Přehled bambusů: Fargesia qinlingensis

Rychlý výběr

Tento bambus byl teprve nedávno importován do Evropy. Zatím se jeví jako velmi vitální, dobře zimovzdorný druh. Roste v otevřeném trsu, stébla jsou tenká, obalená velkým množstvím malých listů. Stébla se pod vahou mnoha úzkých, jemných lístků ohýbají a trs roste převisle. Před zimou shazuje část listí, což mu zřejmě pomáhá zvládat mrazy.

Tento nový velmi zajímavý bambus pochází z hory Taibaishan. Do Evropy ho introdukoval Max Riedelsheimer. Není doposud druhově určen. Provizorně ho určil francouzský botanik Demoly jako Fargesia qinlingensis. Pokud se opravdu jedná o tento druh, znamenalo by to, že jde o sazenice nové generace, neboť Fargesia qinlingensis kvetla v Číně kolem roku 2000.

Na hoře Taibaishan (nejvyšší hora pohoří Qinling) byly sebrány dvě rostliny, které jsou v oběhu pod názvy Fargesia sp. Taibashan 1 a Fargesia sp. Taibashan 2. Rostou dobře, jsou vitální a zatím v našem klimatu prosperují dobře. Klon značený jako Fargesia sp. Taibashan 2 má o něco barevnější stébla. Jsou namodralá, pokrytá bělavým práškem, klon Fargesia sp. Taibashan 1 roste kompaktněji a stébla má zelená.

Další import proběhl do Francie (Newfi). Byli dovezeny tři semenáče sebrané roku 2012 v provincii Shaanxi v rezervaci Foping Nature Reserve. Zde Fargesia qinlingensis kvetla mezi roky 2002 až 2007. Zatím jsou dostupné jen velmi omezeně. Minimálně jeden z nich je také velmi pěkně barevný a má namodralá stébla. Rezervace Foping se nachází v pohoří Qinling ve výškách 1080 – 2094 m n.m.. Podnebí je zde s teplými léty a chladnými zimami. Dá se předpokládat, že i tyto rostliny u nás budou prosperovat dobře, neboť pochází z vyšších nadmořských výšek a již dříve importované Fargesia sp. Taibashan 1 a 2 se osvědčily.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 1–3,3 metru, průměr stébel 0,4–0,9 cm. Vzdálenost mezi kolénky 4–16 cm, tloušťka stěn stébel 1–2 mm. Jeden z hlavních druhů sloužících jako potrava pro pandu velkou.

Rozšíření: Jižní Shaanxi – Foping Nature Reserve v nadmořských výškách 1065 – 1120 m n. m.

Protože tento bambus se stále prodává pod názvem Fargesia sp. Taibashan nechávám jeho popis také pod tímto názvem. Najdete tam také další fotografie.


Fargesia sp. Taibashan 1

Fargesia sp. Taibashan 2

Fargesia sp. Taibashan 1 vlevo a Fargesia sp. Taibashan 2 vpravoVlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 3.00m
průměr stébla do 1.00cm

Fotografie: