Bambusy z hlediska růstu

Bambusy z hlediska růstu můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin – trsnaté a výběžkaté.

trsnaté:

Rostliny se rozšiřují krátkými výběžky, z kterých vyrůstají nová stébla blízko starých výhonů. Tvoří kompaktní trs, který přibývá po obvodu. Pro naše klima se musíme spokojit s menšími, hlavně horskými druhy. Převážně se jedná o druhy z rodu Fargesia. Pro nás to znamená, že rostliny podle druhu budou od 1 do 4 (5)metrů vysoké, přírůstky do stran řádově v centimetrech.

výběžkaté:

Rostliny se rozšiřují podzemnímy výhony, někdy až několik metrů dlouhými. Výhony rostou všemy směry od mateční rostliny. Většinou se drží ve vrchních vrstvách půdy, v případě nutnosti však dosahují i více jak metrové hloubky. Možná zasahují i hlouběji, já je zatím viděl pouze u Phyllostachys aureosulcata spectabilis přes metr hluboko. Tato skupina poskytuje pro naše klima největší škálu druhů. Od nejmenších Pleioblastus pygmaeus až po mohutné Phyllostachys vivax. Tím nám samozřejmě vyvstává problém, jak zamezit nežádoucímu rozrůstání do stran. V současné době je populární omezit jejich růst bariérou. Používá se 2mm silná fólie, 65 a více cm vysoká, která se zakope a tím se vymezí prostor pro danou rostlinu. Další možností je v jarním období nové nechtěné výhony vyrýpnout rýčem, případně počkat až vyrostou a využít je jako sazenice. Kdo chce, může je uvařit a sníst. Většina druhů má výhony jedlé.

Dá se říci, že u bambusů je nejdůležitější jeho podzemní část. Ta podle některých výzkumů tvoří 39–57% celkové hmoty rostliny. Je tvořena rhizomy (oddenky) v kterých se ukládají živiny. Z nich každý rok vyrůstají stébla, jimy se také rostliny rozšiřují. I když rostlina ztratí celou nadzemní část, je shopna z rhizomů regenerovat. Tvoří se na nich pupeny, z kterých vyrůstají bud´ stébla, nebo nové rhizomy, které se tím větví. Ne všechny pupeny začnou růst. Uvádí se, že jsou aktivní cca. 6 let. Nejaktivnější jsou mezi 2–5 rokem. Pupeny na jednoletých rhizomech jsou ještě nedostatečně vyvinuté a nedoporučuje se je využívat na množení. Také staré již špatně pučí.

Z pravidla na jaře s příchodem teplého počasí se některé pupeny probudí a začnou růst. Ve chvíli kdy vyrůstají na povrch, je prakticky celé stéblo jakoby stlačené (počet kolének je již určen) a začíná se pouze prodlužovat. Také průměr stébla je již daný.

Čili životní cyklus bambusů vypadá takto: Zpravidla na jaře vyroste nové stéblo ze země do konečné výše. U nás za zhruba měsíc či dva. Příští rok, pokud máte štěstí a rostlina dobře prosperovala a v zimě se příliš nevyčerpala, vyroste nové větší a silnější stéblo. To loňské, původní již zůstává stejné. Pouze vyzrává. Stébla v prvním roce nebývají příliš pevná. V produkčních oblastech se sklízejí 3 – 5 letá. Po dosažení konečné výšky se u kolének stébla větví a vyrůstají na nich listy. U některých druhů např. Fargesia nitida se stébla rozvětvují až v příštím roce.

Pro dobrý vývoj rostliny se doporučuje probírka stébel. U nových sazenic první dva, tři roky žádná stébla neodstraňujeme. U starších rostlin se doporučuje odstraňovat slabá, poškozená, stará stébla do počtu zhruba 1/4 až 1/3 objemu rostliny. U trsnatých typů toto není potřeba.

I když růst je bujný a rostliny každým rokem přibývají, dosažení dospělosti se hlavně u velkých druhů dá očekávat mezi 15 až 20 rokem.

poznámka:

trsnaté – pachymorfní – ang. clumping bamboos

výběžkaté – leptomorfní – ang. running bamboos

zpět na přehled článků »