Přehled bambusů: Fargesia nitida

Rychlý výběr

Jeden z nejvhodnějších bambusů k pěstování u nás. Nejzimovzdornější z Fargesií. Roste vzpřímeně a tvoří husté trsy. Nové výhonky vyrůstají na jaře, přezimují nerozvětvené a až v dalším roce se větví a vyrůstají na nich listy. Barevnost stébel je velmi variabilní od zelené přes červenou po tmavě fialovou, někdy se barví až do černa. Na zbarvení má velký vliv umístění, sluneční svit a druh kultivaru. Na zimu shazuje část listů, které se při mrazu, suchu a na silném slunci svinují. Dříve známý pod synonymem:Sina­rundinaria nitida, nebo Arundinaria nitida.

Rostliny pěstované v Evropě pocházejí ze semen, které na kvetoucích rostlinách v jižním Gansu sesbíral ruský botanik Berezovski v roce 1886. Těm doběhl cyklus kvetení a od roku 1991 jsou v Evropě v období květu. Rostliny po odkvětu umírají, což může trvat až několik let. Někdy vyženou ještě po odkvětu nové výhony, ty však již nemají sílu růst dál a odumírají. Fotky kvetoucí rostliny si můžete prohlédnout v zajímavostech zde:Kvetoucí Fargesia nitida.

Kromě rostlin vypěstovaných ze semen, jak je uvedeno výše, byla do Evropy v roce 1995 importována další rostlina Fargesia nitida pod názvem Gansu 95–2. Také ta vykvetla.

Z původních rostlin bylo pěstováno několik kultivarů. Nemá smysl o všech psát, po odkvětu odumřely. Některé si i v nové generaci ponechaly znaky matečních rostlin a zůstaly zachovány dál – třeba Fargesia nitida Nymphenburg.

Průběžně se objevují rostliny nové generace, které budou na dalších 80 – 120 let bezpečné. Už nyní je v oběhu několik velmi zajímavých nových selekcí, které u nás prosperují dobře a mnohdy vlastnostmi předčí původní rostliny.

K tomuto procesu již dříve došlo u Fargesia murieliae. Objevilo se a stále se objevují desítky nových kultivarů, které ale ani mnohdy kultivary nejsou, takže nebude možné všechny zde popsat. Budu se snažit vybírat pouze zajímavé a perspektivní kultivary vhodné k pěstování u nás, případně uvádět ty, které jsem měl možnost vyzkoušet, a neosvědčily se.

Sám mám následující semenáče, některé rostou velmi dobře a nahradí snad staré odkvetlé rostliny.

Fargesia nitida několik semenáčů z roku 2006. Některé vypadají vitálně a rostou vzpřímeně jako mateční rostliny.

Fargesia nitida Prague – ze semenáčů z roku 2006 jsem vybral ten nejvitálnější. První dva roky byly semenáče pěstovány a zimovány v kontejneru. Pak vysazeny ven. Z těch, které přežily, byl tento nejvitálnější. Roste v těsném trsu, vzpřímeně, má tmavě zbarvená stébla, fialová až fialovočerná. Velmi se podobá mateční rostlině. Je výborně zimovzdorný, je testován v mírné i drsné lokalitě. Myslím, že jde o perspektivní kultivar, který má stejně jako mateční rostlina předpoklad dorůst do 2.5–3 metrů. Nazval jsem ho Prague podle místa výsevu. Jde o první český kultivar, první sazenice byly dány do oběhu v roce 2013.

Fargesia nitida Nymphenburg tento kultivar se lišil hlavně delšími úzkými listy od typové rostliny. Semena jsem vysel v roce 2009. Vyrostlo několik semenáčů, které jsou velmi vitální a mají znaky původního kultivaru.

Fargesia nitida Black Beauty – vlastní selekce ze semenáčů z roku 2009. Mateční rostlina Fargesia nitida Nymphenburg. Vitální v hustém trsu rostoucí nová selekce s úzkými listy a velmi tmavými stébly, na slunci až černými.

