Živý plot z bambusů

Stále častěji se mnoho lidí zajímá o využití bambusů k tvorbě živého plotu, proto bych zde toto téma rozebral podrobněji.

Předpokládám, že každý kdo chce budovat živý plot ho chce mít co nejhustší, aby vytvořil neprůhlednou stěnu. To bambusy mohou splnit. Dalším faktorem bude jeho výška a nutná šíře (hloubka), kterou zabere a dále náročnost při údržbě. Bambusy se dají využít pro malé, ale stříhané ploty, nebo naopak nechat narůst do mnohametrových výšek. Zcela určitě využijeme co nejzimovzdornější druhy, aby i v zimě zůstal účel (neprůhlednost) zachován.

Pokud budeme tvořit standartní kolem 2 metrů vysoký živý plot, máme možností několik. Nejvíce je poptávka na živý plot do 2 metrů. Bohužel v současné době není k dispozici druh, ani kultivar, který by požadované výšky dosáhl, většina bambusů roste výše. Trváme li na výšce 2 metry a méně, vždy budeme muset stříhat nové výhony. Pokud se spokojíme s výškou cca. 2,5 metru a víc, dají se vybrat kultivary, které v dospělosti výše nevyrostou a budou se moci nechat volně růst bez zakracování.


Stříhaný živý plot z Fargesia rufa

Nejvhodnější je využít Fargesie. Nejlépe je použít nejzimovzdornější Fargesia murieliae a Fargesia nitida a jejich nově nabízené hybridy. Pokud vyberete vhodný kultivar, až rostliny dospějí a dosáhnou požadované výše, tak maximálně v létě zastřihnete nové výhony a dotvarujete vzhled převislých výhonů. K dispozici jsou pomaleji rostoucí kultivary až po bujně rostoucí, které mohou dorůst i ke čtyřem – pěti metrům. Výběr je čím dál tím rozmanitější, proto se dobře informujte o vlastnostech jednotlivých kultivarů, které budete pořizovat. Nutno také upozornit, že jednotlivé kultivary se velmi liší stáčením listí při silném slunci, přísušku, či v zimě při mrazech. Některé citlivější jsou vhodné do polostínu či stínu. Pokud vysadíte citlivější kultivar na plně osluněné místo, může se stát, že bude mít často stočené listy a plot nebude vypadat tak hezky. Pravidelnou zálivkou či automatickou závlahou se tomu dá pomoci, přesto je výběr kultivaru velmi důležitý.

Fargesie tvoří husté, neprůhledné trsy, které již při půlmetrové hloubce poskytují dobrý kryt před nežádoucími pohledy, lépe však dopřát jim alespoň metr, ať mají prostor k růstu a vynikne jejich krása. Nijak neodnožují, takže je můžete bez obav vysadit i k dělicímu plotu se sousedy a nemusíte se bát nechtěnému prorůstání výhonů do cizí zahrady. Nevýhodou je u některých jejich pomalejší růst, čili budete potřebovat více sazenic a počkáte si delší dobu než dorostou do požadované výše. To se však může stát výhodou až dospějí, neboť pak přirůstají jen málo a tím je jejich údržba jednodušší. Další možností je zainvestovat více a koupit již starší, narostlé rostliny, jejich cena ovšem nebývá malá.

Nebezpečím Fargesií je, že po odkvětu hynou. Oba druhy však v nedávné minulosti již odkvetly. Dnes jsou v nabídce sazenice nové generace u kterých máte dalších 60 až 100 let jistotu, že nevykvetou. Pozor! – to platí jen pro vegetativně množené sazenice. Některé laboratorně množené vykvetly a následně uhynuly.

Dobře se také dá využít Fargesia rufa, která je velmi odolná a v zimě nestáčí listy. Rychleji se rozrůstá a je o něco převislejší. V Evropě je dostupných několik, různě vysoko rostoucích klonů. Výsledná výše tak může být od 2,5 – 5 metrů podle stanoviště.

Využít se dají i různé klony Fargesia sp. Jiuzhaigou a rozložitější Fargesia denudata, které jsou o něco méně zimovzdorné. Výška plotu z nich může být od 2,5 – 4 metrů.

Investice do sazenic při budování dlouhého živého plotu může být v řádu mnoha tisíc korun, proto zdůrazňuji, že je velmi důležité znát původ sazenic a nekupovat z anonymních zdrojů. Rozhodně bych doporučil jen sazenice vegetativně množené, u kterých vám prodejce může garantovat původ.


Stříhaný živý plot z Fargesia sp. Jiuzhaigou


Stříhaný živý plot z Phyllostachys bissetii

Další volbou jsou Phyllostachysy. Díky tomu, že většina jich dorůstá větších výšek, hodí se pro tvorbu vyšších živých plotů, ikdyž se dají snadno zkracovat a udržovat na požadované výšce. U nových stébel počkáme, až se začnou větvit a pak je podle potřeby zastřihneme. Je lepší využít druhy, které produkují velké množství tenkých stébel a obrůstají větvemi již odspodu.

Výborné jsou Phyllostachys bissetii, Phyllostachys nuda, Phyllostachys arcana Luteosulcata, Phyllostachys humilis a zejména můj favorit Phyllostachys aureosulcata spectabilis a další barevné varianty Phyllostachys aureosulcata, Phyllostachys aureosulcata aureocaulis. Můžete je vysadit buď v jedné barvě, nebo je namíchat mezi sebou. Rostou přibližně stejně vitálně, takže by k vzájemnému utlačování nemělo dojít.

Phyllostachysy jsou bohužel silně vybíhavé, takže udržet je v pásu tvořícím živý plot bude vyžadovat použití zemní kořenové bariéry. Standartně se vyžívá HDPE 65 cm vysoká fólie, kterou se vymezí požadovaný prostor. V prvních letech to funguje dobře, později, pokud rostliny vyplní vymezený prostor, hledají místo občas i hlouběji, takže u dělících plotů mezi sousedy bych použil možná i o něco hlubší zábranu. Rostliny produkují velké množství listů, takže potřebují hodně vláhy. Aby plot dobře vypadal a hlavně v zimě, aby dobře zimoval, musí mít neustále dostatek vody. Je proto lepší jim vymezit širší prostor, alespoň jeden metr, aby plot byl neprůhledný a zároveň rostlina měla dostatek půdy k dobrému růstu. Na slunných místech, kde zejména v létě bude půda rychle vysychat, bude potřeba pravidelně zalévat, případně zavést závlahu. Pokud je místa dostatek, je lepší nechat jim prostor širší, bariérou vymezit jen část, (třeba mezi vámi a sousedy) a zbytek nechat volně. Nechtěná stébla, která vám porostou dovnitř do zahrady, můžete u země odstřihnout. Kořeny však budou mít víc prostoru a to umožní rostlinám využít více vláhy.


Stříhaný živý plot z Phyllostachys bissetii

Sazenic můžete využít o něco méně než u Fargesií, neboť rychleji zaplní vymezený prostor.

Zmíněné Phyllostachysy můžete využít pro tvorbu plotů vysokých v rozmezí 2 až 7 metrů, na vhodných stanovištích i více. Některé vzrůstnější Fargesie ke 4 –5 metrům také mohou dorůst, bude jim to však trvat mnohem déle.

Zcela určitě se dá i mnoho dalších bambusů použít k tvorbě živého plotu. Já mám zatím nejlepší zkušenost z mnou výše doporučovanými druhy. Fantazii se však meze nekladou, takže se nebojte experimentovat. Můj návod je určitou sázkou na jistotu s druhy, které mám ověřené z více lokalit.


Stříhaný živý plot z Phyllostachys bissetii v pozadí nové výhony

Stříhaný živý plot z Fargesia rufa v pozadí nové výhony


Pro nižší plot, nebo pro skrytí nevzhledné zdi se dá dobře využít třeba Sasa kurilensis


Hezké využití Sasa kurilensis

Závěrem bych rád upozornil, že bambusy mohou vytvořit nádherné solitéry, takže pokud z nich vytvoříte pouze živý plot, připravíte se o pohled na volně rostoucí rostlinu s plně rozvinutými znaky a to by bylo u tak nádherných rostlin škoda.

Ve zkratce:

  • vyberte z nejzimovzdor­nějších druhů
  • počet sazenic závisí na jejich velikosti, na tom jak dlouho chcete čekat než plot naroste a kolik chcete investovat, Phyllostachysy sázejte tak 1 metr od sebe, Fargesie blíže
  • pokud použijete Fargesie, nepotřebujete bariéru
  • kupte si pouze vegetativně množené, u laboratorně množených hrozí, že váš několik let pěstovaný plot vykvete a přijdete o něj
  • pokud použijete Phyllostachysy raději použijte kořenovou bariéru
  • stříhat plot není pracné, počkejte až se výhony začnou větvit a pak je zkraťte na požadovanou výšku
  • pokud je sucho zalévejte, podpoříte růst a hustotu plotu
  • alespoň na jaře pohnojte, bambusy se vám odmění velkými přírůstky

Stříhaný živý plot pravděpodobně z různých kultivarů Fargesia murieliae

Foceno brzy na jaře, kdy ještě neměl čas obrůst novými listy. V létě a na podzim bude mnohem hustší a zelenější.


Stříhaný živý plot z Phyllostachys aureosulcata spectabilis

Volně rostoucí živý plot z Phyllostachys sp.

Volně rostoucí živý plot z Fargesia rufa

zpět na přehled článků »