Přehled bambusů: Phyllostachys pubescens

Rychlý výběr

Platný botanický název tohoto druhu je Phyllostachys edulis kde najdete více podrobností.

V Číně nejrozšířenější Phyllostachys. Nazývaný „Král bambusů“. Nejznámější jsou jeho porosty v Anji „Moře bambusů“, které byly např. použity ve filmu Tygr a drak. V jižní Francii V La Bambouseraie Prafrance dosahuje gigantických rozměrů (až 28 metrů). V Japonsku je největším bambusem a patří mezi tři nejdůležitější druhy. Bohužel do našeho podnebí není vhodný. Má mohutné, zelené stvoly s výraznými bílými kroužky u kolének. Má poměrně malé listy. Vyžaduje humózní, dobře hnojené půdy a teplé umístění pro dobrý růst. U nás se dá venku pěstovat jen v nejteplejších oblastech a i tam je nutné počítat s jeho umrzáním k zemi za tužších zim. Jako alternativa pro naše klima jsou vhodné Phyllostachys kwangsiensis a Phyllostachys parvifolia, které jsou mu nejpodobnější.

Synonyma: Phyllostachys heterocycla pubescens a Phyllostachys edulis.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá přes 20 metrů, průměr stébel do 20 cm. Listy dlouhé 4–11 cm, široké 0,5–1,2 cm. Výhonky raší koncem března až začátkem dubna, jsou jedlé a chutné, dají se jíst i syrové. Z ekonomického hlediska nejdůležitější druh pěstovaný pro produkci stébel a výhonků. Druh popsán v roce 1906.

Rozšíření: Jižně od řeky Han, pramenící v horách Qin. Z oblastí pokrytých bambusovými porosty v Číně tento druh zabírá až 2/3 z celkového množství ploch.

Na fotkách je rostlina několik let pěstovaná v Praze.


Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 2.00m
průměr stébla do 2.00cm

Fotografie: