý, vzpřímený trs. Nazval jsem jí Prague podle místa výsevu. Jde o první český kultivar.

Podrobnosti o jednotlivých kultivarech budu podrobněji uvádět v popisu druhů pod jejich druhovým jménem Fargesia nitida. Opět se opakuje scénář, že většina semenáčů je neživotaschopná a opravdu jen pár z nich má cenu vyselektovat a pěstovat dál.


Kultivar Fargesia nitida Prague podzimní zbarvení

Kultivar Fargesia nitida Prague detail stébel


V Holandsku v zahradnické školce Boskoop se v roce 2005 pokusili navzájem zkřížit Fargesia murieliae a Fargesia nitida. U Fargesia nitida se použily přirozeně vykvetlé rostliny, u Fargesia murieliae u které proces kvetení byl už dávno pryč, využili kvetoucích rostlin vzešlých jako nechtěný produkt laboratorního množení. Tyto rostliny Fargesia murieliae ač neměly, vykvetly a byly využity pro vzájemné opylení s Fargesia nitida. Pokus probíhal ve sklenících za kontrolovaných podmínek a vzešlo z něj několik hybridních rostlin, které se postupně dostávají k pěstitelům. V holandských podmínkách rostou výborně. První pokusy ukázaly, že na 4 místech vysazené malé rostliny na jaře 2009, měly v srpnu 2010 přes 2 metry a přes 40 cm šíři trsu. Rostou dobře i u nás. Tyto hybridy mají obrovskou vitalitu a neuvěřitelně rychle narůstají. Mnou vysazená, necelý metr vysoká sazenice Fargesia murieliae x Fargesia nitida (Gigant) má po 3 letech neuvěřitelné 4 metry. Takhle rychle jsem ještě žádnou Fargesii růst neviděl.

Dostupné jsou následující hybridy:

Fargesia murieliae x Fargesia nitida Viking – 2005, mateční rostlina Fargesia murieliae opylená Fargesia nitida. Růst vzpřímený. Vitální rostlina, která rychle narůstá. Po několika letech v mé zahradě zatím 3 metrová rostlina a roste dál. Jde o obrovsky vitální hybrid, který velmi rychle narůstá a je výborně zimovzdorný.

Fargesia murieliae x Fargesia nitida Viking

Fargesia nitida x Fargesia murielae Winter Joy – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida opylená Fargesia murieliae. Roste v mé zahradě výrazně méně než Viking. Trs není tak vzpřímený, spíše rozložitý a méně uspořádaný.

Fargesia murieliae x Fargesia nitida Winter Joy

Fargesia nitida x Fargesia murieliae Obelisk – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Nymphenburg opylená Fargesia nitida Eisenach a Fargesia murieliae. Drží se v úzkém trsu, má mít vzpřímený růst, což se ovšem na některých lokalitách nepotvrzuje. Má uzké listy, může růst na slunném stanovišti. Od roku 2014 oficiálně v distribuci.

Fargesia murieliae x Fargesia nitida Obelisk

Další pokusy byly opylit mezi sebou Fargesia nitida a Fargesia nitida Gansu 95–2. Nejde zde o mezidruhové křížení, pouze vzájemné opylení rostlin stejného druhu pocházejících z různých lokalit.

Dostupných je několik selekcí

Fargesia nitida Black Pearl – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – nádherně zbarvený kultivar – barva nových výhonků je v odstínech fialové. Roste poměrně vzpřímeně, později se stébla pod vahou listů sklání do stran. Lehkým střihem se dá tvarovat do vzpřímeného trsu jako je na obrázku. Roste pomaleji než Fargesia nitida Pillar. V našich podmínkách odhaduji výslednou velikost cca. 2,5 metru. Snese pěstování i na plném slunci, kde však stáčí listy. Z nových kultivarů jde o jeden z nejzajímavějších.

Fargesia nitida Black Pearl

Fargesia nitida Pillar – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – Po několika letech mohu potvrdit rychlý nárůst vzpřímených stébel. Ta nejsou barevná, zůstávají zelená. V zimě se přebarvují do tmava. U větší rostliny se prodlužují kořenové krčky, takže trs je volnější a rychleji se roztahuje do stran. Výsledná výška cca. 3,5 metru, možná více.

Fargesia nitida Volcano – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – velmi převislý růst. V některých zahradách se neosvědčuje.

Fargesia nitida Shadow Light – 2004, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – jak napovídá název, vhodná do polostínu, stínu

Díky tomu, že kvetly ve stejné době i jiné kultivary Fargesia nitida, tak se zřejmě časem objeví i další nové selekce, možná i další mezidruhové hybridy. Boskoop uvádí, že má nejméně dalších 20 selekcí, z různých vzájemně opylených kultivarů z kterých teprve časem vyseparují dobře rostoucí semenáče. Zda přinesou něco zajímavého a budou prosperovat i u nás se uvidí časem.


Hybrid Fargesia nitida x Fargesia murieliae nově vysazená sazenice

Hybrid Fargesia nitida x Fargesia murieliae detail stébel


Další hybrid mezi Fargesia murieliae a Fargesia nitida vznikl spontánně v zahradě Belgického pěstitele bambusů Hermana De Swerdt, pravděpodobně kolem roku 2005. Od něj získali semenáče další pěstitelé a někteří z nich dávají do oběhu sazenice z těch nejvitálnějších.

Fargesia nitida x Fargesia murielae Schensbossen – množí J. V. D. Palen. Podle něj jeden z nejvitálnějších semenáčů co zná. Vzpřímený růst, tlustá stébla se světlejšími listy, v zimě méně roluje listy. Odhaduje velikost v dospělosti 3–5 metrů.

Fargesia nitida x Fargesia murielae Schensbossen

Fargesia nitida x Fargesia murielae Herman – další vitální semenáč množený ve Francii.

zpět na přehled článků »