Přehled bambusů: Phyllostachys iridescens

Rychlý výběr

Má zelená, vzpřímená stébla, která po čase mohou dosáhnout i více centimetrů v průměru. Listy jsou menší. Jde o jeden z mohutných druhů, který se u nás dá volně pěstovat. Na starších stéblech, zejména od druhého roku, se v dolní části tvoří svislé žluté proužky, některé se časem přebarví do hněda.

Pokud budeme chtít dosáhnout tlustých stébel, je dobré mu poskytnout humózní půdu, dobře zásobenou živinami. Zejména na jaře je nutné hnojit dusíkatými hnojivy, aby nová stébla měla dost živin pro svůj růst. Rozrůstá se poměrně silně a každý rok tvoří mnoho nových stébel.

Je to druh vhodný pouze do nejteplejších lokalit. Pěstoval jsem ho v poměrně teplé lokalitě na okraji Prahy mnoho let. Zažil různě silné zimy. Většinou zimoval s poškozením listí, za silných zim mu umrzala i stébla. Dobře však každý rok regeneroval z rhizomů. Bohužel krutá zima 2011/2012 ho poškodila totálně, nedokázal zregenerovat a tímto jsem o něj přišel. Při této zimě jsem přišel o více druhů. Myslím, že jinde ve větším prostoru by byl schopen přežít. Pěstoval jsem ho však v malém, ohraničeném prostoru kde byly zejména staré rhizomy a stébla. Prostor byl silně vyplněn a mohl rychleji promrznout. Domnívám se také, že starší části trsů časem ztrácí odolnost a rostlina snadněji regeneruje z mladších rhizomů.

Pro pěstování pro okrasné účely se podle mých zkušeností hodí, ale opravdu jen do nejteplejších míst a ještě nejlépe na chráněném místě. I přes jeho omrzání, je schopen produkovat každoročně tlustší stébla, která se časem zajímavě vybarvují. Jako jeden druh do zahrady bych ho nedoporučoval, ale jako doplněk sbírky k jiným, zimovzdornějším bambusům ano.

V Evropě koluje mnoho klonů, lišících se zimovzdorností, vzrůstem, některé nemají barevné svislé pruhy, ale stébla jsou pouze zelená.

Nově byly z Číny importovány dvě nové barevné formy.

Phyllostachys iridescens heterochroma – stébla žlutá se zeleným sulcusem

Phyllostachys iridescens holochrysa – stébla žlutá s občasným tenkým zeleným proužkem

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 8–12 metrů, průměr stébel do 10 cm. Stvoly zelené, často ve spodní části s nepravidelnými žlutými proužky, které se stářím mizí a stébla přechází do šedozelené. Listy dlouhé 8–17 cm, široké 1,2–2,1 cm. Výhonky raší v dubnu, jsou jedlé a chutné. Stvoly využívány k různým účelům. Druh popsán v roce 1980.

Rozšíření: Zhejiang, Anhui, Jiangsu, Shanghai.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 8.00m
průměr stébla do 6.00cm

Fotografie:

Phyllostachys iridescens foto 1
Phyllostachys iridescens foto 2
Phyllostachys iridescens foto 3
Phyllostachys iridescens foto 4
Phyllostachys iridescens foto 5
Phyllostachys iridescens foto 6
Phyllostachys iridescens foto 7
Phyllostachys iridescens foto 8
Phyllostachys iridescens foto 9
Phyllostachys iridescens foto 10
Phyllostachys iridescens foto 11