Přehled bambusů: Phyllostachys vivax aureocaulis

Rychlý výběr

Tento druh je opravdovým gigantem. Má velké listy, vzpřímená, silná stébla, která nejsou příliš pevná. Stejně jako další barevné varianty druhu Phyllostachys vivax stébla jsou tenkostěnná, takže v zimě doporučuji oklepat sníh, aby nedošlo k jejich zlomení. Dají se také zkrátit dlouhé větve, čímž se rostlině odlehčí a odolává lépe větrům.

Barva stébel je žlutá s nepravidelně rozmístěnými zelenými proužky. Díky své mohutnosti a barvě stébel je jedním z nejkrásnějších bambusů. Za silnějších mrazů se na stéblech tvoří černé skvrny. Jde o poměrně nestabilní druh, mezi stébly se občas objeví některá odlišně zbarvená, například zelená se žlutými proužky, napůl zelenožlutá a pod.. Tyto mutace většinou nebývají stabilní a další stébla už jsou opět žlutá se zelenými proužky.

Bohužel v našich podmínkách se dá doporučit jen do nejteplejších lokalit a i tam je nutno počítat s tím, že bude namrzat. V případě tužších zim hrozí umrznutí nadzemní části.

Německá pobočka European bamboo society vyhlásila tento druh bambusem roku 2004. V Číně dorůstá 15 metrů.

Podle J.V.D.Palena byl tento bambus nalezen jako spontánní mutace v porostu Phyllostachys vivax Huanwenzhu kolem roku 1980 v centrálním Sečuánu (Sichuan). Byl vysazen v Anji kde byl rozmnožen. Z Shanghajské botanické zahrady pak byly v roce 1994 zaslány první rostliny do Evropy. Všechny pěstované rostliny Phyllostachys vivax aureocaulis v Evropě pochází z této mutace z roku 1980.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 8.00m
průměr stébla do 5.00cm

Fotografie:

Phyllostachys vivax aureocaulis foto 1
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 2
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 3
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 4
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 5
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 6
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 7
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 8
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 9
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 10
Phyllostachys vivax aureocaulis foto 11