Přehled bambusů: Fargesia murieliae

Rychlý výběr

Jeden z nejvhodnějších bambusů k pěstování u nás. Tvoří husté trsy. Stébla jsou zelená, rostou vzpřímeně, v horní části se sklánějí do stran. V dolní části jsou stébla holá, výše vyrůstají větve s jemným olistěním. Společně s Fargesia nitida jde o nejzimovzdornější bambus. Na podzim shazuje část listí. Listy jsou světlejší, než u jiných Fargesií.

Rostliny dříve dostupné v Evropě pocházely ze semenáčů, které objevil v roce 1910 britský botanik Ernest Wilson ve Fangxian. V Evropě kvetly mezi lety 1975–1998. Všechny rostliny po odkvětu uhynuly.

V současné době se pěstují rostliny nové generace vypěstované ze semen. Díky variabilitě semenáčů je v prodeji mnoho kultivarů. Mnoho nových se stále ještě objevuje. Mnohdy ani nejde o pravé kultivary a jejich počet už jde do desítek. Díky tomu, že se jedná o rostliny nové generace, nemusíme se u vegetativně množených bát kvetení dalších cca. 60 – 100 let.

Nemá smysl se všemi zaobírat. Budu se snažit popsat alespoň ty, které budu mít možnost vyzkoušet a které budou k pěstování u nás vhodné. Zmíním i u nás dostupné, které se neosvědčily. Kultivary, které budou uvedeny zde, jsou „čisté“ semenáče původního druhu. Vznikli i mezidruhoví kříženci s Fargesia nitida, kterých se stále více objevuje v prodeji. Podrobnosti o nich v článku Nové kultivary a hybridy Fargesia murieliae a Fargesia nitida.

Začnu jedním z nejstarších, velmi problematickým, stále však velmi dostupným kultivarem.

Fargesia murieliae Jumbo – Dorůstá do 3 metrů. Jeden z větších kultivarů s velkými listy. Má kompaktní tvar. Dobře snáší i umístění na slunci. V dobrých podmínkách může dorůst až 4 metrů, což může trvat i více než 15 let. Pochází z výsevu roku 1976 z pěstitelské školky Thyme (Dánsko, Kodaň). Do prodeje dán v roce 1983. Velmi problematickým je hlavně jeho původ. Rostlina se dá pořídit z různých zdrojů a je to znát na kvalitě sazenic. Pokud budete mít štěstí a pořídíte kvalitní, pak roste dobře a je výborně zimovzdorná. Bohužel sazenice z některých zdrojů jsou nekvalitní a po několika letech živoření hynou.

Sám jsem některé nekvalitní rostliny vyřadil, z jedné kvalitní mám po deseti letech pěstování krásnou solitéru, která je kompaktní, roste vzpřímeně a má kolem 2,5 metru. Pro mě osobně je to nejhezčí kultivar, který mám.

V současné době považuji za perspektivní a testuji vegetativně množené kultivary z Německa:

Fargesia murieliae Flamingo® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar, výborně rostoucí a zimovzdorný.

Jeden z vhodných kandidátů na živý plot. Roste vzpřímeně, tvoří neprůhledný hustý trs, který se po 9 letech zastavil na výšce 2,5 metru. Zimovzdornost výborná, narůstá dobře.

Fargesia murieliae Fresena® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar, výborně rostoucí a zimovzdorný

Další kandidát na živý plot. Roste vzpřímeně, tvoří neprůhledný hustý trs, který se po 9 letech zastavil na výšce 2,5 metru. Zimovzdornost výborná, narůstá poměrně rychle.

Fargesia murieliae Green Arrows® – 3 – 4 metry vysoký kultivar, výborně rostoucí a zimovzdorný, nejvitálnější ze zde uváděných německých kultivarů.

Solitéra nebo vhodný kandidát na živý plot. Roste poměrně vzpřímeně, je trošku rozložitější, tvoří neprůhledný hustý trs, který se po 9 letech zastavil na výšce 2,5 metru. Zimovzdornost výborná, narůstal velmi rychle.

Fargesia murieliae Silver Bird® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar, výborně rostoucí a zimovzdorný. Stébla jsou pokrytá stříbřitým, namodralým práškem.

Solitéra nebo vhodný kandidát na živý plot. Nejdříve jsem ho pěstoval jako součást živého plotu, poté co krásně narůstal a i habitem mě zaujal, jsem ho přesadil jako solitéru. Jeho zimovzdornost je výborná, narůstá pěkně. Po 6 letech má přes 2 metry výšky a pokračuje dál. Pro mě druhý nejhezčí kultivar, kterému se v mé zahradě dobře daří i na slunném sušším místě.

Kultivary, které se moc neosvědčily jsou:

Fargesia murieliae Dragon® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar rostoucí ve tvaru V. Jak název napovídá, má připomínat draka s roztaženými křídly.

