Přehled bambusů: Phyllostachys aureosulcata Argus

Rychlý výběr

Tuto novou barevnou varietu objevil Michael Brisbane v zásilce při importu druhu Phyllostachys aureosulcata spectabilis z Číny. Stejně jako Phyllostachys aureosulcata spectabilis má žlutá stébla, zelený sulcus (žlábek mezi kolénky) a podélné, různě široké, nepravidelně rozmístěné zelené proužky. Tuto varietu rozmnožil a dal do oběhu Paul Whittaker v roce 2005 pod názvem Argus.

V Číně byla tato barevná varianta popsána v roce 2006 pod názvem Phyllostachys aureosulcata f. flavostriata. Byla objevena v jižní části hor Yuntaishan. Je popsána jako nová forma Phyllostachys aureosulcata McClure, protože v době výzkumu byl tento druh na hoře také objeven. Z toho také pramení lehce nepřesný popis, kde je popisována jako forma se zelenými stébly a žlutými, různě silnými proužky. Vhodnější popis si myslím je – žlutá stébla se zeleným sulcusem a proužky, neboť některá stébla v porostu jsou převážně žlutá. Snahou bylo zřejmě popsat jí jako formu původního botanického druhu. První zmínky o ní jsou z roku 1986, kdy si jí všimli na dvoře návštěvního centra v Huaguoshan, Lianyungang v Jiangsu. Vzorek byl odebrán a pozorován mnoho let a potvrdilo se, že forma je stabilní.

V Číně je ceněná pro svůj vzhled a využívaná k okrasným účelům. Je nazývaná bambus zlatých cihel, či zlatý klenot.

Je to nádherný bambus velmi vhodný k pěstování u nás. Zatím je velmi málo dostupný a drahý.

Originální popis zde. http://210.34.85.102/…00006825.pdf

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 3 – 8 metrů, průměr stébel 1 – 4 cm. Listy dlouhé 16 – 24 cm, široké 4 – 9 cm. Výhonky raší v dubnu až květnu.

Rozšíření: jih Yuntaishan kolem 350 m.n.m., Jiangsu.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 6.00m
průměr stébla do 4.00cm

Fotografie:

Phyllostachys aureosulcata Argus foto 1
Phyllostachys aureosulcata Argus foto 2
Phyllostachys aureosulcata Argus foto 3
Phyllostachys aureosulcata Argus foto 4
Phyllostachys aureosulcata Argus foto 5
Phyllostachys aureosulcata Argus foto 6
Phyllostachys aureosulcata Argus foto 7
Phyllostachys aureosulcata Argus foto 8