Přehled bambusů: Fargesia rufa

Rychlý výběr

Jedna z nejrychleji rostoucích Fargesií. Již v dubnu vyrůstají nová stébla, na kterých se okamžitě vyvíjí větve a olistění. Koncem léta v dobré lokalitě vyrůstají další výhony, které do zimy opět mají zcela vyvinuté větve a olistění. Nové výhony vyráží 5–15cm od mateční rostliny čímž dochází k poměrně rychlému rozšiřování trsu. Díky silnému olistění se výhony sklání k zemi a celkový habitus je spíše rozložitý. Trs je tedy v prvních letech celkově nižší a širší. V dalších letech vyrůstají nové výhony výše a mohou dosáhnout ke třem metrům a habitus rostliny je vzpřímenější. Listy se na slunci ani v zimě nestáčí.

Rostlinu importoval Jos Van Der Palen v roce 1995 z Botanické zahrady v Šanghaji. Byla nalezena v provincii Gansu v nadmořské výšce 1800 – 2500 metrů. Průměrné teploty zde jsou kolem 8ºC, v zimě klesají na –16.8ºC, v létě stoupají až na 29,6°C.

Zpočátku byla provizorně nazvána Gansu 95–1. Později po porovnání údajů z A Compendium Of Chinese Bamboo, a s přihlédnutím k místu, kde byla nalezena (jižní Gansu) Jos Van Der Palen usoudil, že zřejmě půjde o druh Fargesia rufa. Jak sám uvádí, jde zatím o dočasné zařazení, které se může změnit, neboť díky některým znakům připadá v úvahu i Fargesia dracocephala, která má stejné územní rozšíření.

Po dalším zkoumání bylo Stapletonem potvrzeno, že se opravdu jedná o druh Fargesia dracocephala a pro tento druh by se měl dále používat název Fargesia dracocephala Rufa.

Díky zažitému názvu pro tuto rostlinu se však zřejmě dál bude používat nesprávného původního názvu Fargesia rufa a já zatím jeho popis také nechávám zde pod tímto dnes již nesprávným označením. Tato rostlina tzv. typ 1 je nejrozšířenější a nejdostupnější.

U tohoto druhu došlo k vícenásobným importům, dříve pod označením Yushania confusa, čili jsou v Evropě i rostliny s odlišným vzhledem než výše popisovaná, kterou jsem pro lepší orientaci začal označovat jako typ 1.

Pěstuji i další – značím typ 2, která roste trochu odlišně. Od začátku roste více vzpřímeně, nerozšiřuje se tolik do stran a v poměru k výšce má tenčí stébla. Trs je tedy vzhledově užší a vyšší.

Fargesia rufa Valkenswaard – další z klonů, který pochází ze zahrady J. V. D. Palena – má silný růst, je robustnější a má být vyšší než „normální Rufa“. V arboretu Bokrijk v Belgii má přes 4 metry.

Fargesia rufa Marktheidenfeld – podobná holandskému klonu, ale roste vzpřímeněji. Má bílé stébelné pochvy a načervenalé větvičky. Odolnost stejná. Do Evropy se dostala ve stejném roce jako holandský klon. Jedna rostlina z importu šla přímo do německého Marktheidenfeldu, odtud pak pochází název tohoto klonu.

V našich zahradnictvích je Fargesia rufa poměrně často nabízena. Pokud je u ní štítek Bamboo select znamená to, že se jedná o laboratorně množenou rostlinu. Může pak mít jiné vlastnosti, než vegetativně množené rostliny.

Fargesia rufa Variegata – nádherný kultivar s bíle panašovanými listy. Pomalu roste. Zatím velmi vzácný. Více na samostatné stránce Fargesia rufa Variegata

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 2,5–3,5 metru, průměr stébel 0,8–1 cm. Listy dlouhé 6–10 cm, široké 0,6–0,8 cm. Výhonky raší v červnu. Jeden z hlavních druhů sloužících jako potrava pro Pandu velkou.

Rozšíření: Gansu – Wen, Sichuan – Qingchuan v nadmořských výškách 1580 – 2300 m n. m.

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 3.50m
průměr stébla do 1.50cm

Fotografie:

Fargesia rufa foto 1
Fargesia rufa foto 2
Fargesia rufa foto 3
Fargesia rufa foto 4
Fargesia rufa foto 5
Fargesia rufa foto 6
Fargesia rufa foto 7
Fargesia rufa foto 8
Fargesia rufa foto 9
Fargesia rufa foto 10
Fargesia rufa foto 11
Fargesia rufa foto 12
Fargesia rufa foto 13
Fargesia rufa foto 14
Fargesia rufa foto 15