Po několika letech pěstování jsem ho vyřadil ze sbírky. Roste příliš do stran, stébla jsou odspodu holá. Nepůsobil na mě vizuálně hezky a ani vitalita tohoto kultivaru se v mé zahradě neprojevila.

Fargesia murieliae Standing Stone® – 2.5 – 3 metry vysoký kultivar, sloupovitý růst, poměrně velké listy, které málo stáčí, méně zimovzdorný, nedoporučuji do vyšších poloh.

V mé zahradě se neosvědčil. V zimě omrzal, takže jsem ho vyřadil ze sbírky.

Fargesia murieliae Super Jumbo – Dorůstá do 4 metrů. Jak už napovídá název, má jít o lepší kultivar, než je Jumbo. Pochází také z dánské školky. Má velké tmavé listy, asi nejtmavší z kultivarů murieliae. Roste vzpřímeně. Vhodný jako solitéra i do živých plotů. Pořídil jsem krásnou, bujnou sazenici (foto dole), přestože jsem měl již zprávy o tom, že v Německu v některých oblastech neroste dobře. To se prokázalo i v mé zahradě. Pravděpodobně v příliš ideálních podmínkách vypěstovaná sazenice, nebyla schopna ve volné půdě zakořenit. Postupně prožloutávala, chřadla až odešla úplně. Nedoporučuji vysazovat.

Fargesia murieliae Harewood – Dorůstá do 2,5 metru. Má větší tmavě zelené listy, a tmavé výhonky. Kompaktní tvar. Pochází z výsevu roku 1976 z pěstitelské školky Thyme (Dánsko, Kodaň). V zahradě J. Kocourka se příliš neosvědčil. Rostliny prožloutávaly a nevypadaly dobře.

Fargesia murieliae Simba – Dorůstá do 2.5 metru. Má menší listy a trs není tak hustý, jako u předcházejících dvou. Vhodný spíše do polostínu a stínu. Pochází z výsevu roku 1976 z pěstitelské školky Thyme (Dánsko, Kodaň). Do prodeje dán v roce 1983. I zde je důležitý zdroj sazenice. Sazenice z některých zdrojů jsou nekvalitní a špatně rostou.

Fargesia murieliae Bimbo – Dorůstá do 1.5 metru. Menší kultivar s malými listy. Pochází z pozdějšího výsevu z pěstitelské školky Thyme (Dánsko, Kodaň). Do prodeje dán v roce 1990. Tento kultivar se mi neosvědčil. Nerostl a trvale strádal. Po pár letech jsem ho vyřadil ze své sbírky. Měl jsem možnost ho vidět v několika evropských zahradách a většinou jsem viděl prožloutlé, nepříliš pěkně vypadající rostliny.

Fargesia murieliae Kranich – Dorůstá do 4 metrů. Jeden z větších kultivarů s malými listy. Stébla žlutozelená, převislá. Na tento kultivar pozor, od roku 2000 postupně vykvétá. Protože rostliny po odkvětu hynou, raději se mu vyhněte.

Fargesia murieliae Joy – Bližší informace o této selekci mi nejsou dostupné. Jedná se zřejmě o středně velkou Fargesii, která byla vyšlechtěna v Holandsku. V Česku se tento kultivar neosvědčil.

Všechny výše uvedené kultivary byly získány buď samoopylením nebo opylením vzájemně příbuzných rostlin. To ovlivnilo jejich vitalitu, odolnost, vzhled. Od roku 2013 se v nabídce objevily nové sazenice, které byly získány ve volné přírodě v Číně. Díky možnosti vzájemného opylení různými rostlinami se zdá, že jsou mnohem vitálnější, než rostliny vypěstované v Evropě. Zatím je dostupných 8 vybraných, možná se časem objeví další.

V roce 2003 sebral německý pěstitel F. Vaupel v Číně, provincie Hubei, horách Shennongjia v okolí místa Fengjingya v nadmořských výškách 2400 – 3000 m n. m., několik desítek semenáčků Fragesie, která zde nedávno kvetla. Ty dovezl do Evropy a z nich byly vybrány ty nejvitálnější a nejzajímavější. Do jejich množení se zapojilo několik školek v severním Německu, jednotlivé rostliny byly registrovány. Pod marketingovým názvem Well-Born Bamboo Africa (6 různých) se pomalu dostávají do oběhu. Ikdyž je to naprosto nesmyslný název, neboť tyto bambusy s Afrikou rozhodně nemají nic společného a zřejmě jde o snahu názvem upoutat a dobře prodat, bambusy, které se tak dostávají na trh, rozhodně stojí za vyzkoušení. Jejich pronikání na trh je bohužel poznamenáno i poněkud zmatenými názvy, u některých se v průběhu 2–3 let změnil i třikrát, někdy se používají jiné pro prodej v Německu a jiné v zahraničí. U kterých to půjde, budu se snažit uvést i další, alternativní názvy. Někdy je zaměňováno i jejich druhové jméno murieliae za spathacea. To je způsobeno tím, že tyto dva druhy mají blízký areál rozšíření a Fargesia spathacea také kvetla ve stejné době. Je tedy možné, že některé semenáče jsou mezidruhoví kříženci, což by vysvětlovalo odlišnosti mezi jednotlivými semenáči. Dokonce někteří botanici považují tyto dva druhy pouze za jeden, nebo že jeden je omylem řazen pod druhý. Systematika ale pro nás pěstitele není tak důležitá, důležité je, že je teď k dispozici několik nových a zdá se perspektivních bambusů.