Fargesia nitida Anceps tento kultivar měl výrazně užší listy, nesnášel plné slunce. Celkově byl méně vitální, menší než původní forma. V létě 2007 vykvetl. Semena jsem sklidil v roce 2008, vysel a mám semenáč z roku 2009, který se mu podobá. Roste spíše rozložitě, převisle. Semnáč v průběhu let stagnoval, nerostl dobře, takže byl vyřazen v roce 2014.

Fargesia nitida Eisenach pěstuji několik semenáčů z výsevu 2010.

Z Holandska pochází mnoho nových kultivarů, zejména ze školky Boskoop. Využili současného kvetení nověji importované rostliny a rostliny pěstované v Evropě ze semen sebraných v roce 1886 a vzájemným opylením a selekcí získali následující kultivary.

Fargesia nitida Black Pearl – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – nádherně zbarvený kultivar – barva nových výhonků je v odstínech fialové. Roste poměrně vzpřímeně, později se stébla pod vahou listů sklání do stran. Lehkým střihem se dá tvarovat do vzpřímeného trsu jako je na obrázku. Roste pomaleji než Fargesia nitida Pillar. V našich podmínkách odhaduji výslednou velikost cca. 2,5 metru. Snese pěstování i na plném slunci, kde však stáčí listy. Z nových kultivarů jde o jeden z nejzajímavějších.

Fargesia nitida Pillar – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – vzpřímený růst, velmi vitální rostlina, která po několika letech pěstování u nás potvrdila svou výbornou zimovzdornost, velmi rychle narůstá, čím jsou stébla silnější, tím jsou i delší kořenové krčky, takže trs je pak volnější, stébla spíše zelená, v zimních měsících se přebarvuje do červenofialové zejména v horní části stébel, stáčí listy

Fargesia nitida Volcano – 2005, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – silně převislý růst s kterým je nutné v zahradě počítat, tzv. fontána efekt, nemám pro takto rostoucí rostlinu využití, takže osobní zkušenost s ním nemám

Fargesia nitida Shadow Light – 2004, mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2 opylená Fargesia nitida – jak název napovídá, stínomilný kultivar

Z Německa pochází několik slibných kultivarů.

V Belgii v arboretu Bokrijk kvetla obrovská rostlina Fargesia nitida Mcclure, přes 6 metrů vysoká. V roce 2009 několik německých bambusářů z ní sebralo semena a ta byla vyseta. Po letech se některé dobře rostoucí objevily v nabídce.

Fargesia nitida Bokrijk 1 – vybraný semenáč z arboreta Bokrijk v Belgii. Vitální rostlina, stébla barevná, modro-černá. Z výsevu několika desítek semen vybral (S. Greiner).

Fargesia nitida Bokrijk 2 – vybraný semenáč z arboreta Bokrijk v Belgii. Kompaktní růst, načervenalá stébla, listy velmi brzy zjara vyrůstají na nových výhonech a jsou poměrně velké. Z výsevu několika desítek semen vybral (J. Schmitz).

Fargesia nitida Gansu 95 A – roste silně převisle, má jemné, úzké listy, kompaktní růst. Vhodná spíše do polostínu. Mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2. Výběr z cca. 100 semenáčů (J. Schmitz). Sám preferuji vzpřímeněji rostoucí kutivary, ale pro někoho, kdo má rád fontánovitě rostoucí rostliny to může být zajímavý kousek do sbírky.

Fargesia nitida Gansu 95 B – nižší, vzpřímeně rostoucí semenáč s barevnými stébly. Mateční rostlina Fargesia nitida Gansu 95–2. Výběr z cca. 100 semenáčů (J. Schmitz).

Fargesia nitida 2006 A – vzpřímený růst, barevná stébla. Výběr ze semenáčů z roku 2006 (J. Schmitz).

Fargesia nitida 2006 B – vzpřímený růst, barevná stébla. Výběr ze semenáčů z roku 2006 (J. Schmitz).

Fargesia nitida Fontäne ® – Vegetativně množený kultivar nové generace pochází z Německa ze semenáče z roku 1996, selekce Vaupel. Zimovzdornost je dobrá, na slunném místě se stébla vybarvují až do černa, rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku. Je vhodný spíše do polostínu a stínu.

Ve Velké Británii Fargesia nitida vykvetla jako první v Evropě v jižní Anglii v zahradě Carwinion 1992. Následně od roku 1995 kvetly rostliny na ostrově Man, poté od 1996 v zahradě Trebah. Ze všech těchto kvetení jsou k dispozici vybrané semenáče.

Fargesia nitida Carwinion – jeden se semenáčů ze zahrady Carwinion ve Velké Británii. Roste vzpřímeně. Na slunci se listy barví do červena. Mateční rostlina vykvetla v roce 1992.

Fargesia nitida Trebah – jeden se semenáčů ze zahrady Trebah ve Velké Británii. Mateční rostlina vykvetla po roce 1996. (Wakehurst)

Fargesia nitida Great Wall. Pochází ze semenáčů z ostrova Man (Velká Británie). Je množen hlavně laboratorně. Zkušenosti s jeho pěstováním jsou různé. Na některých stanovištích roste dobře, někde neprosperuje. Tento kultivar byl v oběhu jako první, díky brzkému kvetení mateční rostliny. Když jsem ho kupoval, jiné sazenice Fargesia nitida v té době nebyly dostupné. Nemám k laboratorně množeným bambusům důvěru, ale moje rostlina roste výborně a přesahuje výšku 3 metrů. Stébla má pouze zelená, vzpřímený růst.

Do Evropy byly také dovezené semenáče z Číny sebrané v horách Songpan. Jde o menší bambusy, které pravděpodobně nepřesáhnou výšku 2 metrů, spíše budou nižší.

Fargesia nitida Songpan 1 – vzpřímený růst a velmi malé listy. Jde o velmi choulostivou rostlinu. Zkoušel jsem jí v polostínu, kde se jí nedařilo dobře. Podle doporučení J. V. D. Palena jsem jí přesadil do stínu s trvale vlhkou půdou, kde stagnuje. Jde jen o sbírkouvou rostlinu, k běžné výsadbě vhodná není.

Fargesia nitida Songpan 2 – má jít o vitální, zakrslou formu. Zatím dostupná není.

Fargesia nitida Songpan 3 – hezká nižší Fargesie se světlými, jemnými, velmi malými listy. Nové výhony se barví do fialovočervené. Pěstuji jí v polostínu, kde se jí daří dobře. Podle mého názoru velmi pěkná rostlina do zahrady.

Dalších přes 70 semenáčů bylo z Číny dovezeno do Francie. Zatím jsou málo dostupné, ale časem se zřejmě častěji objeví v oběhu.

Vznikl i mezidruhový kříženec s Fargesia murieliae, více v článku Nové kultivary a hybridy Fargesia murieliae a Fargesia nitida.

Dalších kultivarů z jiných zemí se objevuje mnoho. Fargesia nitida byla velmi rozšířena, takže i počet pěstitelů, kteří vyseli semena a vyselektují vlastní kultivary je velký. Není v mých možnostech zde všechny vyjmenovat. Předpokládám, že do pár let jich budou desítky, možná stovky. Důležité je najít ty, které budou dobře snášet naše klima a pak jich stačí jen pár, které si najdou místo v našich zahradách.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 2–5 metrů, průměr stébel 1–2 cm. Listy dlouhé 3,8–7,5 cm, široké 0,6–1 cm. Výhonky raší koncem dubna až začátkem května. Jeden z hlavních druhů sloužících jako potrava pro Pandu velkou.

Rozšíření: Gansu, Ningxia – Kapan shan, východní Qinghai, Sichuan – Maowen, Li, Songpan, Wenchuan, Nanping, Tong v lesích v nadmořských výškách 2400 – 3400 m n. m.

Fargesia nitida Black Pearl


Fargesia nitida Prague

Fargesia nitida Black BeautyFargesia nitida Nymphenburg semenáč 2009Fargesia nitida Songpan 3Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 4.00m
průměr stébla do 1.50cm

Fotografie:

Fargesia nitida foto 1
Fargesia nitida foto 2
Fargesia nitida foto 3
Fargesia nitida foto 4
Fargesia nitida foto 5
Fargesia nitida foto 6
Fargesia nitida foto 7
Fargesia nitida foto 8
Fargesia nitida foto 9
Fargesia nitida foto 10
Fargesia nitida foto 11
Fargesia nitida foto 12
Fargesia nitida foto 13
Fargesia nitida foto 14
Fargesia nitida foto 15