Nové kultivary a hybridy Fargesia murieliae a Fargesia nitida

Tento článek je věnovám dvěma velmi důležitým druhům, které mohou najít široké uplatnění v našich zahradách a jejichž sazenice se často objevují i v obchodech.

V minulých desetiletích došlo k vykvetení dvou druhů bambusů, nejvhodnějších k pěstování v našem klimatu. Na jednu stranu jsme přišli o osvědčené, výborně zimovzdorné rostliny, na druhou stranu to přineslo šanci na objevení nových typů rostlin do našich zahrad. Jedná se o trsnaté bambusy Fargesia murieliae a Fargesia nitida. U obou druhů došlo po odkvětu k uhynutí matečních rostlin. Byly vysety tisíce semen, většinou vytvořených po samoopylení rostlin. Z mnoha tisíců semenáčů se vyselektovalo jen pár, které rostou dobře. Většina semenáčů byla slabých, špatně rostoucích, mnohé časem samovolně uhynuly.

Rostliny, které se v současnosti nabízejí je možné rozdělit do 4 kategorií původu.

1. První, které byly nabízeny (díky dřívějšímu kvetení mateční rostliny) byly kultivary Fargesia murieliae. Ne všechny kultivary, které se dostaly do oběhu, se osvědčily jako vhodné pro naše klima. I v zahraničí, mnohé z prodávaných kultivarů nerostly dobře a byly časem vyřazeny z prodeje. Bohužel, některým stále nabízeným kultivarům se u nás nedaří a nedají se doporučit. Přesto se s nimi poměrně často můžeme setkat v zahradnictvích. Podrobnosti o jednotlivých kultivarech budu podrobněji uvádět v popisu druhů pod jejich druhovým jménem Fargesia murieliae. Kultivary, s kterými jsem se setkal a které se mi moc neosvědčily byly Harewood, Joy, laboratorně množený Kranich. Další problém je s pseudokultivary z Dánska, kterými jsou Bimbo, Simba, Jumbo. Píši pseudokultivary, protože zde nejde o jeden vybraný semenáč, který by byl dále množen. Bylo vybráno několik rostlin podobně rostoucích a ty byly pojmenovány jako jeden kultivar. Ty, které byly malé, dostaly jméno Bimbo, středně velké Simba a největší Jumbo. S tím vznikl problém, protože pokud koupíte takto označenou sazenici, není jasné jak se jí u nás povede. Bohužel se časem ukázalo, že i kultivary, které se v počátcích jevily jako dobře rostoucí Fresena, Silver Bird, Green Arrows, Flamingo, časem začaly ztrácet vitalitu a chřadnout. Dnes se dá říci, že žádný z původních kultivarů se nejeví jako perspektivní a nedá se doporučit.

2. Jako další se objevily na trhu vybrané kultivary Fargesia nitida. Některé původní, třeba Fontäne, byly překonány lepšími. Některé další vznikly samoopylením, některé se podařilo opylit roslinami z různých míst původu v Číně, což dalo vzniknout vitálním semenáčům, třeba Black Pearl, Pillar. Zatím se tyto nové jeví jako velmi zajímavé a dají se doporučit.

3. Společně s novými kultivary Fargesia nitida se objevili kříženci tohoto druhu s Fargesia murieliae. Vznikly vitální rostliny, které se všechny dají doporučit k pěstování, jen je nutné počítat z jejich větší velikostí až cca.4 metry. V nabídce jsou Viking, Obelisk, Schensbossen, Winter Joy. Podrobnosti níže.

