Bambusy a zimovzdornost

Zimovzdornost bambusů je neustále na zahraničních fórech a v poslední době i u nás jedním z nejčastějších témat diskusí. Je to pochopitelné, neboť schopnost přežití zimy je zpravidla nejdůležitějším faktorem při rozhodování, který druh pořídit.

Faktorů, které zimovzdornost ovlivňují je mnoho. Nejde jen o odolnost proti minimálním teplotám, ale hlavně o schopnost vydržet kombinaci mrazu, větru, slunečního záření. Velký vliv má i stáří a dobré zakořenění rostliny, umístění, zálivka ale i hnojení a v neposlední řadě i jistota o původu a správném určení druhu pořízené rostliny.

Pokud jde o mé dosavadní zkušenosti, tak bych mezi nejzimovzdornější zařadil tyto:

Jedná se zatím o částečný seznam, který budu průběžně aktualizovat.

Zimovzdornost bambusů v našich podmínkách, jak se jeví po několika letech pěstování. Řazení podle rodů. Seřazeny od nejodolnějších směrem dolů.

Rod: Fargesia

Rod: Sasa

Rod: Phyllostachys

U těhto Phyllostachysů jde o odolnější druhy. U dalších už je nutno více zvážit vhodnost lokality.

Rod: Pleioblastus

U tohoto rodu nemá smysl dělat pořadí. Pokud jde o tyčovinu tvořící druhy, tak jsem se dosud nesetkal s druhem, který by byl u nás uspokojivě zimovzdorný, takže jejich pěstování pro okrasné účely v zahradách nemá smysl.

Nízké, půdopokryvné druhy naopak vynikají velkou ozdobností a jejich využití v okrasných zahradách se dá jen doporučit. Listy jsou po zimě na jaře z velké části nevzhledné, takže je dobré je na jaře sestřihnout k zemi. Bambus pak obnoví porost z podzemní části, která je velmi odolná. Nemyslím si, že u některého druhu hrozí vymrznutí i kořenů, proto ani zde seznam nemá smysl.

Rod: Semiarundinaria

Samozřejmě se jedná o přibližný seznam, některé druhy jsou na tom velmi podobně a že jsou o stupínek níže neznamená, že jsou výrazně odlišné v zimovzdornosti.

Zajímavý je například výzkum provedený v Číně, při kterém šlo o nalezení vhodných druhů, které by bylo možno pěstovat v Pekingu. V této oblasti původně žádné druhy nerostly. Bylo tedy nutné v jiných oblastech vybrat vhodné druhy pro introdukci. V tomto pokusu bylo použito 34 druhů. Nejprve byly rostliny uzavřeny do mrazicího boxu a vystaveny několikahodinovému působení mrazu. Jako nejvíc odolných se ukázalo následujících 11 druhů:

Další zkouškou bylo rostliny vysadit do venkovního prostředí a ověřit jejich odolnost zde. Jako nejvíc odolné se ukázaly:

Jak je vidět tak rostliny, které lépe odolaly větším mrazům v mrazicím boxu, zcela propadly ve venkovním prostředí, kde byly vystaveny nejen čistému mrazu, ale kombinaci více faktorů.

Pokud jde o sazenice je nutno počítat nejprve s menší odolností a v prvních letech určitě prospěje zimní kryt. Postupem času rostliny zesílí a zvyknou si na stanoviště a jejich odolnost se zvýší. Důležité je také nepřehánět hnojení dusíkem. Rostliny sice bujně porostou, ale může dojít k nedostatečnému vyzrání pletiv a tím ke snížené zimovzdornosti. Preferoval bych rozumné hnojení vícesložkovými hnojivy.

Další komplikací je mnou již jinde zmiňovaný problém se správným určením jednotlivých druhů. Ale i v rámci jednoho druhu různé klony vykazují odlišnou zimovzdornost. Při nákupu sazenice bych rozhodně nešetřil a nekupoval rostlinu někde v supermarketu, ale je opravdu nutné obrátit se na specializovanou bambusovou školku. Doufám, že časem u nás obliba bambusů vzroste a tím se podaří vyselektovat druhy, kterým se bude v našich podmínkách dařit.

Zajímavé je také pozorovat rozporuplnost informací ze zahraničí o zimovzdornosti jednotlivých druhů. Tak například na vynikající zimovzdornosti u Fargesia nitida, Fargesia murielae se shodnou zdroje z Číny, USA, Evropy. Ale například American Bamboo Society řadí jako nejzimovzdornější Phyllostachys nuda. Číňané uvádějí na prvním místě Phyllostachys aureosulcata spectabilis. V Evropě by se Phyllostachys nuda umístil hodně vysoko, ale ne určitě na prvním místě. Těžko říci zda mají v USA odolnější klon, či mu vyhovuje tamnější zeměpisné umístění či ho jenom nadhodnocují. Na 5 místo číňané staví Phyllostachys dulcis. Phyllostachys dulcis, který byl do Evropy importován přes Ameriku je minimálně zimovzdorný ve zdejším klimatu. Otázka je proč? Může to být špatný klon, možná záměna za jiný druh, nedaří se mu odolávat zdejším zimám? A tak je to s mnoha dalšímy druhy. Takže opravdu jediným řešením je naimportovat co největší množství druhů a časem se ukáže, které budou pro nás nejvhodnější.

Pro zajímavost uvádím seznam nejzimovzdornějších druhů jak je uvádí American Bamboo Society

(-29°C)

(-23°C)

(-20°C)

Všimněte si třeba proč je v druhé skupině Phyllostachys viridiglaucescens, který podle mě není např s Phyllostachys aureosulcata absolutně srovnatelný. Nebo ve třetí skupině je vedle Phyllostachys vivax druh Phyllostachys viridis Houzeau. Také z hlediska zimovzdornosti velice odlišné druhy.

Zajímavé jsou údaje z výzkumu v letech 1987–1988 v Pekingské botanické zahradě.

Z hlediska zimovzdornosti jim vyšlo pořadí druhů takto:

Nutno poznamenat, že podnebí v Pekingu je o něco teplejší než u nás, ale stejně překvapí pořadí druhů. Phyllostachys decora, Phyllostachys dulcis, Phyllostachys iridescens se umístily před Phyllostachys nuda či Phyllostachys nidularia před Phyllostachys nigra Henonis.

zpět na přehled článků »