Přehled bambusů: Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa

Rychlý výběr

Stébla jsou žlutá se zelenými, tenkými proužky. Ač by se dalo z názvu předpokládat, že tato mutace vznikla z Phyllostachys aureosulcata Harbin, není tomu tak. Jde o spontánní mutaci z Phyllostachys aureosulcata. V roce 1992 objevil David Crompton v zahradě Johna Vlitose v Oxfordu, v prostřed trsu Phyllostachys aureosulcata žlutě zbarvené stéblo se zelenými proužky. Podařilo se mu úspěšně toto stéblo oddělit a vypěstovat z něj novou formu, kterou provizorně nazval Harbin-inversa, díky opačným barvám, které má oproti Phyllostachys aureosulcata Harbin. Tento název se ujal mezi pěstiteli a zůstal mu doposud, ikdyž je lehce matoucí.

V oběhu je i nová mutace dovezená z Číny, kde byla nalezena v porostu Phyllostachys aureosulcata spectabilis. (F. Vaupel – 2003). Velmi se podobá více rozšířené starší variantě.

Oproti dalším barevným variantám Phyllostachys aureosulcata se mi jeví jako méně odolnější. Pro pěstování vhodná do středních a nižších poloh. V teplé lokalitě mi roste bujně a rychle narůstá, ve studené má přírůstky malé a i zimy snáší o něco hůře. To se týká obou mutací, které mám ve své sbírce. Velký rozdíl zatím mezi nimi nevidím.

Starší klon:

Nová mutace dovezená z Číny (F. Vaupel – 2003).Jde o dost stabilní formu. Občas ale vyrostou i neobvykle zbarvená stébla. Jedno jsem objevil v porostu staršího klonu v létě 2014.Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 5.00m
průměr stébla do 3.00cm

Fotografie:

Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa foto 1
Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa foto 2
Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa foto 3
Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa foto 4