Přehled bambusů: Fargesia murieliae

Rychlý výběr

Jeden z nejvhodnějších bambusů k pěstování u nás. Tvoří husté trsy. Stébla jsou zelená, rostou vzpřímeně, v horní části se sklánějí do stran. V dolní části jsou stébla holá, výše vyrůstají větve s jemným olistěním. Společně s Fargesia nitida jde o nejzimovzdornější bambus. Na podzim shazuje část listí. Listy jsou světlejší, než u jiných Fargesií.

Rostliny dříve dostupné v Evropě pocházely ze semenáčů, které objevil v roce 1910 britský botanik Ernest Wilson ve Fangxian. V Evropě kvetly mezi lety 1975–1998. Všechny rostliny po odkvětu uhynuly.

V současné době se pěstují rostliny nové generace vypěstované ze semen. Díky variabilitě semenáčů je v prodeji mnoho kultivarů. Mnoho nových se stále ještě objevuje. Mnohdy ani nejde o pravé kultivary a jejich počet už jde do desítek. Díky tomu, že se jedná o rostliny nové generace, nemusíme se u vegetativně množených bát kvetení dalších cca. 60 – 100 let.

Nemá smysl se všemi zaobírat. Budu se snažit popsat alespoň ty, které budu mít možnost vyzkoušet a které budou k pěstování u nás vhodné. Zmíním i u nás dostupné, které se neosvědčily. Kultivary, které budou uvedeny zde, jsou „čisté“ semenáče původního druhu. Vznikli i mezidruhoví kříženci s Fargesia nitida, kterých se stále více objevuje v prodeji. Podrobnosti o nich v článku Nové kultivary a hybridy Fargesia murieliae a Fargesia nitida.

Začnu jedním z nejstarších, velmi problematickým, stále však velmi dostupným kultivarem.

Fargesia murieliae Jumbo – Dorůstá do 3 metrů. Jeden z větších kultivarů s velkými listy. Má kompaktní tvar. Dobře snáší i umístění na slunci. V dobrých podmínkách může dorůst až 4 metrů, což může trvat i více než 15 let. Pochází z výsevu roku 1976 z pěstitelské školky Thyme (Dánsko, Kodaň). Do prodeje dán v roce 1983. Velmi problematickým je hlavně jeho původ. Rostlina se dá pořídit z různých zdrojů a je to znát na kvalitě sazenic. Pokud budete mít štěstí a pořídíte kvalitní, pak roste dobře a je výborně zimovzdorná. Bohužel sazenice z některých zdrojů jsou nekvalitní a po několika letech živoření hynou.

Sám jsem některé nekvalitní rostliny vyřadil, z jedné kvalitní mám po deseti letech pěstování krásnou solitéru, která je kompaktní, roste vzpřímeně a má kolem 2,5 metru. Pro mě osobně je to nejhezčí kultivar, který mám.

V současné době považuji za perspektivní a testuji vegetativně množené kultivary z Německa:

Fargesia murieliae Flamingo® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar, výborně rostoucí a zimovzdorný.

Jeden z vhodných kandidátů na živý plot. Roste vzpřímeně, tvoří neprůhledný hustý trs, který se po 9 letech zastavil na výšce 2,5 metru. Zimovzdornost výborná, narůstá dobře.

Fargesia murieliae Fresena® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar, výborně rostoucí a zimovzdorný

Další kandidát na živý plot. Roste vzpřímeně, tvoří neprůhledný hustý trs, který se po 9 letech zastavil na výšce 2,5 metru. Zimovzdornost výborná, narůstá poměrně rychle.

Fargesia murieliae Green Arrows® – 3 – 4 metry vysoký kultivar, výborně rostoucí a zimovzdorný, nejvitálnější ze zde uváděných německých kultivarů.

Solitéra nebo vhodný kandidát na živý plot. Roste poměrně vzpřímeně, je trošku rozložitější, tvoří neprůhledný hustý trs, který se po 9 letech zastavil na výšce 2,5 metru. Zimovzdornost výborná, narůstal velmi rychle.

Fargesia murieliae Silver Bird® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar, výborně rostoucí a zimovzdorný. Stébla jsou pokrytá stříbřitým, namodralým práškem.

Solitéra nebo vhodný kandidát na živý plot. Nejdříve jsem ho pěstoval jako součást živého plotu, poté co krásně narůstal a i habitem mě zaujal, jsem ho přesadil jako solitéru. Jeho zimovzdornost je výborná, narůstá pěkně. Po 6 letech má přes 2 metry výšky a pokračuje dál. Pro mě druhý nejhezčí kultivar, kterému se v mé zahradě dobře daří i na slunném sušším místě.

Kultivary, které se moc neosvědčily jsou:

Fargesia murieliae Dragon® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar rostoucí ve tvaru V. Jak název napovídá, má připomínat draka s roztaženými křídly.

Po několika letech pěstování jsem ho vyřadil ze sbírky. Roste příliš do stran, stébla jsou odspodu holá. Nepůsobil na mě vizuálně hezky a ani vitalita tohoto kultivaru se v mé zahradě neprojevila.

