Přehled bambusů: Phyllostachys bambusoides

Rychlý výběr

Tvoří zelená, vzpřímená stébla. Ve Francii dorůstá až do výše 20 metrů. Velice rozšířený v Japonsku, jako užitková rostlina. Do našich podmínek není díky své malé zimovzdornosti vhodný.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Phyllostachys bambusoides Castillonis-inversa – Má zelená, vzpřímená stébla, se žlutým žlábkem.

Phyllostachys bambusoides Marliacea – Má tmavě zelená stébla, podélně ze všech stran rýhovaná. Velice ornamentální druh. V Japonsku slouží k výrobě váz a pomůcek k čajovému obřadu.

Phyllostachys bambusoides Slender Crookstem – Má zelená, vzpřímená stébla, ve spodní části se některá klikatí. Ve stáří stébla bělají.

Phyllostachys bambusoides Tanakae – Má žlutá, vzpřímená stébla, s žlutohnědými tečkami na stvolech a větvích. Podle některých zdrojů by měl být zimovzdornější než původní druh.

V Číně se k němu váže následující pověst. Vypráví se, že král Shun (u kterého se předpokládá, že žil před 21 stol. p.n.l.) zemřel na inspekční cestě do Cangwu, které dnes leží v autonomní Čuangské oblasti Guangxi na jihu. Jeho dvě konkubíny se tuto novinu dozvěděli, když dorazily k jezeru Dongting v provincii Hunan. Obě propadly hlubokému žalu a jejich slzy padly na bambus rostoucí na hoře Ju (Jushan) ležící u jezera. A stvoly zůstaly tečkované až dodnes.

Phyllostachys bambusoides White Crookstem – Stébla se v dolní části mírně ohýbají, jsou pokrytá bílým práškem, který časem překrývá původní zelenou barvu.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá do 20 metrů, průměr stébel až 15 cm. Listy dlouhé 5,5–15 cm, široké 1,5–2,5 cm. Stvoly využívány ve stavebnictví, k výrobě nábytku atd.. Výhonky raší v druhé polovině května a jsou jedlé. Popsán v roce 1843 nebo 1844.

Rozšíření: Fujian, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Henan, Hubei, Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Shaanxi, Shandong, Sichuan, Taiwan, Yunnan, Zhejiang.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Asie
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 5.00m
průměr stébla do 3.00cm

Fotografie: