Přehled bambusů: Phyllostachys heteroclada

Rychlý výběr

Nazývaný také „Vodní bambus“. Díky speciálním vzduchovým kanálkům je schopen růst i na zamokřených půdách, kde ostatní druhy bambusů nepřežijí. Tvoří vzpřímená zelená stébla a hustý porost. Listy jsou poměrně malé. Stébla jsou hrubá, pokrytá drsnými chloupky a slabou vrstvou bílého prášku. Výsledná barva stébel je šedozelená s nádechem do modra. Barva stébel je výrazně odlišná od jiných zelených tyčovinových druhů. Známý je také pod synonymem: Phyllostachys purpurata.

Po několika letech pěstování se mi jeví jako vhodný k pěstování u nás. Dobře se aklimatizoval a velmi rychle se rozrůstá. Vhodný bude zejména na pokrytí velkých ploch a vytvoření pohledových zástěn. Netvoří příliš vysoká tlustá stébla, spíše vyhání velké množství tenkých stébel. Při krutých zimách může namrzat, ale velmi dobře regeneruje.

Jde o velmi rozrůstavý druh, který již po několika málo letech vytváří dlouhé rhizomy, kterými se rozrůstá. Ty jsou většinou velmi mělce v půdě, takže v případě potřeby se dají odstřihnout a vytáhnout. Kde není vhodné jeho rozrůstání do stran, je také možné využít kořenovou zábranu.

V oběhu několik forem:

Phyllostachys heteroclada Straightstem – stébla jsou vzpřímená, největší z forem. Podle posledních řazení je pod tímto názvem distribuován původní druh. Tento pěstuji.

Phyllostachys heteroclada f. solida (Solidstem) – spodní části stébel nemají dutinu, jsou plné. Díky tomu jsou stébla velmi pevná. Podle některých zdrojů má být nejzimovzdornější z pěstovaných forem a o něco menší.

Phyllostachys heteroclada Purpurata – tenčí stébla se často klikatí, působením větru, vody, sněhu se často ohýbají. Zřejmě nejméně zimovzdorná forma.

Phyllostachys heteroclada f. denigrata – stébla se barví do fialovočerné až černé barvy. V Evropě zatím dostupný není.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 6 metrů, průměr stébel 1–4 cm. Listy dlouhé 5,5–12,5 cm, široké 1–1,7 cm. Výhonky raší v druhé půlce dubna a jsou jedlé. Stébla využívána jako konstrukční materiál a pásky ze stébel ke splétání různých výrobků.

Rozšíření: jižně od řeky Jang ć ťiang, v kultivaci Henan, Shaanxi, Shandong.


Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 2 – výborně zimovzdorný
výška do 6.00m
průměr stébla do 2.50cm

Fotografie:

Phyllostachys heteroclada foto 1
Phyllostachys heteroclada foto 2
Phyllostachys heteroclada foto 3
Phyllostachys heteroclada foto 4
Phyllostachys heteroclada foto 5
Phyllostachys heteroclada foto 6
Phyllostachys heteroclada foto 7
Phyllostachys heteroclada foto 8