Fargesia murieliae Standing Stone® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar, sloupovitý růst, poměrně velké listy, které málo stáčí, méně zimovzdorný, nedoporučuji do vyšších poloh.

V mé zahradě se neosvědčil. V zimě omrzal, takže jsem ho vyřadil ze sbírky.

Fargesia murieliae Super Jumbo – Dorůstá do 4 metrů. Jak už napovídá název, má jít o lepší kultivar, než je Jumbo. Pochází také z dánské školky. Má velké tmavé listy, asi nejtmavší z kultivarů murieliae. Roste vzpřímeně. Vhodný jako solitéra i do živých plotů. Pořídil jsem krásnou, bujnou sazenici (foto dole), přestože jsem měl již zprávy o tom, že v Německu v některých oblastech neroste dobře. To se prokázalo i v mé zahradě. Pravděpodobně v příliš ideálních podmínkách vypěstovaná sazenice, nebyla schopna ve volné půdě zakořenit. Postupně prožloutávala, chřadla až odešla úplně. Nedoporučuji vysazovat.

Fargesia murieliae Harewood – Dorůstá do 2,5 metru. Má větší tmavě zelené listy, a tmavé výhonky. Kompaktní tvar. Pochází z výsevu roku 1976 z pěstitelské školky Thyme (Dánsko, Kodaň). V zahradě J. Kocourka se příliš neosvědčil. Rostliny prožloutávaly a nevypadaly dobře.

Fargesia murieliae Simba – Dorůstá do 2.5 metru. Má menší listy a trs není tak hustý, jako u předcházejících dvou. Vhodný spíše do polostínu a stínu. Pochází z výsevu roku 1976 z pěstitelské školky Thyme (Dánsko, Kodaň). Do prodeje dán v roce 1983. I zde je důležitý zdroj sazenice. Sazenice z některých zdrojů jsou nekvalitní a špatně rostou.

Fargesia murieliae Bimbo – Dorůstá do 1.5 metru. Menší kultivar s malými listy. Pochází z pozdějšího výsevu z pěstitelské školky Thyme (Dánsko, Kodaň). Do prodeje dán v roce 1990. Tento kultivar se mi neosvědčil. Nerostl a trvale strádal. Po pár letech jsem ho vyřadil ze své sbírky. Měl jsem možnost ho vidět v několika evropských zahradách a většinou jsem viděl prožloutlé, nepříliš pěkně vypadající rostliny.

Fargesia murieliae Kranich – Dorůstá do 4 metrů. Jeden z větších kultivarů s malými listy. Stébla žlutozelená, převislá. Na tento kultivar pozor, od roku 2000 postupně vykvétá. Protože rostliny po odkvětu hynou, raději se mu vyhněte.

Fargesia murieliae Joy – Bližší informace o této selekci mi nejsou dostupné. Jedná se zřejmě o středně velkou Fargesii, která byla vyšlechtěna v Holandsku. V Česku se tento kultivar neosvědčil.

V Holandsku se věnuje selekci nových kultivarů zahradní školka Boskoop. Některé z jejích kultivarů vypadají zajímavě a stály by za vyzkoušení. Bohužel již dříve se některým holandským selekcím u nás nedařilo, takže i tyto je nutno vyzkoušet, jak jim klima u nás bude vyhovovat.

Jejich vlastní selekce jsou:

Fargesia murieliae Vampire – zajímavý načervenalým zbarvením stébel. Málo vitální a méně zimovzdorný kultivar. Ve srovnání s jinými kultivary neobstojí.

Fargesia murieliae Lava – nižší kultivar v zahraničí využívaný k tvorbě živých plotů, zkušenost s ním nemám

Fargesia murieliae Pinocchio

Fargesia murieliae New Century

Fargesia murieliae Willow

Fargesia murieliae Gentle Giant

V zahradních centrech se často objevují sazenice s názvem New generation. Jedná se o různorodé semenáče nejasného původu. Nejde o název kultivaru. Název má pouze symbolizovat, že jde o sazenice nové generace.

Je nutné ještě upozornit, že několik kultivarů množených laboratorně nečekaně vykvetlo a došlo ke ztrátě rostlin. Je proto nutné dbát na původ rostlin. Pouze u vegetativně množených je záruka, že v nejbližších desetiletích nevykvetou a nedojde k jejich ztrátě.

Tento druh byl dříve a někde i v současnosti vedený pod chybným názvem Fargesia murielae. Jeho starší synonyma jsou: Arundinaria murielae, Thamnocalamus spathaceus.

Fargesia murieliae Jumbo – porovnání sazenice a 7 let staré rostliny


Fargesia murieliae Jumbo – detail nových výhonků


Fargesia murieliae Super Jumbo – sazenice


Údaje z Číny: Stébla dlouhá 1–5 metrů, průměr stébel 0,5–1,4 cm. Listy dlouhé 6–10 cm, široké 0,8–1,2 cm. Výhonky raší v květnu a jsou jedlé.

Rozšíření: Hubei – v Shen Nong Jia v nadmořských výškách 2800 – 3000 m n. m.

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 4.00m
průměr stébla do 1.50cm

Fotografie:

Fargesia murieliae foto 1
Fargesia murieliae foto 2
Fargesia murieliae foto 3
Fargesia murieliae foto 4