Přehled bambusů: Phyllostachys aurea

Rychlý výběr

Tvoří vzpřímená, zelená stébla, na slunci barvící se do žluta. Některá stébla mají ve spodní části zkrácená internodia a ornamentálně tvarovaná kolénka.

Můžete se o jeho pěstování u nás venku pokusit, ale opravdu jen na nejteplejších lokalitách a ještě na nějakém chráněném místě. Na zimu je lepší, zvláště u menších sazenic, ho zakrýt. Za tužších zim přesto hrozí umrznutí jeho nadzemní části, takže je s tímto nutné počítat. Zejména bych ho z tohoto důvodu nevyužíval k tvorbě živých plotů.

Ač je poměrně často nabízen v zahradních centrech nedá se kvůli malé zimovzdornosti k pěstování u nás doporučit.

V mé poměrně teplé lokalitě v Praze za velmi teplých zim byl schopen přežít pouze s umrzlými listy a na jaře se znovu olistit. Většinou však umrzla celá nadzemní část a byl nucen regenerovat z rhizomů. Sázel jsem původně 2 velké cca. 2.5 metru vysoké trsy, které již druhou zimu umrzly až k zemi. Již nikdy se ke své původní velikosti nevrátily. Časté umrzání nadzemní části je vysilovalo, takže dorůstaly maximálně do 1.5 metru.

Jeden trs jsem pokusně vysadil do studenější lokality. Zde každoročně umrzá a dosahuje maximálně k 1 metru.

Dobře se dá pěstovat v kontejnerech a v těch ho zimovat v chladné světlé místnosti, či studeném skleníku, kde teploty neklesnou příliš nízko pod bod mrazu. Takto prosperuje dobře. Časem, když vyplní celý prostor kontejneru, je dobré trs rozdělit na několik menších. Sazenici je vhodné opětovně vysadit do kontejneru a tam opět několik let bez větší péče poroste dál. Velikosti kontejneru a vydatnosti hnojení bude odpovídat i velikost rostliny. V 15 litrovém kontejneru dosáhne výšky kolem 2 metrů či více. Není náročný na zálivku. Občasný přísušek vydrží většinou bez poškození.

Doporučil bych ho tedy pro pěstování v kontejnerech s nejlépe bezmrazým zimováním, kde vydrží mnoho let při běžné péči. Pro venkovní výsadbu mi díky své malé zimovzdornosti nepřijde vhodný.

V teplých lokalitách (Itálie, Francie) je silně vybíhavý, u nás příliš nevybíhá a drží se v těsném trsu. Často se pěstuje v Chorvatsku – fotky najdete tady.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 3–5 metrů, průměr stébel 2–3 cm. Listy dlouhé 6–12 cm, široké 1–1,8 cm. Výhonky raší počátkem května a jsou jedlé. Stvoly využívány k výrobě vycházkových holí, držadel deštníků a rybářských prutů.

Rozšíření: Fujian, Zhejiang a v kultivaci jižně od Žluté řeky.

V Japonsku dorůstá až 12 metrů.
Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 4.00m
průměr stébla do 2.50cm

Fotografie:

Phyllostachys aurea foto 1
Phyllostachys aurea foto 2
Phyllostachys aurea foto 3
Phyllostachys aurea foto 4
Phyllostachys aurea foto 5
Phyllostachys aurea foto 6
Phyllostachys aurea foto 7
Phyllostachys aurea foto 8