4. V poslední době se do oběhu dostávají pod labelem Well Born Bamboo Africa nové kultivary, třeba Blue Lizard, Red Zebra, Ivory Ibis, Maasai, Green Lion, které jsou množené vegetativně ze semenáčů dovezených z Číny. To jim zajišťuje dobrou vitalitu, neboť rostliny byly sebrány z přírody a nejde o samoopylení. Bohužel, i přes jejich nespornou vitalitu váhám s jejich doporučením. Bohužel se ukázalo, že jsou velmi náchylné k napadení červci a vlnatkou. Toto napadení je prakticky na všech nově prodávaných bambusech. Mnohdy při koupi není nic vidět, ale časem se napadení projeví a je viditelné, zejména pod stébelnými pochvami a v paždí větví. Boj s nimi je prakticky nemožný a nezbývá než se smířit se zamořením rostlin. Za normálních podmínek rostliny i přes napadení rostou dobře, ovšech za ztížených podmínek, jako je sucho, teplá léta bez deště apod může napadení působit na rostlinu významně a časem jí vážně poškodit. Druhou věcí je jejich tolerance k slunci a teplu. I přes deklarovanou velmi dobrou odolnost proti slunci rostliny silně rolují listy, potřebují dobrou závlahu. V suchých teplých lokalitách se jim nedaří, nejlépe je pěstovat v chladnějších, vlhčích lokalitách v polostínu až stínu. V Německu je mnoho školek, které tyto kultivary množí a časem jich na trh dodají několik desítek. Díky tomu budou zřejmě jako jedny z hlavních, které budou u nás nabízeny k prodeji.

Z těchto 4 kategorií bych tedy mohl doporučit číslo 2 a 3. V kategorii 2 najdete rostliny od 1,5 metru do 4 metrů. Většina je dobře rostoucích a prověřených v našich lokalitách. Kategorie 3 nabízí vitální, skvěle rostoucí rostliny, některé až 5 metrů vysoké. Kategorii 1 nemohu v dnešní době doporučit. Zdá se, že rostliny časem ztrácí vitalitu, takže nemá smysl si je pořizovat. Kategorii 4 nechám každému na posouzení. Při pořízení bych ale byl opatrný. Zkusil bych jednu dvě rostliny a časem se pozná, jak se osvědčí.

Kategorie 2

Fargesia nitida v současné době se jeví jako jeden z nejvhodnějších druhů, které lze u nás pěstovat. Její zimovzdornost je vynikající a mnoho dnes dostupných kultivarů ukázalo u nás své kvality. Jako vůbec první se objevil v prodeji laboratorně množený Great Wall. Nemám k laboratorně množeným bambusům důvěru, ale tento jsem kupoval z nouze v době, kdy jiný kultivar v prodeji ještě nebyl. Je nutno přiznat, že i přestože je laboratorně množený, mnou pěstovaná rostlina roste pěkně a i zimovzdornost je výborná. Nechám na uvážení každého, zda ho zkusit či ne.

Jako jeden z prvních byl dostupný vegetativně množený kultivar Fontäne ®, který se mi zdá průměrný. Zimovzdornost je u něj slušná, ale je vhodný pouze do polostínu, stínu, na slunci špatně roste.

Dále jsou na trhu docela běžné Black Pearl a Pillar. Tyto vegetativně množené kultivary z Holandska, vzniklé opylením dvou nepříbuzných rostlin rostou skvěle a dají se doporučit. Jsou již v našich podmínkách prověřené.

Fargesia nitida Black Pearl – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida

Nádherně zbarvený kultivar – barva nových výhonků je v odstínech fialové. Roste poměrně vzpřímeně, později se stébla pod vahou listů sklání do stran. Lehkým střihem se dá tvarovat do vzpřímeného trsu jako je na obrázku. Roste pomaleji než Fargesia nitida Pillar. V našich podmínkách odhaduji výslednou velikost cca. 2,5 metru. Snese pěstování i na plném slunci, kde však stáčí listy. Z nových kultivarů jde o jeden z nejzajímavějších.

Fargesia nitida Black Pearl

Fargesia nitida Pillar – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida

Po několika letech mohu potvrdit rychlý nárůst vzpřímených stébel. Ta nejsou barevná, zůstávají zelená. V zimě se přebarvují do tmava. U větší rostliny se prodlužují kořenové krčky, takže trs je volnější a rychleji se roztahuje do stran. Výsledná výška cca. 3,5 metru, možná více.

Fargesia nitida Volcano – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – velmi převislý růst. V některých zahradách se neosvědčuje.

Fargesia nitida Shadow Light – 2004, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – jak napovídá název, vhodná do polostínu, stínu

Na trhu se objevuje i několik dalších kultivarů, někdy jde i o rostliny importované z Číny. Mnoho pěstitelů nabízí také semenáčky původních kultivarů, které také vykvetly. Mezi nimi je mnoho zajímavých, které stojí za zkoušku.

