Přehled bambusů: Sasa kurilensis

Rychlý výběr

Tento bambus se velmi rychle rozrůstá a je výborně zimovzdorný. Na tenkých stéblech vyrůstají poměrně velké, tmavě zelené, do 20 cm dlouhé listy, velmi ozdobné, připomínající palmové listy. Nové výhoky mají u kolének tmavě fialový lem a bílým práškem vytvořený proužek. Tvoří hustý, kompaktní porost.

Je nejseverněji rostoucím bambusem. Pochází z Kurilských ostrovů, dnes patřících Rusku a z ruského otrova Sachalin. V Japonsku se nové výhonky sbírají jako zelenina a používají do salátů.

Velmi vhodný k vysazení podél cest, případně jako podrost pod stromy či do popředí před vysoké druhy bambusů. Řekl bych, že se jedná o jeden z nejvhodnějšíh druhů k pěstování u nás.

Pěstuje se také Sasa kurilensis – short form – nízká forma, která dorůstá maximálně do 1 metru, obvykle je nižší. Zbarvení listů je tmavší a je o něco méně rozrůstavá než původní druh.

Tvoří také panašovanou formu Sasa kurilensis Shimofuri.

Údaje z míst původu: Stébla dlouhá 0.3–4 metry, průměr stébel 0.2–2.5 cm.

Rozšíření: Japonsko – Hokkajdó, Honšú až do 2400 m.n.m., Rusko – centrální a jižní Sachalin, Kurilské ostrovy – Etorofu, Urup, Ketoi, Korea – severovýchodní část a ostrov Dagelet.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Sasa
země původu Asie
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 2.00m
průměr stébla do 1.00cm

Fotografie:

Sasa kurilensis foto 1
Sasa kurilensis foto 2
Sasa kurilensis foto 3
Sasa kurilensis foto 4
Sasa kurilensis foto 5
Sasa kurilensis foto 6
Sasa kurilensis foto 7
Sasa kurilensis foto 8
Sasa kurilensis foto 9