Přehled bambusů: Phyllostachys aureosulcata

Rychlý výběr

Tento druh je jedním z nejvhodnějších do našich podmínek. Stébla rostou vzpřímeně, některá se v dolní části ohýbají (genikulace). Jsou zelená se žlutým žlábkem mezi kolénky. Listy jsou poměrně malé. Starší stébla se pod jejich tíhou ohýbají. Pokud chceme udržet vzpřímenější vzhled, je možné větve částečně zkrátit, čím se stéblům odlehčí.

Tvoří husté trsy, které se rozrůstají do stran. Na jaře vyráží velké množství výhonů, které jsou jedlé. Pokud chceme podpořit růst silných stébel, můžeme odstranít až jednu třetinu slabších výhonů. Barevná stébla (žlutý proužek na zelené) nejlépe vyniknou, když odstraníme ze spodní části stébel větve. Doporučuji do cca. jedné třetiny výšky.

V Evropě je mnoho klonů v oběhu. Měl jsem možnost vyzkoušet několik rostlin a v současné době již pěstuji pouze dva klony, které se mi u nás nejvíce osvědčily – klony Lama Tempel a ABS.

Tento druh se množí i laboratorně. Takto množené rostliny pěstované u nás mají slabší zimovzdornost, malou vitalitu a celkově jsou menší. Tvoří nevzhledné trsy se slabými stébly. Rozhodně bych doporučil sazenice vegetativně množené.

Klon Lama Tempel – přivezl Kern v roce 1987 z Tanzhesi, budhistického chrámu ležícího 45 km západně od Pekingu. Podle mých zkušeností jde o nejzimovzdornější klon. Dá se pěstovat i ve studených lokalitách, kde tvoří husté porosty.

Klon ABS – byl do Evropy importován z USA. Má olivově zelená stébla, rychleji narůstá. Je o něco méně zimovzdorný, než klon Lama Tempel, ale v příznivých lokalitách rychleji přirůstá a tvoří tlustší stébla. V USA dorůstá 10 metrů, v Evropě do 8 metrů, průměr stébla do 4 cm.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá do 9 metrů, průměr stébel do 4 cm. Listy dlouhé 12 cm, široké 1,4 cm. Výhonky raší v dubnu. Velmi zimovzdorný druh využívaný v okrasném zahradnictví.

Rozšíření: Zhejiang, Peking (Beijing).

Phyllostachys aureosulcata ABS

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 7.00m
průměr stébla do 4.00cm

Fotografie:

Phyllostachys aureosulcata foto 1
Phyllostachys aureosulcata foto 2
Phyllostachys aureosulcata foto 3