Přehled bambusů: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Rychlý výběr

Stébla jsou zelená, na slunci červenají a na podzim se barví do oranžova, některá stébla jsou žlutá. Na plném slunci se u některých klonů barví až do černa. V poslední době jde díky proměnlivému zbarvení stébel a elegantním, malým lístkům o velmi žádaný druh. Cyklus kvetení u tohoto bambusu je kolem 100 let, čili další kvetení se dá očekávat po roce 2070. V oběhu je přes deset podobných klonů.

Většinou roste vzpřímeně, v hustém trsu, některá vyšší stébla se pod tíhou jemných lístků ohýbají dolů. Jde o velmi vitální a rychle přirůstající bambus, který působí velmi elegantním dojmem. Jeho využití může být široké, od soliterní výsadby, po pohledové zástěny až po využití v živých plotech.

V mírnějších lokalitách je plně zimovzdorný. Nedochází ani k poškození listů, které chrání tím, že je svinuje. V drsnějších lokalitách mohou namrzat listy, někdy i stébla. Odolnost stébel je zejména u některých klonů vysoká a ty se většinou na jaře opět olistí. Je méně zimovzdorný než Fargesia nitida. V drsnějších lokalitách doporučuji vysadit bambus co nejdříve z jara, aby měl čas zakořenit a připravit se na zimu.

Jde o doposud botanicky neurčený druh pojmenovaný podle přírodní rezervace v Číně, odkud pochází.

Popis jednotlivých klonů:

Fargesia sp. Jiuzhaigou 1: Nejrozšířenější a jeden z nejhezčích klonů. Tvoří kompaktní, sloupovitý, velmi dekorativní hustý trs. Barevnost stébel je v průběhu roku proměnlivá. Přebarvují se od zelené, přes žlutou, oranžovou do červené až fialové barvy. Záleží na jeho umístění. Na slunci se přebarvuje více. Je velmi vhodný do nižších a středních poloh. Zimy snáší dobře. Při mrazech a při přísušku svinuje listy a tím se brání odparu vody. Nejvhodnější umístění je v částečném stínu. Na slunečném stanovišti vyžaduje pravidelnou zálivku. Výsledná výška kolem 2,5 metru. Můj trs je po deseti letech vysoký cca. 2 – 2,5 metru.

Byl získán německým lékárníkem Stephanem Wagnerem, jako semenáč kolem roku 1986. S. Wagner v národním parku Jiuzhaigou v nadmořské výšce 3000 metrů objevil bambus, který kvetl. Sebral a dovezl několik semenáčů, které sesadil dohromady a nechal je vyrůst. Z tohoto trsu, smíchaného z několika semenáčů byla část oddělena a dále množena. Z ní pochází všechny dnes prodávané rostliny pod tímto názvem.

V oběhu je také nabízen pod názvem Red Panda či Jiu. Jde však o laboratorně množené bambusy u nichž může být růst a hlavně zimovzdornost dost odlišná. Můj popis se týká pouze vegetativně množených rostlin.


foceno v listopadu – podzimní zbarvení stébelbrzy z jara – spodek stébel

brzy z jara – vršek stébel

letní zbarvení

Fargesia sp. Jiuzhaigou 2: Jde o výrazně barevně odlišný klon od ostatních. Stébla jsou zelená, zelenožlutá až žlutá. Nebarví se do červena. Roste v trochu otevřenějším trsu než Jiuzhaigou 1 a je o něco vyšší. Byl získán od S. Wagnera jako další odkopek z jeho trsu semenáčů (viz. Jiuzhaigou 1) francouzem M. Laferrere.Další klony Fargesia sp. Jiuzhaigou 3–11 získal v roce 1989 němec Roland Willumeit v národním parku Jiuzhaigou. Dovezl je do Evropy a v oběhu jsou také někdy pod označením Fargesia sp. Jiuzhaigou Willumeit 3–11. Jednotlivé klony se od sebe odlišují.

Fargesia sp. Jiuzhaigou 3: Klon se zelenými stébly, které se časem přebarvují do červené, fialovo-černé barvy. Trs je otevřenější, výsledná výška cca. 3 metry.


rostlina několik let pěstovaná v kontejneru, foceno na podzim kdy shazuje část listů

Fargesia sp. Jiuzhaigou 4: Pěkně rostoucí klon se stébly, které se na slunci barví do červené, tmavočervené barvy někdy až do černa. Pro lepší vybavení je vhodné umístit ho na přímé slunce a zajistit mu pravidelnou zálivku. Jde o velmi oblíbený a žádaný klon.

tvarovaný trs – několik let stříhaný na požadovanou výšku cca. 1 metr
Fargesia sp. Jiuzhaigou 5: Středně vzrůstný klon s jemnými listy. Vhodný i do vyšších poloh. Z mých zkušeností jde o nejodolnější Willumeit klon schopný přežít i mrazy – 25°C bez ochrany. Pěstovaný v drsné lokalitě má v mé zahradě po 9 letech necelé 2 metry. V příznivějších lokalitách bude vyšší. Myslím, že jde o zatím nedoceněný klon. Zejména v zahradách ve vyšších polohách bude velmi dobře využitelný.


Fargesia sp. Jiuzhaigou 6: Standartní klon rostoucí v těsném trsu. Stébla zelená, některá časem tmavnou. Velmi odolný, dá se využít i do vyšších poloh.


Fargesia sp. Jiuzhaigou 7: Standartní klon s různobarevnými stébly rostoucí v těsném trsu.


