S jakými druhy začít?

Pokud jste se rozhodli si nějaký bambus do zahrady pořídit, můžete si vybrat druh podle několika kategorií. Důležitá je pro vás určitě velikost, barva či barevná kombinace, růst, tvar trsů, stébel, listů, a hlavně zimovzdornost. Zde bych rád představil pár druhů, které jsou, jak si myslím, pro začátek nejvhodnější.

U vyšších druhů bych za první a nejdůležitější kritérium považoval zimovzdornost. Chcete li pouze jeden druh, případně se nechystáte začít bambusy sbírat, určitě preferujte zimovzdornost. Vybrat některý, sice zajímavý druh, který ale každý rok přijde o listy, případně za tužších zim vymrzne až k zemi, jistě nikoho nepotěší. U nízkých, půdopokryvných bambusů omrzání nadzemní části není tak důležité, neboť je vhodné rostliny, pro lepší vzhled, každoročně na jaře seříznout až k zemi. Většinou pod sněhem či mulčem bez problémů přezimují a na jaře dobře obráží.

Pokud bych začal od větších druhů, tak bych prvořadě doporučil několik barevných variant od druhu Phyllostachys aureosulcata. Je to druh, který výborně prosperuje v našich klimatických podmínkách a dá se pěstovat i ve větších nadmořských výškách.

Poskytuje širokou škálu barevných variant. Za nejzajímavější považuji Phyllostachys aureosulcata spectabilis (žlutá stébla se zeleným žlábkem, na slunci zbarvená až do červena), Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel (žlutá stébla, na slunci zbarvená do červena, občas zelený proužek na stéble) a velmi podobný Phyllostachys aureosulcata aureocaulis (žlutá stébla, na slunci zbarvená do červena). Podle mých zkušeností se jedná o vitální, nádherně vybarvené rostliny, které dobře přezimují i na drsnějších stanovištích.

Stejně odolné ale v jiné barevné kombinaci jsou Phyllostachys aureosulcata Lama Tempel (stébla zelená se žlutým proužkem) a Phyllostachys aureosulcata alata (stébla jen zelená). Zajímavý je také Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa (žlutá stébla s mnoha uzkými zelenými proužky). V posledních letech byl vyseparován nový skvost Phyllostachys aureosulcata Argus (žlutá stébla se zeleným žlábkem a zelenými proužky). Nádherný bambus, zatím v Evropě jen málo dostupný.


Dvoubarevný porost z Phyllostachys aureosulcata Lama Tempel a Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel


Další, velmi odolné druhy jsou Phyllostachys bissetii, Phyllostachys nuda a Phyllostachys propinqua. Mají zelená stébla, Phyllostachys nuda s bílým kroužkem u kolének. Menším druhem je pak Phyllostachys humilis (také má zelená stébla), který tvoří menší husté porosty.

Velmi odolný druh je Phyllostachys arcana Luteosulcata (zelená stébla se žlutým proužkem), který vytváří nižší hustý porost, drží se v trsu a nevybíhá do stran.

Výše uvedené druhy mohou dorůst mnoha metrů, opravdu robustní druhy jsou Phyllostachys atrovaginata a Phyllostachys parvifolia. Po mnohaletých zkušenostech se zdají jako nejodolnější z velkých bambusů, zatím je však jejich dostupnost menší. Největším druhům se podrobně věnuji v článku Velké bambusy.

Upozorňuji že výsledná výška bambusů bude záležet na více faktorech. Nejen na druhu, ale také na lokalitě v které bude ten který pěstován. Rozmezí u jednoho druhu může být v drsné lokalitě od 3m do 7 metrů v lokalitě teplé.

Nutno zmínit také, často v zahradních centrech nabízený, bambus Phyllostachys aurea. Jde o velmi málo zimovzdorný bambus, který k pěstování u nás není vhodný.

