Přehled bambusů: Phyllostachys glauca

Rychlý výběr

Mladá stébla jsou ojíněná, namodralá, v dospělosti zelená. V Číně roste stejně mohutně jako Phyllostachys bambusoides. Snáší sušší i chudší půdy.

Nejde o extra odolný druh a ani teplo u nás mu zdaleka nestačí k tomu, aby dosáhl obrovských rozměrů jako ve své domovině. Spíše tvoří husté porosty s tenkými stébly. Namodralá stébla, která má tvořit, jsem v reálu nikdy neviděl, pro ty je lepší pěstovat druh Phyllostachys heteroclada, který se barví celkem výrazně. Díky tomu, že je k dispozici další sortiment bambusů se zelenými stébly, doporučil bych tento spíše do zahrad sběratelů. Jeho ozdobnost je omezená jeho nižší zimovzdorností. Kultivar Phyllostachys glauca Yunzhu s tmavými skvrnami na stéblech je o něco zimovzdornější.

Phyllostachys glauca var. variabilis – Nedávno byla do Evropy importována tato jeho varieta s některými stébly zelenými, některými s tmavými skvrnami. V místě původu je to mohutný bambus s tlustými stébly. Zatím ho testuji. Zda se potvrdí jeho o něco vyšší zimovzdornost, jak uvádí importér, se teprve uvidí.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 6–14 metrů, průměr stébel do 10 cm. Listy dlouhé 7–16 cm, široké 1,2–2,5 cm. Výhonky raší v druhé půlce dubna a jsou jedlé. Stvoly využívány k mnoha účelům. Druh popsán v roce 1956.

Rozšíření: Jiangsu, Zhejiang, Anhui, Henan, Shandong, Shanxi, Shaanxi.


Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 6.00m
průměr stébla do 4.00cm

Fotografie:

Phyllostachys glauca foto 1
Phyllostachys glauca foto 2
Phyllostachys glauca foto 3
Phyllostachys glauca foto 4
Phyllostachys glauca foto 5
Phyllostachys glauca foto 6
Phyllostachys glauca foto 7
Phyllostachys glauca foto 8