Přehled bambusů: Fargesia nitida

Rychlý výběr

Jeden z nejvhodnějších bambusů k pěstování u nás. Nejzimovzdornější z Fargesií. Roste vzpřímeně a tvoří husté trsy. Nové výhonky vyrůstají na jaře, přezimují nerozvětvené a až v dalším roce se větví a vyrůstají na nich listy. Barevnost stébel je velmi variabilní od zelené přes červenou po tmavě fialovou, někdy se barví až do černa. Na zbarvení má velký vliv umístění, sluneční svit a druh kultivaru. Na zimu shazuje část listů, které se při mrazu, suchu a na silném slunci svinují. Dříve známý pod synonymem:Sina­rundinaria nitida, nebo Arundinaria nitida.

Rostliny pěstované v Evropě pocházejí ze semen, které na kvetoucích rostlinách v jižním Gansu sezbíral ruský botanik Berezovski v roce 1886. Těm doběhl cyklus kvetení a od roku 1991 jsou v Evropě v období květu. Rostliny po odkvětu umírají, což může trvat až několik let. Někdy vyženou ještě po odkvětu nové výhony, ty však již nemají sílu růst dál a odumírají. Fotky kvetoucí rostliny si můžete prohlédnout v zajímavostech zde:Kvetoucí Fargesia nitida.

Kromě rostlin vypěstovaných ze semen, jak je uvedeno výše, byla do Evropy v roce 1995 importována další rostlina Fargesia nitida pod názvem Gansu 95–2. Také ta vykvetla.

Z původních rostlin bylo pěstováno několik kultivarů. Nemá smysl o všech psát, po odkvětu odumřely. Některé si i v nové generaci ponechaly znaky matečních rostlin a zůstaly zachovány dál – třeba Fargesia nitida Nymphenburg.

Průběžně se objevují rostliny nové generace, které budou na dalších 80 – 120 let bezpečné. Už nyní je v oběhu několik velmi zajímavých nových selekcí, které u nás prosperují dobře a mnohdy vlastnostmi předčí původní rostliny.

K tomuto procesu již dříve došlo u Fargesia murieliae. Objevilo se a stále se objevují desítky nových kultivarů, které ale ani mnohdy kultivary nejsou, takže nebude možné všechny zde popsat. Budu se snažit vybírat pouze zajímavé a perspektivní kultivary vhodné k pěstování u nás, případně uvádět ty, které jsem měl možnost vyzkoušet, a neosvědčily se.

Fargesia nitida Fontäne ® – Vegetativně množený kultivar nové generace pochází z Německa ze semenáče z roku 1996, selekce Vaupel. Zimovzdornost je dobrá, na slunném místě se stébla vybarvují až do černa, rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku. Je vhodný spíše do polostínu a stínu.

Fargesia nitida Great Wall. Pochází ze semenáčů z ostrova Man (Velká Británie). Je množen laboratorně. Zkušenosti s jeho pěstováním jsou různé. Na některých stanovištích roste dobře, někde neprosperuje. Tento kultivar byl v oběhu jako první, díky brzkému kvetení mateční rostliny. Když jsem ho kupoval, jiné sazenice Fargesia nitida v té době nebyly dostupné. Nemám k laboratorně množeným bambusům důvěru, takže bych ho moc nedoporučoval, přestože moje rostlina roste výborně a přesahuje již výšku 3 metrů.

Sám mám následující semenáče, některé rostou velmi dobře a nahradí snad staré odkvetlé rostliny.

Fargesia nitida několik semenáčů z roku 2006. Některé vypadají vitálně a rostou vzpřímeně jako mateční rostliny.

Fargesia nitida Prague – ze semenáčů z roku 2006 jsem vybral ten nejvitálnější. První dva roky byly semenáče pěstovány a zimovány v kontejneru. Pak vysazeny ven. Z těch, které přežily, byl tento nejvitálnější. Roste v těsném trsu, vzpřímeně, má tmavě zbarvená stébla, fialová až fialovočerná. Velmi se podobá mateční rostlině. Je výborně zimovzdorný, je testován v mírné i drsné lokalitě. Myslím, že jde o perspektivní kultivar, který má stejně jako mateční rostlina předpoklad dorůst do 2.5–3 metrů. Nazval jsem ho Prague podle místa výsevu. Jde o první český kultivar, první sazenice byly dány do oběhu v roce 2013.

