Přehled bambusů: Arundinaria appalachiana

Rychlý výběr

Jediný původní opadavý druh ze Severní Ameriky. Jde o výběžkatý nízký druh, který na zimu shazuje listí. Je velmi podobný Arundinaria gigantea tecta od kterého se liší dvěma hlavními znaky. Roste převážně na suchých svazích (přičemž A. g. tecta preferuje spíše vlhké lokality) a na zimu shazuje listí, což je u bambusů velmi neobvyklé. Nejdříve ho popsal C. D. Beadle v roce 1914 jako opadavou varietu Arundinaria tecta var. decidua. Po genetických expertízách byl roku 2006 popsán jako samostatný druh.

Dorůstá mezi 0,5 až jedním metrem, ojediněle je i vyšší. Netvoří hustý porost, často roste jako podrost v lesích. Podzemní rhizomy jsou někdy s vzduchovými kanálky, někdy kanálky chybí. Některé rhizomy jsou velmi krátké, stébla rostou blízko u sebe, což u částí populace může vyvolávat vizuální efekt, jako u trsnatých druhů. Olistění není obzvlášť bohaté, takže jeho využití pro pěstování v okrasných zahradách není příliš zajímavé. Vhodný spíše jako sběratelská rarita.

Anglický název: Hill cane

Údaje z místa původu: Výška stébel 0,5 – 1 metr, ojediněle až 1,8 metru. Stébla jsou kulatá, hladká bez vystouplých kolének. Průměr stébel 0,2 – 0,6 cm. Stébelné pochvy jsou neopadavé. Listy (5) 9 – 22.5 cm dlouhé, 1.4 – 2.8 cm široké, na podzim opadávají.

Rozšíření: Roste převážně na suchých svazích hor od 300 do 800 m n. m., maximálně vystupuje do 1065 m n. m., Apalačské pohoří, Severní Amerika.

zdroj: http://www.andestoamazon.com/…ia_79-95.pdf

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Arundinaria
země původu Severní Amerika
zimovzdornost 1 – nejzimovzdornější
výška do 1.00m
průměr stébla do 0.50cm

Fotografie: