Přehled bambusů: Fargesia robusta

Rychlý výběr

Jde o jednu z velmi pěkných Fargesií, které se u nás dají pěstovat. Nejen, že v dobrých podmínkách vytvoří mohutný trs, ale má jedny z nejkrásnějších výhonů z trsnatých bambusů. Ty stejně jako u Fargesia scabrida jsou pokryty chloupky. Vyrůstají velmi brzy (již v dubnu) a zpočátku jsou citlivé na mráz, což může ve studenějších lokalitách působit komplikace. Pokud však umrznou, ještě ten samý rok vyrostou nové. Co je však nejzajímavější je barevná kombinace světle zelených stébel a bílých stébelných pochev. Takže vás potěší nejen krásným vzhledem, ale i již velmi brzy na jaře novými stébly. Zelené listy se na slunci, za sucha a mrazem nestáčí. Je méně zimovzdorná než ostatní Fargesie, takže bych jí doporučil hlavně do teplých lokalit. Je poměrně citlivá na slunce v zimě, které poškozuje listy. Osvědčilo se na zimu jí chránit před slunečními paprsky, případně jí pěstovat v polostínu či stínu, lépe pak zimuje.

Do Evropy byla dovezena z přírodní rezervace Wolong v severním Sečuánu (Sichuan) Julianem Campbellem a umístěna do Královské botanické zahrady v Londýně (KEW Garden). Koncem 1980tých let, bylo umožněno pěstitelům získat sazenice z této rostliny a ta si velmi rychle získala velkou oblibu. Od té doby bylo uskutečněno několik nových importů a některé nové rostliny se od původní formy dost liší. Tato původní forma se také nazývá Fargesia robusta „Campbell“ a je zřejmě ze všech forem nejzimovzdornější.

Fargesia robusta Pingwu – importována v roce 1997 (Prins – Palen) z přírodní rezervace Wolong v severním Sečuánu (Sichuan). Nalezena byla v nadmořské výšce 2700 metrů. Velmi se podobá původní formě. Má o něco světlejší listy, stébelné pochvy jsou nažloutlé a nepřiléhají tak těsně ke stéblu.

Fargesia robusta „Red sheaths“ – původ neznámý, poprvé v Evropě se objevila v Anglii. Má o něco větší listy než původní forma, stvoly jsou dále od sebe a růst je více intenzivní. Stébelné pochvy jsou červeno-hnědé a zůstávají dlouho na stéblech.

Fargesia robusta Wenchuan – importována v roce 1997 (Prins – Palen). Nalezena ve Wenchuan v nadmořské výšce 1800 metrů. Připomíná předcházející for­mu.

Fargesia robusta Wolong – nalezena v roce 1996 v přírodní rezervaci Wolong v severním Sečuánu (Sichuan). Má největší listy ze všech forem. Někdy se pod tímto názvem nabízejí i jiné rostliny s velkými listy s rozdílnou zimovzdorností.

Fargesia robusta Big Leaves několik různých rostlin z importů s velkými listy s různou zimovzdorností

Fargesia robusta Robusta – v roce 2008 dal J. V. D. Palen do oběhu novou selekci z importovaných rostlin. Má mít vzpřímený habitus a rychle narůstat. Zimovzdornost zřejmě slabší než u Fargesia robusta „Campbell“.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 2–7 metrů, průměr stébel 1–3 cm. Listy dlouhé 6–23 cm, široké 0,5–2,3 cm. Výhonky raší v květnu a jsou jedlé. Jeden z hlavních druhů sloužících jako potrava pro Pandu velkou. Stvoly slouží jako vycházkové hole.

Rozšíření: Sichuan – Wenchuan, Tong, Guan, Chongqing v nadmořských výškách 1700 – 2800 m n. m.

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Fargesia
země původu Čína
zimovzdornost 4 – dostatečně zimovzdorný
výška do 5.00m
průměr stébla do 2.00cm

Fotografie:

Fargesia robusta foto 1
Fargesia robusta foto 2
Fargesia robusta foto 3
Fargesia robusta foto 4