Fargesia nitida Nymphenburg tento kultivar se lišil hlavně delšími úzkými listy od typové rostliny. Semena jsem vysel v roce 2009. Vyrostlo několik semenáčů, které jsou velmi vitální a mají znaky původního kultivaru.

Fargesia nitida Black Beauty – vlastní selekce ze semenáčů z roku 2009. Mateční rostlina Fargesia nitida Nymphenburg. Vitální v hustém trsu rostoucí nová selekce s úzkými listy a velmi tmavými stébly, na slunci až černými.

Fargesia nitida Anceps tento kultivar měl výrazně užší listy, nesnášel plné slunce. Celkově byl méně vitální, menší než původní forma. V létě 2007 vykvetl. Semena jsem sklidil v roce 2008, vysel a mám semenáč z roku 2009, který se mu podobá. Roste spíše rozložitě, převisle.

Fargesia nitida Eisenach pěstuji několik semenáčů z výsevu 2010.

Z Holandska pochází mnoho nových kultivarů, zejména ze školky Boskoop. Využili současného kvetení nověji importované rostliny a rostliny pěstované v Evropě ze semen sebraných v roce 1886 a vzájemným opylením a selekcí získali následující kultivary.

Fargesia nitida Black Pearl – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – nádherný kultivar, má velmi tmavá stébla, zatím velmi brzo hodnotit zimovzdornost. V teplé lokalitě mi zimuje skvěle.

Fargesia nitida Pillar – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – vzpřímený růst, velmi vitální rostlina, která po několika letech pěstování u nás potvrdila svou výbornou zimovzdornost, velmi rychle narůstá, čím jsou stébla silnější, tím jsou i delší kořenové krčky, takže trs je pak volnější, stébla spíše zelená, v zimních měsících se přebarvuje do červenofialové zejména v horní části stébel, stáčí listy

Fargesia nitida Volcano – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – silně převislý růst s kterým je nutné v zahradě počítat

Fargesia nitida Shadow Light – 2004, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – jak název napovídá, stínomilný kultivar

Vznikl i mezidruhový kříženec s Fargesia murieliae, více v článku Nové kultivary a hybridy Fargesia murieliae a Fargesia nitida.

Dalších kultivarů z jiných zemí se objevuje mnoho. Fargesia nitida byla velmi rozšířena, takže i počet pěstitelů, kteří vyseli semena a vyselektují vlastní kultivary je velký. Není v mých možnostech zde všechny vyjmenovat. Předpokládám, že do pár let jich budou desítky, možná stovky. Důležité je najít ty, které budou dobře snášet naše klima a pak jich stačí jen pár, které si najdou místo v našich zahradách.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 2–5 metrů, průměr stébel 1–2 cm. Listy dlouhé 3,8–7,5 cm, široké 0,6–1 cm. Výhonky raší koncem dubna až začátkem května. Jeden z hlavních druhů sloužících jako potrava pro Pandu velkou.

Rozšíření: Gansu, Ningxia – Kapan shan, východní Qinghai, Sichuan – Maowen, Li, Songpan, Wenchuan, Nanping, Tong v lesích v nadmořských výškách 2400 – 3400 m n. m.


Fargesia nitida PragueFargesia nitida Black Beauty


Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 4.00m
průměr stébla do 1.50cm

Fotografie:

Fargesia nitida foto 1
Fargesia nitida foto 2
Fargesia nitida foto 3
Fargesia nitida foto 4
Fargesia nitida foto 5
Fargesia nitida foto 6
Fargesia nitida foto 7
Fargesia nitida foto 8
Fargesia nitida foto 9
Fargesia nitida foto 10
Fargesia nitida foto 11
Fargesia nitida foto 12
Fargesia nitida foto 13
Fargesia nitida foto 14
Fargesia nitida foto 15