Bambusy na terasách, střešních zahradách a v přenosných nádobách

V poslední době vzrůstá zájem o pěstování bambusů, zejména tyčovinových, na terasách, v přenosných nádobách apod. Možné to je, je nutné si ale předem připomenout několik faktorů s kterými se budou rostliny muset vypořádat. Oproti pěstování ve volné půdě budou vystaveny mnohem větším obtížím, takže jejich pěstování tímto způsobem je nutno dobře zvážit.

Myslím, že nejdůležitější je se nejdříve věnovat jejich přezimování. Pokud mají být venku trvale pěstovány v kontejneru, nebo truhlíku, vždy je nutno mít na paměti, že zde hrozí silné promrznutí celé rostliny včetně její podzemní části. U ve volné půdě vysazených rostlin k totálnímu promrzání podzemní části nedochází, nebo pouze občas, čož jim pomáhá lépe přežít zimu. Je nutno vzít v úvahu, že v truhlíku či kontejneru, pokud dojde k úplnému promrznutí kořenové části, rostlina ztratí schopnost přijímat vodu, což u stálezených rostlin, kterými bambusy jsou, znamená jejich vážné ohrožení. Může pak dojít ke ztrátě rostliny nejen z důvodu zmrznutí, ale i uschnutí z důvodu ztráty schopnosti kořenů přijímat vodu.

Je tedy nutné snažit se promrzání co nejvíce zabránit. Možností je několik. Začít se dá tím, že rostlinu zasadíme do co největšího truhlíku, kontejneru. Je mi jasné, že na některých terasách je málo místa a větší nádoba bude dělat problém, ale pokud to jde, určitě bych to doporučil. Větší masa zeminy promrzne pomaleji. Výhodou bude i v létě pomalejší vysychání, což bude pro rostliny jedině prospěšné. Další vhodnou ochranou na zimu bude nějakým způsobem nádobu zateplit. Ať už jí obložit polystyrenem, nějakou textilií apod. Dají se využít i topné kabely, které se dají řídit termostatem a v silných mrazech mohou rostlinu přihřívat.

Dalším nebezpečným faktorem je vítr. Nesmí se zapomenout, že silný vítr nejen může poškodit stébla a vysušuje, ale i výrazně snižuje teplotu, takže zejména na střešních zahradách by byla vhodná ochrana proti větru.

Silné slunce, zejména na jižně orientovaných stanovištích může za mrazivých dní napáchat velké škody. Pokud je půda zamrzlá a na rostlinu svítí slunce, rostlina nemůže přijímat vodu a tím se bránit vysychání. Zejména v lednu a v únoru by na exponovaných místech byla vhodná ochrana proti přímému slunci.

Pokud se rozhodnete bambusy zimovat uvnitř, pak stačí nevytápěná světlá místnost. Mám dlouholeté zkušenosti se zimováním v nevytápěném skleníku, kde za silných mrazů jde teplota maximálně několik stupňů pod nulu a rostliny zde zimují skvěle, prakticky bez poškození. I ve světlém sklepě, kde je tepleji a teploty pod nulu nejdou vůbec, bambusy zimují dobře. Je pouze nutné pohlídat zálivku a nenechat je přeschnout, zalévat však rozumně a nepřelévat je.

Zimování ve vytápěných bytech vhodné není. V zimě, kdy je kratší den a malá světelná intenzita, potřebují méně tepla a období klidu pro další dobrý růst.


Klášter Melk – dekorativní Fargesia rufa v kontejneru







Dalším důležitým faktorem pro zdárné pěstování je orientace stanoviště. Pokud budete mít bambus na jižní straně, bude zejména v létě docházet k jeho rychlému vysychání. Bambusy mají rády vodu, takže za slunečných dnů budou vyžadovat každodenní zálivku, aby dobře prosperovaly. Občasné vynechání nezanechá následky. Problém vidím v době dovolených, kdy 14 dní bez zálivky na přímém slunci může bambus vážně poškodit. Bohužel hodně teras a balkónů je právě orientováno zrovna na jih, takže zálivce je nutno věnovat velkou pozornost.

Pokud jde o hnojení, myslím, že po dosažení požadované velikosti se dá úplně vysadit, případně využívat jen lehce na jaře při tvorbě nových výhonů. Většinou nebude vhodné, aby bambusy dosáhly mnohametrových výšek, takže hnojil bych u malých sazenic, pak bych hnojení omezil, aby nedocházelo zbytečně k bujnému nárůstu rostlin.

