Přehled bambusů: Phyllostachys vivax

Rychlý výběr

Tento druh je opravdovým gigantem. Je pravděpodobně nejvyšším bambusem, který se u nás dá pěstovat. Viděl jsem v severním německu 9 metrů vysoký trs, tak doufám, že i tady u nás po letech dosáhne podobných rozměrů. Má velké listy, zelená silná stébla, která nejsou příliš pevná.

V zimě doporučuji oklepat sníh, aby nedošlo ke zlomení stébel. Také zkrácení dlouhých větví pomůže odlehčit stéblům a předejít tak jejich zlomení.

V prodeji koluje několik klonů.

Phyllostachys vivax „McCLure“ import z USA, výrazně pomaleji narůstá. Podle původních informací by to měl být v dospělosti nejzimovzdornější klon. Výhonky zpočátku rostou šikmo, později se vzpřimují. V USA dorůstá 18 metrů. Mám sazenice z různých zdrojů, které momentálně testuji. Zatím se zdá že v detailech se budou lišit.

Phyllostachys vivax „Shanghai“ import z Číny, v mládí tvoří rychleji tlustá stébla. Zatím mi přijde zimovzdornější než Phyllostachys vivax „McCLure“. Protože mi přijde velmi perspektivní k pěstování u nás, založil jsem mu samostatnou složku zde: Phyllostachys vivax Shanghai

Phyllostachys vivax Jiantonging – starší import, nepříliš zajímavý klon, je méně zimovzdorný, někdy se pod tímto názvem chybně prodávají i jiné druhy (např. Phyllostachys iridescens).

V poslední době se objevily nové vivaxy.

Phyllostachys vivax „Black spot“ – stvoly u tohoto klonu jsou pokryté černými fleky, podobně jako u Phyllostachys nigra Boryana. Pěstuje se v USA, do Evropy importován v roce 2008 J.V.D. Palenem.

Phyllostachys vivax „Springhill“ – jde zřejmě o semenáč Phyllostachys vivax „McCLure“. Dle údajů z USA má být zimovzdornější než mateční rostlina.

Phyllostachys vivax „Beijing“ – podobný Phyllostachys vivax „McCLure“, ale údajně rychleji narůstá a má větší rozestupy mezi stvoly. Pokud vím, tak byl importován před pár lety jako malý odkopek, který v batohu z Pekingu přivezl německý turista. Je tedy příliš brzy na to činit nějaké závěry.

Výhonky všech klonů jsou jedlé.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Údaje z Číny: Stébla jsou dlouhá 5–15 metrů, průměr stébel 4–10 cm. Listy dlouhé 9–18 cm, široké 1,2–2 cm. Výhonky raší koncem dubna a jsou jedlé a chutné. Stvoly málo pevné, křehké, pásky z nich slouží ke splétání.

Rozšíření: Fujian, Henan, Jiangsu, Shandong, Yunnan, Zhejiang.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 10.00m
průměr stébla do 6.00cm

Fotografie:

Phyllostachys vivax foto 1
Phyllostachys vivax foto 2
Phyllostachys vivax foto 3