Přehled bambusů: Phyllostachys nuda

Rychlý výběr

Jeden z nejvhodnějších bambusů do našich podmínek. Vytváří vzpřímená, tenčí stébla s bílým proužkem u kolének. Má menší listy. Silně vybíhá. Podle American Bamboo Society je to nejzimovzdornější Phyllostachys.

Při prvních mrazech někdy přichází o část listů, odolnost stébel a větví je však velká, takže na jaře se opět dobře olisťuje. I v případě umrznutí nadzemní části je schopen velmi dobré regenerace a z rhizomů obnovuje porost. Více než u jiných druhů je vidět aklimatizace rostliny na nové stanoviště. Malé rostliny jsou méně odolné, zimovzdornost stoupá časem po zesílení a dobrém zakořenění.

Po mnoha letech pěstování se tento druh dobře osvědčil na mnoha stanovištích. Myslím, že je to jeden ze základních tyčovinových druhů, který se dá doporučit k pěstování u nás.

Phyllostachys nuda McClure f. varians – v Číně byla popsána nová barevná forma. Nové lístky jsou bílé se zelenými proužky, časem zelená barva dominuje a listy jsou zelené s bílými proužky nebo světle zelené. Jde o raritní formu, která byla v roce 2019 importována do Evropy (Francie). Popis zde: http://210.34.85.102/…00006568.pdf

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 5–10 metrů, průměr stébel 2–4 cm. V mládí jsou ojíněná s bílým proužkem pod kolénkem. Některá stébla ve spodní partii genikulovaná. Výhonky raší na přelomu dubna a května a jsou jedlé a chutné. Ze stvolů se vyrábí držadla farmářského náčiní.

Rozšíření: Anhui, Fujian, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Shaanxi, Taiwan, Zhejiang.


Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 6.00m
průměr stébla do 4.00cm

Fotografie:

Phyllostachys nuda foto 1
Phyllostachys nuda foto 2
Phyllostachys nuda foto 3
Phyllostachys nuda foto 4
Phyllostachys nuda foto 5
Phyllostachys nuda foto 6
Phyllostachys nuda foto 7
Phyllostachys nuda foto 8
Phyllostachys nuda foto 9
Phyllostachys nuda foto 10
Phyllostachys nuda foto 11
Phyllostachys nuda foto 12