Phyllostachysů se jedná o výběžkatý typ, který se rozšiřuje do stran podzemními oddenky. Je tedy nutné s tímto počítat. Můžeme jejich růst omezit pevnou bariérou (doporučit se dá 2mm tlustá a přes 65cm vysoká fólie), nebo nechtěné výhony na jaře vyrýt rýčem.

Dalšími, jistě zajímavými rostlinami jsou trsnaté Fargesie. Rostliny každým rokem přirůstají rovnoměrně po obvodu trsu, netvoří dlouhé podzemní výběžky. Výsledná výška dospělých rostlin bude od 2 do 5 metrů podle jednotlivých druhů a kultivarů a jejich umístění na lokalitě.

Zde bych na prvním místě doporučil kultivary nejzimovzdornějších druhů Fargesia nitida a Fargesia murieliae.

Dříve byla situace poměrně jednoduchá, výběr nebyl příliš velký. Díky tomu, že v minulých letech oba tyto druhy kvetly, se do prodeje dostává mnoho nových kultivarů. Situace je dost nepřehledná, neustále jsou na trh uváděny nové kultivary a ne všem se u nás daří. Dal bych rozhodně přednost vegetativně množeným sazenicím. Sazenice laboratorně množené se příliš neosvědčily.

Některé kultivary u nás prosperují dobře, některé méně, podrobnosti najdete v popisu u jednotlivých druhů a v článku Nové kultivary.

Dalším vynikajícím druhem k pěstování u nás je Fargesia rufa. Velmi odolný druh, který se dá pěstovat i ve vyšších polohách. Dalším nádherným druhem je o něco méně zimovzdornější Fargesia sp. Jiuzhaigou. Tvoří husté trsy s tenkými stébly. Zejména olistění malými lístečky na první pohled upoutá.

Fargesie se dají využít nejen jako solitéry, ale i pro tvorbu živých plotů. Výborně se hodí třeba k zahradnímu jezírku.

V posledních letech, díky novým importům z Číny, se objevily i další druhy, které budou zřejmě velmi vhodné k pěstování u nás. Zatím je testuji a uvidíme jak si u nás povedou.

Z nižších do cca. 2 metrů dorůstajících bambusů, ozdobných hlavně listem, si můžete vybrat výborně zimovzdorné Sasa oshidensis a Sasa kurilensis se zelenými listy. Krásný je panašovaný kultivar Sasa kurilensis Shimofuri se zelenými listy žíhanými bílými proužky a Sasa veitchii, která upoutá zejména svým zimním zbarvením.

O něco méně zimovzdorný je Indocalamus tessellatus, který má největší zelené listy z zimovzdorných bambusů. Často jsou nabízeny také Pseudosasa japonica a Sasa palmata, které jsou výrazně méně zimovzdorné.

Nízkých do cca 40cm vysokých půdopokryvných druhů se dá využít více. Pěkné porosty dělají Pleioblastus pygmaeus, Pleioblastus distichus, Sasaella ramosa se zelenými listy.

Oblíbené jsou zejména barevné kultivary Pleioblastus viridistriatus Auricoma se světlými žlutozelenými listy, Pleioblastus fortunei a Sasa masamuneana Albostriata s panašovanými listy s bílými a žlutobílými proužky.

většiny nízkých druhů se jedná o silně výběžkaté rostliny, takže bránění růstu nějakou bariérou je určitě vhodné. Nadzemní část rostlin v našich podmínkách často omrzá, ale kořeny velmi dobře přezimují, takže rostliny na jaře bez problémů obnovují porost.

Zde jsem vybral jen některé osvědčené druhy z různých kategorií, které jsou vyzkoušeny v mnoha lokalitách v Česku a jeví se jako nejvhodnější k pěstování u nás. Škála u nás použitelných druhů je ale mnohem širší. Další bambusy a mnohem podrobnější informace o jednotlivých druzích najdete v přehledu druhů.

zpět na přehled článků »