Fargesia sp. Jiuzhaigou 8: Má kompaktní, vzpřímený růst a tvoří velmi elegantní sloupovité trsy, které upoutají svým vzhledem. Velmi hezký klon do středních a nižších poloh.


Fargesia sp. Jiuzhaigou 9: Největší a nejvitálnější z klonů. Již v prvních letech po vysazení produkuje dlouhá, poměrně silná stébla. Vhodnější do středních a nižších poloh. Stébla různobarevná. Výsledná výška pravděpodobně 4 – 5 metrů dle lokality.
vitální rostlina – již v druhém roce po výsadbě má 3 metry dlouhé nové výhony


Fargesia sp. Jiuzhaigou 10: Druhý největší z klonů. Stébla světlejší, ne tak barevná jako u jiných klonů, ale výborně zimovzdorný.


Fargesia sp. Jiuzhaigou 11: Klon patrně postižený genetickou vadou. Konce nových výhonů náhle hynou, takže trs zůstává nižší, kompaktní, vzpřímený. Pozoroval jsem tento jev u své rotliny, ale předpokládal jsem, že to způsobují nějaké faktory na lokalitě. Podle informací od importéra R. Willumeita se podobně chová už původní importovaná rostlina, takže tento jev je pravděpodobně podmíněn geneticky.

Fargesia sp. Jiuzhaigou Geneva (Genf): Trochu se liší od výše uvedených. Tvoří vzpřímený hustý trs, který se málo rozrůstá do stran. Má jemné, malé lístky. Podle starších informací by mělo jít o velmi vzrůstný klon, který ve Švýcarsku dorůstá až 5 metrů. Mně zatím přijde méně vzrůstný a i podle dalších zkušeností zahraničních pěstitelů půjde spíše o nižší klon s výslednou výškou 2–3 metry. Díky tomu, že se málo rozrůstá do stran, vrchní část trsu je pak širší než spodek. Nemám bohužel foto vzrostlého trsu, přirovnal bych jeho tvar k žampionu s uzavřeným kloboukem. Byl získán švýcarským občanem, který ho dovezl z Jiuzhaigou. Ze Švýcarska se pak rozšířil do dalších zemí.


Do Evropy proběhlo ještě mnoho dalších importů a neustále se objevují nové klony v nabídce pěstitelů.

Nové klony v nabídce od J. V. D. Palena.

Fargesia sp. Jiuzhaigou B1: Vzpřímeně rostoucí klon se zelenými stébly.

Fargesia sp. Jiuzhaigou B2 (Deep Purple): Vzpřímeně rostoucí klon s tmavočervenými stébly.

Fargesia sp. Jiuzhaigou B3: Odlišuje se od ostaních světlejšími listy.

V Evropě je již v soukromé sbírce i částečně panašovaný. Myslím, že jde o jeden z nejhezčích bambusů, který se dá u nás pěstovat, takže každý další neobvyklý, který se objeví, bude určitě zajímavou novinkou do našich zahrad.

Všechny tyto rostliny byly získány v rezervaci Jiuzhaigou (Údolí devíti vesnic) ležící v severním Sečuánu (Sichuan).

Bambusy zde rostou převážně v nadmořských výškách mezi 2700 – 3200 m.n.m.. Nad touto hranicí už nerostou. Zimy jsou zde vlhké, bez velkých mrazů, pokud ty občas přijdou, bambusy se chrání svinováním listů, někdy o listy přijdou, ale opětovně se olisťují. Semena klíčí pomalu, někdy i po několika letech a hlavně na stinných a vlhkých místech. Poslední kvetení zde bylo pozorováno mezi lety 1970 – 1980. Staré, odkvetlé rostliny ze 100% hynou a novým semenáčům trvá 15 – 20 let, než je plně nahradí.

Jiuzhaigou se státní rezervací stala v roce 1978, v roce 1992 byla zapsána do seznamu UNESCO. Jedná se o ojedinělou soustavu vodních děl, jako jsou jezera, vodopády, potůčky, ležící v horském údolí v okrese Nanping v Aba Tibet And Qiang autonomní prefektuře. Voda díky vysokému obsahu uhličitanů zůstává křištálově čistá a zabraňuje rozkladu. Je zde možno pozorovat ponořené zachovalé stromy apod. V rezervaci je také mnoho vzácných rostlin a zvířat, včetně Pandy velké.

Botanické zařazení tohoto bambusu je stále nejisté, neboť podle studií, které provedli v parku SCHALLER (1985) a LIU (1991) zde údajně roste pouze druh Fargesia nitida a tím by tedy s určením neměl být problém, mělo by jít o Fargesia nitida. Rostliny nové generace této Fargesie se však v mnoha znacích liší, že možná půjde o jiný, dosud neurčený druh. V USA ho řadí jako varietu Fargesia nitida.

Zdroj studie: http://mushroaming.com/…u_Case_Study

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 4.00m
průměr stébla do 1.50cm

Fotografie:

Fargesia sp. Jiuzhaigou foto 1
Fargesia sp. Jiuzhaigou foto 2
Fargesia sp. Jiuzhaigou foto 3
Fargesia sp. Jiuzhaigou foto 4
Fargesia sp. Jiuzhaigou foto 5
Fargesia sp. Jiuzhaigou foto 6
Fargesia sp. Jiuzhaigou foto 7
Fargesia sp. Jiuzhaigou foto 8