Přehled bambusů: Phyllostachys glauca

Rychlý výběr

Mladá stébla jsou ojíněná, namodralá, v dospělosti zelená. V Číně roste stejně mohutně jako Phyllostachys bambusoides. Snáší sušší i chudší půdy.

Nejde o extra odolný druh a ani teplo u nás mu zdaleka nestačí k tomu, aby dosáhl obrovských rozměrů jako ve své domovině. Spíše tvoří husté porosty s tenkými stébly. Namodralá nová stébla, se brzy přebarvují do zelené. Pro namodralou barvu stébel je lepší pěstovat druh Phyllostachys heteroclada, který se barví celkem výrazně. Díky tomu, že je k dispozici další sortiment bambusů se zelenými stébly, doporučil bych tento spíše do zahrad sběratelů. Jeho ozdobnost je omezená jeho nižší zimovzdorností. Kultivar Phyllostachys glauca Yunzhu s tmavými skvrnami na stéblech je o něco zimovzdornější.

Phyllostachys glauca var. variabilis – V roce 2011 byla do Evropy importována tato jeho varieta s některými stébly zelenými, některými s hnědými skvrnami. Nové výhonky nemají namodralé zbarvení. Podle údajů importéra byl dovezen z povincie Henan. Pochází ze severovýchodních svahů hor Tongbaishan v Xinyang. Díky dobré kvalitě dřeva se pěstuje i v provinciích Jiangsu, Anhui, Zhejiang a Shaanxi. Dorůstá obrovských výšek, stébla jsou v poměru k výšce spíše tenčí – při výšce 18metrů mají 7 centimetrů průměr (údaje ze zahrady Jiaxing severně od Hangzhou). Zatím ho testuji. Zda se potvrdí jeho o něco vyšší zimovzdornost, jak uvádí importér, se teprve uvidí.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 6–14 metrů, průměr stébel do 10 cm. Listy dlouhé 7–16 cm, široké 1,2–2,5 cm. Výhonky raší v druhé půlce dubna a jsou jedlé. Stvoly využívány k mnoha účelům. Druh popsán v roce 1956.

Rozšíření: Jiangsu, Zhejiang, Anhui, Henan, Shandong, Shanxi, Shaanxi.
Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 6.00m
průměr stébla do 4.00cm

Fotografie:

Phyllostachys glauca foto 1
Phyllostachys glauca foto 2
Phyllostachys glauca foto 3
Phyllostachys glauca foto 4
Phyllostachys glauca foto 5
Phyllostachys glauca foto 6
Phyllostachys glauca foto 7
Phyllostachys glauca foto 8