Moje mateční rostlina vykvetla v roce 2006. Vybral jsem z mnou vysetých rostlin tu nejpodobnější mateční rostlině. Výborně roste i v drsnější lokalitě a má krásně vybarvená stébla do fialovočerné barvy. Tvoří hustý, vzpřímený trs. Nazval jsem jí Prague podle místa výsevu. Jde o první český kultivar.

Podrobnosti o jednotlivých kultivarech budu podrobněji uvádět v popisu druhů pod jejich druhovým jménem Fargesia nitida.


Kultivar Fargesia nitida Prague leden 2023

Kultivar Fargesia nitida Black Beauty


Kategorie 3

V Holandsku v zahradnické školce Boskoop se v roce 2005 pokusili navzájem zkřížit Fargesia murieliae a Fargesia nitida. U Fargesia nitida se použily přirozeně vykvetlé rostliny, u Fargesia murieliae u které proces kvetení byl už dávno pryč, využili kvetoucích rostlin vzešlých jako nechtěný produkt laboratorního množení. Tyto rostliny Fargesia murieliae ač neměly, vykvetly a byly využity pro vzájemné opylení s Fargesia nitida. Pokus probíhal ve sklenících za kontrolovaných podmínek a vzešlo z něj několik hybridních rostlin, které se postupně dostávají k pěstitelům. V holandských podmínkách rostou výborně. První pokusy ukázaly, že na 4 místech vysazené malé rostliny na jaře 2009, měly v srpnu 2010 přes 2 metry a přes 40 cm šíři trsu. Rostou dobře i u nás. Tyto hybridy mají obrovskou vitalitu a neuvěřitelně rychle narůstají. Mnou vysazená, necelý metr vysoká sazenice Fargesia murieliae x Fargesia nitida (Gigant) má po 3 letech neuvěřitelné 4 metry. Takhle rychle jsem ještě žádnou Fargesii růst neviděl.

Dostupné jsou následující hybridy:

Fargesia murieliae x Fargesia nitida Viking – 2005, mateční rostlina Fargesia murieliae opylená Fargesia nitida.

Jde o obrovsky vitální hybrid, který velmi rychle narůstá a je výborně zimovzdorný. Růst je vzpřímený. Na plném slunci stáčí listy. Trs je hustý s namodralými, hustě nahloučenými stébly. Po několika letech v mé zahradě má kolem 4 metrů.

Fargesia murieliae x Fargesia nitida Viking

Fargesia nitida x Fargesia murielae Winter Joy – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida opylená Fargesia murieliae.

Roste v mé zahradě pomaleji než Viking. Trs není tak vzpřímený, spíše rozložitý a méně uspořádaný. Jako pohledová zástěna či využití v živém plotě ideální bambus. Dá se tvarovat. Jako solitéru bych volil jiný z hybridů. Výsledná výška do 4 metrů.

Fargesia murieliae x Fargesia nitida Winter Joy

Fargesia nitida x Fargesia murieliae Obelisk – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Nymphenburg opylená Fargesia nitida Eisenach a Fargesia murieliae.

Drží se v úzkém trsu, má vzpřímený růst, úzké listy. Stébelné pochvy zůstávají dlouho na stéblech což působí dekorativně. Může růst na slunném stanovišti. Od roku 2014 oficiálně v distribuci. Velmi pěkný kultivar vhodný jako solitéra.

Fargesia murieliae x Fargesia nitida Obelisk

Další hybrid mezi Fargesia murieliae a Fargesia nitida vznikl spontánně v zahradě Belgického pěstitele bambusů Hermana De Swerdt, pravděpodobně kolem roku 2005. Od něj získali semenáče další pěstitelé a někteří z nich dávají do oběhu sazenice z těch nejvitálnějších.

Fargesia nitida x Fargesia murielae Schensbossen – množí J. V. D. Palen. Jeden z nejvitálnějších semenáčů na trhu. Má vzpřímený růst, tlustší stébla se světlejšími listy. Roste v úzkém trsu, méně roluje listy než další hybridy. Velikost v dospělosti až 5 metrů. V mé zahradě po 5 letech má přes 4 metry.

Fargesia nitida x Fargesia murielae Schensbossen

zpět na přehled článků »