Kam za bambusy: ZOO Plzeň
Kam za bambusy
V Plzeňské ZOO jsem osobně byl naposled před třemi roky a bambusů jsem si tam vůbec nevšiml. Ale podle dokumentu z jejich oficiálních stránek to zde bude za pár let určitě zajímavé. Kolekce Phyllostachysů je sice téměř totožná s bambusy v Pražské botanické zahradě, ale vysadili tu i další zajímavé druhy. Bude zajímavé sledovat, jak se bude stejným druhům dařit na různých lokalitách.
Aktualizace (5.8.2006):
Konečně se mi podařilo navštívit opět Zoo Plzeň a podívat se, jak jim vysazené druhy rostou. Z výše uvedeného seznamu jsem našel pouze pár druhů. Bohužel jsem si nevzal fotoaparát, takže fotky nemám, ale myslím že to nevadí, protože nějak obzvlášť pěkný kousek jsem tam neviděl.
Nejvíc druhů roste hned u hlavního vchodu u výběhu se lvy. Našel jsem zde Bashania fargesii, Phyllostachys aureosulcata spectabilis, Phyllostachys bambusoides Castillonis, Pleioblastus viridistriatus Auricoma, Pleioblastus chino Elegantissimus, Sasaella masamuneana albostriata. Bohužel jsou nasázeny blízko u sebe a navzájem prorůstají i s dalšími rostlinami, takže výsledkem je dost nevzhledný chaos. Kousek odtud u pavilónu s nočními tvory roste nepříliš velká Semiarundinaria fastuosa. Pokud budete dál procházet spodní částí ZOO, občas na nějaký bambus narazíte, někdy jsou i hluboko v porostu jiných rostlin.
Nějaký tropický druh je vidět v pavilonu plazů. Tipoval bych ho na Thamnocalamus falconeri.
Posledním místem, kde jsem bambusy potkal, byla japonská zahrada v horní části ZOO. Nejsem příliš fandou japonských zahrad a ani tahle mě příliš nenadchla, zvlášť ze střešních tašek vytvořená dominanta uprostřed mi nesedla. Je zde využito pár druhů bambusů. V pozadí nějaký nízký druh. V levé části v řadě rostou asi malé sazenice Fargesia murielae. Bohužel se do ní, jako do jiných japonských zahrad nesmí chodit, tak jsem se na ně nemohl mrknout blíže.
Celkově na mě ZOO Plzeň působila zanedbaným dojmem. Zřejmě dost investují do vzácných druhů rostlin. Při pozorném hledání najdete různě po zahradě cenné kousky mnoha druhů rostlin, ale údržba nějak vázne. Hodně druhů prorůstá jeden do druhého, na spoustě míst by stačilo posekat trávu a ostříhat přerostlé keře a vše by vypadalo hned líp. Na druhou stranu zde mají i nedávno objevenou druhohorní raritu Wollemia nobilis (Wolemie vznešená), která se draží kolem 100 000 korun. Takže nějakým kapitálem disponovat musí.
Závěrem nutno říci, že jen za bambusy sem nemá cenu jezdit. Spojení ZOO a Botanické zahrady je výborný nápad. Chtělo by to však vyměnit hlavního zahradníka, protože jen nasázet spoustu rostlin a pak se o to nestarat nemá smysl.
ZOO Plzeň na webu: http://www.zooplzen.cz