Přehled bambusů: Fargesia dracocephala

Rychlý výběr

Tato Fargesie byla importována v roce 1979 z jižního Shaanxi pod názvem Daba Shan 2. Mezi lety 1988 – 90 vykvetla a rostliny pěstované dnes pocházejí z těchto semen. To znamená, že díky variabilitě semenáčů lze těžko předpokládat, jak která rostlina, kterou pod tímto názvem dostanete, bude v dospělosti vypadat.

Obecně dorůstá mezi 1,5 – 3 metry, drží se v těsném trsu a její celkový vzhled je do písmene V. Lístky jsou větší, nejsou náchylné ke stáčení. Trs má však poněkud neuspořádaný vzhled, takže v konkurenci jiných Fargesií neobstojí. Zimovzdornost není příliš dobrá, omrzala mi pravidelně i v poměrně teplé lokalitě v Praze. Rostliny také velmi pomalu rostou, jejich vitalita je malá.

Sám jsem svou rostlinu pro malou ozdobnost a nedostatečnou zimovzdornost vyřadil ze sbírky. Nejedná se podle mně o nijak výjimečný druh. Své místo asi dostane pouze v zahradách nadšených sběratelů.

Mezi semenáči jsou ale i některé se vzpřímeným růstem a uspořádaným vzhledem. Pokud by prokázaly i dobrou zimovzdornost, mohly by se využít k pěstování v okrasných zahradách.

Fargesia dracocephala White Dragon – jedná se o v USA ze semenáčů získaný kultivar s bílozeleným panašovaním. Bohužel jde o velmi nestabilní formu. Lístky jsou intenzivně vybarvené hlavně na jaře, později zelenají a kontrastní zbarvení se ztrácí. Také některé, nově narostlé stvoly panašování nemají, a musí se odstraňovat. Rostlina by měla růst na chráněném stanovišti a nejlépe v polostínu. Je o něco choulostivější a menší než původní druh.

Fargesia dracocephala Hanseat – selekce F. Vaupela ze semenáčů z roku 1995, dorůstá 2–3 metry.

Nedávno provedl Chris Stapleton nové zkoumání a určil, že tato rostlina byla při importu špatně identifikována a že se jedná o druh Fargesia apicirubens. To znamená, že v současné době všechny rostliny pěstované pod názvem Fargesia dracocephala jsou ve skutečnosti Fargesia apicirubens. I název kultivaru Fargesia dracocephala White Dragon by se měl změnit na Fargesia apicirubens White dragon a Fargesia dracocephala Hanseat na Fargesia apicirubens Hanseat.

Protože tento poznatek je nový a většina popisů této rostliny je pod názvem Fargesia dracocephala a zřejmě tak po mnoho let ještě zůstane i já nechám její popis pod tímto původním, dnes už nesprávným zařazením.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 3–5 metrů, průměr stébel 0,3–2 cm. Listy dlouhé 5–12 cm, široké 0,6–1,3 cm. Výhonky raší v květnu. Tvoří součást jídelníčku Pandy velké.

Rozšíření: Yunnan – Nanjiang, Gansu – Tianshui, západní Hubei, jižní Shaanxi, severní Sichuan v lesích v nadmořských výškách 1100 – 2230 m n. m.

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 4 – dostatečně zimovzdorný
výška do 3.00m
průměr stébla do 1.00cm

Fotografie:

Fargesia dracocephala foto 1