Pěstování bambusů

Bambusy obecně nejsou příliš náročné na pěstování. Pokud jim zajistíte běžnou péči, spočívající v zálivce, rozumném hnojení, případně ochranu v zimě, nemělo by vám jejich pěstování působit potíže.

Výsadba:

V první řadě je nutné získat kvalitní sazenice. Kde a jaké zjistíte v článku Kde nakoupit?. Nejvhodnější doba pro výsadbu bude zřejmě na jaře. Rostliny budou mít dost času dobře zakořenit, zesílit a připravit se na zimu. I když dle mých zkušeností to není zas až tak důležité. Sazenice v kontejnerech bych se nebál sázet až do pozdního léta. Většinou mají slušně vyvinutý kořenový bal a pokud nedojde k jeho poškození, ujímají se bezproblémově. Několikrát jsem byl nucen množit bambusy i pozdě v létě. Použil jsem odkopky i dělení trsů a sazenice se také dobře ujaly. Samozřejmě je nutné zajistit pravidelnou závlahu, aby nedošlo k přeschnutí rostlin.

Sázíme do předem vykopaných jam, přidáme rozumně hnojivo, které se tím dostane blíže ke kořenům a zasypeme hlínou. Někdo doporučuje sázet bambusy hlouběji (u velkých druhů až 50cm), ale mě to přijde jako nesmysl. Když je přihrnete výše hlínou, stejně ze stébel nové kořeny nevyrostou a ještě celý kořenový bal připravíte o sluneční paprsky a tím o teplo, které je pro dobrý růst důležité. Doporučil bych také přiměřeně zkrátit nadzemní část, aby se rostlina zbytečně nevysilovala a ušetřenou energii mohla věnovat na rozvoj kořenového systému. Určitě se to do budoucna vyplatí, ale chápu že krásně vzrostlou sazenici je těžké zkrátit. Tento bod jsem také mnohokrát vynechal, neb jsem neměl to srdce ji ustřihnout.

Půda:

Vyhovuje běžná zahradní zemina. Nekladl bych na ní velký důraz. Vyvaroval bych se extrémů jako příliš kyselých či vápenatých půd. Také rychle vysychavé, písčité půdy nejsou vhodné. Bambusy dobře rostou ve vlhké, ne ale zamokřené půdě.

Závlaha:

Bambusy jsou rostliny, které ocení pravidelnou zálivku. Půdu je dobré udržovat lehce vlhkou, ne však mokrou. U druhů Phyllostachys atrovaginata a Phyllostachys heteroclada se uvádí, že mohou růst i v trvale zamokřených půdách. Jejich kořeny mají vzduchové kanálky což jim umožňuje přežít i v těchto pro bambusy naprosto nevhodných podmínkách. Na sucho reagují stočením listů, při dlouhodobém pěstování v suchém prostředí mají malé přírůstky – zakrňují.

Umístění:

Obecně bych doporučil vyšší bambusy na slunečné místo či polostín. Menší a půdopokryvné do polostínu až stínu. Rod Phyllostachys je možné sázet na slunečné až stinné stanoviště. Doporučil bych však spíše slunné místo, neb sluneční záření podporuje zbarvování stébel. Fargesie se doporučují spíše do polostínu, ale dle mých zkušeností při dobré zálivce dobře prosperují i na plném slunci. Např. Fargesia Jiuzhaigou potřebuje pro dobré vybarvení stébel slunné místo. Rod Pleioblastus či Sasa ocení polostín. Myslím, že při dobré zálivce se dá na slunném místě pěstovat většina druhů. Vhodné není ani příliš větrné stanoviště. Půda rychleji vysychá, u větších rostlin dochází k mechanickému namáhání což u několikametrových kusů může vést až ke zlomení stébel např. Phyllostachys vivax. Také v zimě rostliny více trpí.

Hnojení:

Bambusy na jaře za poměrně rychlou dobu vytvoří velké množství nadzemní hmoty, takže je potřeba jim předem dodat poměrně velké množství hnojiva. Já používám Cererit, který již v březnu poházím na povrch půdy, neb některé druhy raší již v dubnu. Např. Fargesia robusta. Průběžně, až do půlky července ještě zalévám Kristalonem start a Kristalonem plod a květ, koncem července zaleji Kristalonem podzim, který obsahuje větší množství draslíku. Pak již nehnojím. Hnojení draslíkem na závěr je důležité, neboť napomáhá vyzrávání pletiv a tím zvyšuje jejich mrazuvzdornost. Čili, na jaře hnojit dusíkem pro dobrý vývoj nadzemní části, později ho omezit aby rostlina zbytečně nevyháněla v létě další stébla, která nebudou mít čas vyzrát a v zimě umrznou. Dávkování závisí samozřejmě na velikosti rostlin. Chce to vyzkoušet, ale nebojte se hnojit, bambusy na to pěkně reagují.

Zimování:

Pomoci bambusům dobře přestát zimu můžeme několika způsoby. V první řadě bych doporučil mulčování. Nejdůležitější je zachování kořenového systému. I kdyby v důsledku kruté zimy umrzla celá nadzemní část, pokud dobře ochráníme kořenový systém, na jaře nám z něj rostlina regeneruje i když ne v původním rozsahu a velikosti. Nesmíme zapomenout, že bambusy jako stálezelené rostliny, potřebují dostatečný přísun vody i v zimě, čili dbáme aby neuschly. Největší škody páchá kombinace větru, mrazu a přímého slunce. Pokud je to možné, můžeme je přistínit, případně zakrýt chvojím či plachtovinou. Pokud je dost sněhu, stvoly ohněte a zaházejte je. Na jaře se vzpřímí a škody bývají minimální. U velkých několikametrových trsů však toto nepřichází v úvahu. Více o tomto tématu v článku Bambusy a zimovzdornost.

Rozmnožování:

Množit bambusy se dá několika způsoby. Výběžkaté nejsnadněji množíme odkopky. Rostliny pod zemí výhánějí až několik metrů dlouhé rhizomy, z kterých vyrůstají stébla. Ty snadno vyrýpneme a přesadíme. Trsnaté druhy přirůstají rovnoměrně po obvodu trsu. Sazenici získáme oddělením části trsu s několika výhony a jejím přesazením. Výběžkaté druhy se dají množit i kořenovými řízky, ale sazenice bývají zpočátku slabé a trvá poměrně dlouho než zesílí. Další možností je výsev semen, ale trvá mnoho let než rostlina doroste a mladé sazenice bývají poměrně choulostivé. Celkem snadno se dají sehnat semena Phyllostachys pubescens a díky kvetení Fargesia nitida budou tato zřejmě také k sehnání. V komerčních pěstírnách začíná převládat množení meristémovými kulturami. Sazenice jsou sice levné, ale mnohdy za cenu slabého růstu, nabouraného cyklu kvetení či snížené zimovzdornosti. Radši si je nekupujte.

zpět na přehled článků »