Přehled bambusů: Phyllostachys vivax

Rychlý výběr

Tento druh je opravdovým gigantem. Je pravděpodobně nejmohutnějším druhem, který se u nás dá pěstovat. Má velké listy, zelená tlustá stébla, která nejsou příliš pevná. Mají slabé stěny což při zátěži způsobuje jejich zlomení. Zejména v zimě doporučuji oklepat sníh, aby nedošlo k jejich zlomení. Také zkrácení dlouhých větví pomůže odlehčit stéblům a předejít tak jejich poškození.

V prodeji koluje několik klonů. Sám jsem zkoušel tři různé z různých zdrojů. Phyllostachys vivax „McCLure“ jsem měl ze dvou zdrojů, jeden přímo od importéra. Ten měl být zimovzdornější a vitální. Nepotvrdilo se to v mé zahradě. Snadno namrzal a nerostl moc dobře. Také druhý nebyl moc zimovzdorný. Nejvíce se mi osvědčil Phyllostachys vivax Shanghai, který je z nich v mé zahradě nejodolnější a největší.

Phyllostachys vivax „McCLure“ import z USA, pomaleji narůstá. Podle původních informací by to měl být v dospělosti nejzimovzdornější klon což se mi nepotvrdilo. Výhonky zpočátku rostou šikmo, později se vzpřimují. V USA dorůstá 18 metrů.

Phyllostachys vivax „Shanghai“ import z Číny, v mládí tvoří rychleji tlustá stébla. Je zimovzdornější než Phyllostachys vivax „McCLure“. Protože mi přijde velmi perspektivní k pěstování u nás, založil jsem mu samostatnou složku zde: Phyllostachys vivax Shanghai

Phyllostachys vivax Jiantonging – starší import, nepříliš zajímavý klon, je méně zimovzdorný, někdy se pod tímto názvem chybně prodávají i jiné druhy (např. Phyllostachys iridescens).

V poslední době se objevily nové vivaxy.

Phyllostachys vivax „Black spot“ – stébla u tohoto klonu jsou pokrytá černými fleky, podobně jako u Phyllostachys nigra Boryana. Pěstuje se v USA, do Evropy byl importován v roce 2008 J.V.D. Palenem. Zajímavé je, že i mnoho let po importu se na jeho stéblech netvoří žádné tmavé skvrny.

Phyllostachys vivax „Springhill“ – jde zřejmě o semenáč Phyllostachys vivax „McCLure“. Dle údajů z USA má být zimovzdornější než mateční rostlina.

Phyllostachys vivax „Beijing“ – podobný Phyllostachys vivax „McCLure“, ale údajně rychleji narůstá a má větší rozestupy mezi stvoly. Pokud vím, tak byl importován před pár lety jako malý odkopek, který v batohu z Pekingu přivezl německý turista. Je tedy příliš brzy na to činit nějaké závěry.

Výhonky všech klonů jsou jedlé.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Údaje z Číny: Stébla jsou dlouhá 5–15 metrů, průměr stébel 4–10 cm. Listy dlouhé 9–18 cm, široké 1,2–2 cm. Výhonky raší koncem dubna a jsou jedlé a chutné. Stvoly málo pevné, křehké, pásky z nich slouží ke splétání.

Rozšíření: Fujian, Henan, Jiangsu, Shandong, Yunnan, Zhejiang.


Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 8.00m
průměr stébla do 6.00cm

Fotografie:

Phyllostachys vivax foto 1
Phyllostachys vivax foto 2
Phyllostachys vivax foto 3