Přehled bambusů: Bashania fargesii

Rychlý výběr

Tento druh je největším z rodu Bashania.

Má vzpřímená, zelená stébla s dlouhými internodii. Listy poměrně velké, tmavě zelené. Silně se rozrůstá a v příhodných lokalitách dokáže dorůst do mnohametrových výšek a kolonizovat velké plochy. Jeho zimovzdornost je velká, v chladnějších lokalitách méně vybíhá do stran a je menší.

Pěstován v poměrně studené lokalitě v Liberci:
Zde mu každoročně omrzají listy. Ty má poměrně velké, takže omrzají i za mírnějších zim. Má ale velmi odolná stébla, takže i za tuhých zim nadzemní část neumrzá a znovu se olisťuje. Nespěchejte s ustříháváním omrzlých stébel. Některá na pohled zmrzlá stébla se někdy až v červnu znovu olistí a rostou dál. Díky nepříznivým podmínkám zde roste velmi pomalu a nepřesahuje 3 metry. Ani zde příliš neodnožuje. Prvních 5 let se držel v těsném trsu, pak teprve začal vybíhat do stran, ale ne příliš daleko. Výhonky rostou zhruba 0,5 – 1 metr od mateční rostliny. Dokážou se však dostat velmi hluboko, 1 metr hloubky pro ně není problém. Raší velmi brzy z jara, což zde není vhodné, neboť jarní mrazíky většinu nových stébel poškodí. Jeho ozdobnost je v této lokalitě slabší, díky pravidelnému namrzání trs nevypadá dekorativně a spíše zde „vydrží“, než že by zde prosperoval.

Naopak pěstovaný v teplé lokalitě v Praze:
Zde roste bujně. Je schopen vytvořit tlustá stébla, dorůst do výše několika metrů a zakořenit velmi hluboko. Má tendenci se rozrůstat velmi daleko podzemními výběžky. Viděl jsem, jak z 2 metrové rostliny rostl rhizom dlouhý 6 metrů a z něj teprve nový výhon. Po několika letech může mít kořeny i více jak metr hluboko, takže standardní 65 cm hluboká kořenová bariéra zde nesplní svůj účel. Díky tomu se tento druh nedá doporučit do menších zahrad. Je možné mu vymezit prostor velmi hlubokou bariérou, ale přesto bych byl opatrný a zvážil, zda je vhodné ho do své zahrady umístit.

Z hlediska zimovzdornosti je opravdu velmi dobrý, je nutné ovšem počítat s poškozením listí, které ale na jaře nahradí. Z hlediska ozdobnosti je vhodnější do méně studených lokalit, v kterých často namrzá a nevypadá hezky. Pro osázení větších ploch, kde nevadí jeho rozrůstání, by mohl být velmi vhodný.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 3–10 metrů, průměr stébel 2–5 cm. Listy dlouhé 10–20 cm, široké 2,5–3 cm. Stébla jsou tlustostěnná, zpočátku tmavě zelená, stářím světlají. Výhonky raší koncem dubna a začátkem května. Stvoly využívány k výrobě papíru a v konstrukcích.

Rozšíření: Severní Sichuan, Hubei, Shaanxi a Gansu. Roste v lesních porostech ve výškách mezi 1100 – 2500 m n. m., obvykle mezi 1700 – 2000 m n. m.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Bashania
země původu Čína
zimovzdornost 2 – výborně zimovzdorný
výška do 6.00m
průměr stébla do 3.00cm

Fotografie:

Bashania fargesii foto 1
Bashania fargesii foto 2
Bashania fargesii foto 3
Bashania fargesii foto 4
Bashania fargesii foto 5