Častým záměrem bývá vytvoření živého plotu z bambusů, či zelené zástěny. Nejsem si jist zda má smysl osázet hned ze začátku několikametrový dlouhý truhlík a snažit se z něj vytvořit neprůhledný živý plot. Nejdříve bych vyzkoušel pár rostlin, případně několik druhů a až když se osvědčí a vypadá to, že se jim na dané lokalitě daří, tak bych s nimi osázel zamýšlenou plochu. Pořád je nutno brát v úvahu, že teplotní extrémy na podobných místech bývají velké a je nutno vyzkoušet, které druhy se vám na daném místě dobře adaptují.

Po několika letech pěstování dojde k vyplnění prostoru pro kořeny. U některých druhů rychleji, u některých pomaleji, záleží na konkrétním druhu. Zde je možnost přesadit rostlinu do větší nádoby, případně jí rozsadit do více nádob, nebo pouze odstranit přebytečná stébla a rhizomy s kořeny. Jako vhodnou dobu bych doporučil léto, kdy nové výhony už jsou rozvětvené a olistěné. Můžete rostlinu upravit do požadované velikosti a tvaru. Také kořeny se po redukci nebudou opírat o stěny nádoby což pomůže při jejich zimování. Rostlina do zimy znovu zakoření a připraví se na jaro pro další růst. Důležité je pak následně pravidelně zalévat, aby měla rostlina dobré podmínky k růstu. Druhou možností by bylo redukci provést časně z jara. Po vyjmutí z nádoby by se odstranily pomrzlé kořeny a stébla. Zde však hrozí poškození nových pupenů a tím i omezení růstu nových výhonů. Tato operace nebude nutná každý rok. Záleží na tom, jak radikálně rostlinu omladíte, doporučil bych tak o jednu třetinu, ať se zbytečně nevysiluje a pokud nestojíte o to rozdělit jí na více sazenic.

Několik let pěstovaný bambus v kontejneru Fargesia sp. Jiuzhaigou 3


Které druhy použít?

Pokud budou celoročně venku, tak bych rozhodně doporučil bambusy u kterých v přehledu druhů uvádím zimovzdornost 1 maximálně 2. Ty mají největší šanci vydržet naše zimy.

Fargesií by šly využít kultivary Fargesia murieliae, Fargesia rufa. Ty jsou velmi odolné a na slunci většinou nestáčí listy. Fargesia nitida a Fargesia sp. Jiuzhaigou by šly použít také, ale byly by vhodnější na jiné, než jižní stanoviště. Stáčí na slunci listy, takže na slunném stanovišti by nevypadaly tak pěkně.

Phyllostachysů bych využil nejzimovzdornější jako Phyllostachys bissetii, Phyllostachys aureosulcata a další barevné formy, Phyllostachys humilis. Pokud se nechají, mohou dorůst i několika metrů. Dají se ale bez problému zastřihnout na požadovanou výšku.

U rostlin pěstovaných v přenosných nádobách a zimovaných uvnitř se dá sortiment podstatně rozšířit. Zde je možné využít většinu bambusů z přehledu druhů, pouze druhy které jsou příliš robustní bych nevyužíval. Mám vyzkoušené méně zimovzdorné, ale zato dobře snášející sucho kultivary Phyllostachys aurea a Phyllostachys bambusoides Castillonis. Myslím ale, že i další menší druhy se při pravidelné zálivce dají takto dobře pěstovat.

Pro pěstování na terasách a v kontejnerech by se daly využít i odolné druhy ozdobné listem jako třeba Sasa oshidensis, Sasa kurilensis a velmi dekorativní Sasa kurilensis Shimofuri. Ty jsou středně velké, dorostou zhruba do 2 metrů. Dají se samozřejmě využít i nízké půdopokryvné druhy jako Pleioblastus pygmaeus, Pleioblastus fortunei, Pleioblastus viridistriatus Auricoma, Sasaella masamuneana Albostriata atd. Ty je vhodné na jaře sestřihnout k zemi. Obrazí pak ze země znovu novými, krásně vybarvenými listy.

Závěrem bych všem popřál hodně úspěchů s pěstováním. Pokud někdo nasbíráte zkušenosti s takto pěstovanými bambusy podělte se o ně prosím ve fóru. Může to dalším zájemcům usnadnit rozhodování, které druhy a jak zkusit pěstovat.


Přenosná zeleň tvořená z bambusů – Vídeň

zpět na přehled článků »