Přehled bambusů: Fargesia scabrida

Rychlý výběr

Tato krásná Fargesie upoutá zejména svými neopadavými, oranžovo-hnědými stébelnými pochvami. Společně s tmavými stébly a světle zelenými listy tvoří opravdu zajímavou barevnou kombinaci. V mnoha ohledech je podobná Fargesia robusta. V porovnání s ní je zimovzdornější. Nové výhony jsou pokryty chloupky, raší velmi brzy a zpočátku jsou citlivé na mráz, což může ve studenějších lokalitách působit komplikace. V případě umrznutí však rostlina naštěstí ten samý rok vyprodukuje výhony nové. Ty se někdy mohou objevit až 20cm od mateční rostliny.

Import z Číny do Evropy proběhl v roce 1997 (Palen a Prins). Rostlina pochází z Pingwu v severním Sečuánu (Sichuan) z nadmořské výšky 2700 metrů.

Stejně jako u Fargesia sp. Jiuzhaigou není botanické zařazení této rostliny úplně jasné. V současnosti se používá jméno Fargesia scabrida pod kterým byla tato Fargesie importována.

V našich zahradnictvích se v poslední době objevuje Fargesia scabrida ‚Asian Wonder‘. Jedná se o laboratorně množené rostliny prodávané pod labelem Bamboo select.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 1,8–3,5 metru, průměr stébel 0,5–1 cm. Listy dlouhé 12–18 cm, široké 1,1–1,8 cm. Výhonky raší na přelomu dubna a května a jsou sladké. Jeden z hlavních druhů sloužících jako potrava pro Pandu velkou.

Rozšíření: Gansu – Wenxian, Wudu, Sichuan – Qingchuan, Pingwu, Songpan v nadmořských výškách 1550 – 2100 m.n.m..

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 4.00m
průměr stébla do 2.00cm

Fotografie:

Fargesia scabrida foto 1
Fargesia scabrida foto 2
Fargesia scabrida foto 3
Fargesia scabrida foto 4
Fargesia scabrida foto 5
Fargesia scabrida foto 6
Fargesia scabrida foto 7
Fargesia scabrida foto 8
Fargesia scabrida foto 9