Fargesia murieliae „Blue Lizard“ (Japo 72, Fargesia spathacea „Blue Dragon“) – růst vzpřímený, poměrně silná zelená stébla s bílými listovými pochvami, listy větší, tmavě zelené, výsledná výška kolem 3,5 metru

Fargesia murieliae „Red Zebra“ (Japo 51, Fargesia spathacea „Purple Dragon“) – růst vzpřímený, vynikají zejména jeho tlustší stébla, která se na slunci barví do fialova, což v kontrastu s bílými stébelnými pochvami dělá nápadný kontrast, výhonky načervenalé, listy velké, široké, tmavě zelené, výsledná výška kolem 3,5 metru, asi nejhezčí a nejbarevnější semenáč

Fargesia murieliae „Ivory Ibis“ (Japo 55, Fargesia spathacea „Evergreen“) – zpočátku roste vzpřímeně, později se sklání do stran, stébla svěle zelená pokryté bílým práškem, listy husté, tvoří neprůhlednou stěnu, výsledná výška kolem 3,5 metru

Fargesia murieliae „Dragon King“ – mohutný vzrůst, roste vzpřímeně pak se rozklání do stran, zelená stébla se časem barví do zlatožluté, má velké výrazné stébelné pochvy, velmi vitální a hodně narůstající bambus, který má výslednou výšku kolem 4 metrů

Fargesia murieliae „Maasai“ – užší sloupovitý růst, stébla se svělejšími listy, stébla po opadu stébelných pochev jsou pokryta bílým práškem, velmi zajímavý vzhled, výsledná výška 3 – 4 metry

Fargesia murieliae „Green Lion“ – vzpřímený růst, vhodný pro živé ploty, tvoří světle zelený, hustý, nepůhledný porost, výsledná výška 2,5 – 3,5 metru, sběr Hubei, R. Willumeit cca. 2005

Všechny výše uvedené sazenice by při podeji měly mít label s označením. To by mělo garantovat, že kdekoli je koupíte, pochází z vegetativního množení a nejsou laboratorně množené. Kromě těchto nabízených pod značkou Well-Born Bamboo Africa jsou v nabídce ještě další, ale zatím málo dostupné.

V Holandsku se věnuje selekci nových kultivarů zahradní školka Boskoop. Některé z jejích kultivarů vypadají zajímavě a stály by za vyzkoušení. Bohužel již dříve se některým holandským selekcím u nás nedařilo, takže i tyto je nutno vyzkoušet, jak jim klima u nás bude vyhovovat.

Jejich vlastní selekce jsou:

Fargesia murieliae Vampire – zajímavý načervenalým zbarvením stébel. Málo vitální a méně zimovzdorný kultivar. Ve srovnání s jinými kultivary neobstojí.

Fargesia murieliae Lava – nižší kultivar v zahraničí využívaný k tvorbě živých plotů, zkušenost s ním nemám

Fargesia murieliae Pinocchio

Fargesia murieliae New Century

Fargesia murieliae Willow

Fargesia murieliae Gentle Giant

V zahradních centrech se často objevují sazenice s názvem New generation. Jedná se o různorodé semenáče nejasného původu. Nejde o název kultivaru. Název má pouze symbolizovat, že jde o sazenice nové generace.

Je nutné ještě upozornit, že několik kultivarů množených laboratorně nečekaně vykvetlo a došlo ke ztrátě rostlin. Je proto nutné dbát na původ rostlin. Pouze u vegetativně množených je záruka, že v nejbližších desetiletích nevykvetou a nedojde k jejich ztrátě.

Tento druh byl dříve a někde i v současnosti vedený pod chybným názvem Fargesia murielae. Jeho starší synonyma jsou: Arundinaria murielae, Thamnocalamus spathaceus.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 1–5 metrů, průměr stébel 0,5–1,4 cm. Listy dlouhé 6–10 cm, široké 0,8–1,2 cm. Výhonky raší v květnu a jsou jedlé.

Rozšíření: Hubei – v Shen Nong Jia v nadmořských výškách 2800 – 3000 m n. m.

Fargesia murieliae Jumbo – porovnání sazenice a 7 let staré rostliny


Fargesia murieliae Jumbo – detail nových výhonků


Fargesia murieliae Super Jumbo – sazenice


Fargesia murieliae – různé kultivary jako lehce tvarovaný živý plot


Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 4.00m
průměr stébla do 1.50cm

Fotografie:

Fargesia murieliae foto 1
Fargesia murieliae foto 2
Fargesia murieliae foto 3
Fargesia murieliae foto 4