Kam za bambusy: ZOO Praha

V Pražské ZOO se pěstování bambusů utěšeně rozmáhá. Ač již dříve se nějaký Pleioblastus či Sasa daly vidět ve voliérách ptáků, k rozšíření výsadby se přistoupilo zhruba od roku 2004. (Alespoň tak jsem to zaznamenal, jako pravidelný návštěvník.)

Prvotním impulzem byla rekonstrukce pavilónu Sečuán, kde bylo uvnitř vysazeno několik tropických druhů. To mi sice přijde poněkud v rozporu s prohlášením, že pavilon má představovat vysoké hory v Asii.

Cituji: I nadále bude pavilon určen ptákům. Zavede vás do zcela neobvyklého prostředí vysokých hor, především asijských, a proto dostal pracovní název „Sečuán“.

V čínském Sečuánu ve vyšších polohách samozřejmě takovéto druhy nerostou. Bohužel jim příliš dobře nerostou ani v tomto pavilónu. Vlhka tam mají dost, tak snad kvůli menší průměrné teplotě ani po letech nevypadají moc dobře. Později se začalo s výsadbou bambusů venku kolem tohoto pavilónu. Najdete zde několik druhů Phyllostachysů a naproti u bufetu také Fargesie. U pavilónu se jim daří pěkně a krásně narůstají, bambusy u bufetu jsou zasázeny v příliš úzkých záhoncích. To si myslím bude časem problém, až trsy zmohutní. Zajímavostí, kterou si zde můžete prohlédnout, je reverze Phyllostachys vivax aureocaulis. Pokud budete stát čelem ke vchodu, tak jí najdete na levé straně před pavilónem.

Pokud budete dále procházet spodní částí zahrady, tak různé trsy Pleioblastů a Phyllostachysů jsou nahodile rozeseté především u výběhů ptactva, případně opic. Najdete zde i obrovský trs Arundo donax, který sice přímo bambusem není, ale takhle velký jsem v Česku ještě neviděl, tak bych na něj rád upozornil.

Dalším místem, kde je mnoho bambusů je pavilon Gaviálů. Ten byl od svého dokončení koncem roku 2007 obesázen mnoha trsy. Jsou zde převážně Phyllostachysy. A to hlavně druhy Phyllostachys aureosulcata spectabilis a Phyllostachys vivax aureocaulis. Rostou zde pěkně a myslím, že se jim tu bude dařit, akorát u jižní stěny, kde na ně svítí slunce, trpí suchem. To by se dalo vyřešit automatickou závlahou a pak by také určitě rostly bez problémů.

Pro bambusáře je v ZOO Praha zajímavá hlavně spodní část, kde se dají najít již pěkné porosty, v horní části jsem si žádných nevšiml.

Zdroj citace: http://www.zoopraha.cz/…tavby/secuan