Přehled bambusů: Fargesia demissa

Rychlý výběr

Jde o menší trsnatý druh. V místě svého původu dosahuje výšky cca. 1,5 metru, Číňané ho také proto nazývají trpasličí bambus. V Evropě v příznivějších lokalitách roste do výše až 2,5 metru, vyjímečně i výše.

Stébla má vzpřímená, jejich vršky se mohou sklánět do stran. Podle klonu jsou různě barevná. Některá se barví do fialové až fialovo-černé barvy (většina klonů), některé klony mají stébla zelená až žluto-zelená. Na zimu shazuje část listí což jí umožňuje dobře přezimovat a vydržet i kruté mrazy. Na jaře, už od března, hned při prvních otepleních, okamžitě začínají vyrůstat nové listy. Tyto svěže zelené lístky v kontrastu s tmavými stébly vytváří zajímavý a na první pohled krásný efekt.

Podle starších botanických publikací (Flora of China) je tato rostlina řazena jako nižší varianta druhu Fargesia nitida. Podle novější čínské publikace (Atlas of Chinese Bamboo) je již členěna jako samostatný druh. I někteří evropští botanici (Demoly) jí považují za samostatný druh. Pro pěstování v našich zahradách jsou tyto akademické spory nedůležité, hlavně že se ukázalo, že i v našich podmínkách dobře prosperuje, pro což má velké předpoklady. Vykazuje velmi dobrou zimovzdornost a dobře roste i v chladnějších lokalitách.

Byla sebrána v severozápadní čínské provincii Gansu v okolních horách hl. města Lanzhou (1600 m n. m.). Sběr byl organizován oddělením lesního hospodářství Lanzhou v roce 2004. Do Evropy bylo zasláno několik malých rostlin (Nizozemí, Německo). Některé uhynuly. Z přeživších je dnes k dispozici několik různých klonů s odlišným vzhledem (7 Nizozemí, 2 Německo). Podle informací z Číny jde o rostliny nové generace.

Po několika letech pěstování všech 7 nizozemských klonů, se jako nejlepší jeví Fargesia demissa Gerry. To je opravdu nádherná rostina, která upoutá svým vzhledem. Dále se mi nejvíce osvědčila Fargesia demissa D. Jediná se zelenými stébly, které se barví do světležluté, je to vitání rostlina, která také vypadá moc pěkně. Zajímavá je také Fargesia demissa F, která tvoří těsný trs. Narůstá méně, než předchozí dvě rostliny, ale má krásně zbarvená tmavá stébla. Další zatím rostou pomalu a ničím nevynikají.

K dispozici jsou následující klony:

Nizozemí:

Německo:

V posledních letech došlo k importu dalších rostlin do Francie a odtud se šíří dál do Evropy. Zda mezi novými klony bude nějaký zajímavý, se ukáže časem, zatím je informací málo.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 1–1,5 metru, průměr stébel 0,3–0,5 (0,8) cm. Listy dlouhé 2.8–7.2 cm, široké do 1cm. Výhonky raší od července do září. V místě původu se pěstuje jako ozdobný druh v zahradách.

Rozšíření: jižní Ningxia, východní Gansu a východní Qinghai v nadmořských výškách 1900 – 2300 m n. m.


Fargesia demissa G – Gerry


Fargesia demissa C

Fargesia demissa D
Fargesia demissa D v zimě stáčí listy


Fargesia demissa F


Fargesia demissa F v zimě stáčí listy


Fargesia demissa D a F


Fargesia demissa G – Gerry

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 2.50m
průměr stébla do 0.80cm

Fotografie: