Přehled bambusů: Phyllostachys dulcis

Rychlý výběr

Tvoří silná, zelená stébla s bílým kroužkem u kolének. Stébla jsou v poměru k výšce velmi tlustá, což upoutá na první pohled. V Číně se tento druh pěstuje zejména pro sklizeň chutných výhonků. Raší velice brzy na jaře.

Dříve byl v Evropě rozšířený klon importovaný z USA, který není příliš zimovzdorný.

Díky importům z Číny se dostalo do oběhu více klonů s různou mírou zimovzdornosti. Jeden z nich je pravděpodobně o málo zimovzdornější klon, kolující teď pod označením Phyllostachys Shanghai 2, jeho určení však není stoprocentní. Pro pěstování u nás se mi zdají lepší následující dva.

Phyllostachys dulcis Hummel-Kew byl nejdříve pod názvem Phyllostachys vivax Hummel-KEW importován z KEW Garden. Později se dostal do oběhu pod chybným názvem Phyllostachys prominens. (Pozor v oběhu je i „opravdový“ Phyllostachys prominens – nezaměnit.) V poslední době se pěstitelé kloní k názoru, že jde o klon Phyllostachys dulcis. Výhonky zpočátku rostou šikmo, později se vzpřimují. V dolní části se u některých starších stébel tvoří žluté až žlutohnědé proužky.

Nepůjde o příliš zimovzdorný druh, přesto si myslím, že stojí za vyzkoušení. Bohužel jsem měl jen dva roky možnost ho pěstovat. První zimu mi zimoval pěkně, druhá však byla tuhá zima 2011/2012, kdy mi vymrzl a už na jaře nezregeneroval. Tuto zimu mi umrzlo mnoho dalších druhů, takže to neznamená, že by byl extrémně málo zimovzdorný. Moje zkušenosti s ním jsou tedy velmi nedostatečné.

V Evropě koluje ještě několik dalších nerozlišených klonů, momentálně mám jeden, který přežil i zimu 2011/2012, takže jsem zvědav zda se osvědčí i v budoucnu.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá do 10 metrů, průměr stébel 5–7 cm. Listy dlouhé 9–14 cm, široké 1,5–2,5 cm. Výhonky raší začátkem dubna, jsou jedlé a velmi chutné. Druh popsán v roce 1945.

Rozšíření: Zhejiang, Fujian, Jiangsu. Nejvíce se pěstuje v Zhejiang pro produkci chutných výhonků.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 4 – dostatečně zimovzdorný
výška do 5.00m
průměr stébla do 5.00cm

Fotografie:

Phyllostachys dulcis foto 1
Phyllostachys dulcis foto 2
Phyllostachys dulcis foto 3
Phyllostachys dulcis foto 4
Phyllostachys dulcis foto 5
Phyllostachys dulcis foto 6