Přehled bambusů: Phyllostachys circumpilis

Rychlý výběr

Jeden z nejmenších Phyllostachysů. Má tenká stébla, olivově zelená, výhonky hodně tmavé, fialovozelené, listy malé.

Po několika letech pěstování mi dorostl pouze do výšky 1 metru a i do stran se rozrůstá jen velmi pomalu. Zimy zvládá velmi dobře, nebývá příliš poškozen.

Tento zakrslý druh je raritou mezi Phyllostachysy. Využití by mohl najít v malých zahrádkách, případně jako podrost vyšších druhů. Využití by určitě našel i v japonských zahradách, kde by nezabral příliš místa.

Pochybuji, že tento bambus, prodávaný pod tímto názvem v Evropě je opravdu Phyllostachys circumpilis. Když přihlédneme k jeho rozměrům v Číně a jeho výborné zimovzdornosti, měl by u nás dorůstat větších rozměrů než ve skutečnosti dosahuje. Pravděpodobně se jedná o zatím neznámý, nebo nesprávně určený druh, který na správné zařazení zatím čeká.

Je velmi podobný bambusu prodávanému pod názvem Phyllostachys hispida. Možná jde o jeden druh distribuovaný pod dvěma názvy.

Údaje z Číny: Stébla jsou tmavě zelená, neojíněná, později šedozelená s nepravidelnými světle oranžovými skvrnami a proužky. Dlouhá 5–7 metrů, průměr stébel 3–4,5 cm. Listy dlouhé 7,8–12 cm, široké 1,8–2 cm. Výhonky raší v dubnu a jsou jedlé. Stvoly se využívají celé. Druh popsán v roce 1980.

Rozšíření: Zhejiang – pěstován v kultuře.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 2 – výborně zimovzdorný
výška do 1.50m
průměr stébla do 1.00cm

Fotografie: