Rod: Borinda

Rychlý výběr

Tento rod byl nově vytvořen Stapletonem pro horské bambusy z čínské části Himálaje. Postupem času při dalším výzkumu do něj byly přeřazeny i jinde rostoucí druhy z rodů Arundinaria, Fargesia, Thamnocalamus a Yushania. V současné době rod zahrnuje 18 druhů bambusů rostoucích v horách od Annapurny v západním Nepálu, přes Yunnan na jihu Číny, po Lang Bian (Lam Vien) v jižním Vietnamu.

Borindy se dají rozdělit do dvou skupin. Vysoké stálezelené druhy včetně typového druhu Borinda macclureana a na nižší druhy pocházející z vyšších nadmořských výšek, které jsou (což je u bambusů opravdovou vzácností) opadavé.

Jedná se trsnaté bambusy rostoucí zpravidla ve vysokých nadmořských výškách, často endemické, pro které kvůli odlišnostem v kvetení, větvení stébel a stavbě rhizomů nevyhovovaly současně ustavené rody. Jedná se o vzpřímeně rostoucí rostliny, které díky krátkým rhizomům tvoří husté, kompaktní trsy, někdy dorůstající i přes 8 metrů. Nemají rády přímé slunce, spíše se hodí do stinných a chráněných částí zahrad. Vysoké druhy vzhledem připomínají tropické trsnaté bambusy.

Bohužel nevykazují příliš velkou zimovzdornost i přesto, že pocházejí z velkých nadmořských výšek. Venku u nás je možné pěstovat opravdu jen pár druhů. Celoročně venku se u nás dají pěstovat jen nejzimovzdornější druhy – Borinda frigidorum, Borinda yulongshanensis, Borinda macclureana. Je ale nutno u nich počítat s častým omrzáním i v teplých lokalitách. Více o nich najdete v popisech jednotlivých druhů. Pravděpodobně i některé další druhy na tom budou podobně, ale větší odolnost se u nich dá těžko předpokládat.

V počátku byl rod vytvořen na popisu několika vzorků rostlinného materiálu a Stapletonově výzkumu v Yunnanu. Později díky několikaletým expedicím do Himálajské oblasti a sběru, organizovanému Liverpoolskou universitou, přibylo do evropských sbírek mnoho nových bambusů sezbíraných na různých lokalitách. Tyto získané vzorky rostou dnes v Ness botanical garden, patřící Liverpoolské universitě. Mnoho nových druhů rodu Borinda je popsáno právě na těchto rostlinách. Některé z dovezených bambusů jsou dosud neurčené, některé patřící ke stejnému druhu vykazují odlišnosti v růstu.

Několik druhů importoval v roce 1995 J. V. D. Palen z Šanghajské botanické zahrady pod označením Yunnan 95 1 – 6.

Rod byl vytvořen v 1980tých letech a pojmenován po Normanu Borovi, šéfovi oddělení trav v Royal Botanic Garden, KEW. Jeho platnost je zatím problematická, některými, hlavně čínskými botaniky není uznáván. Výzkum neustále pokračuje a množství druhů v tomto rodě se bude pravděpodobně mě­nit.

Zdroje:

Ch. Stapleton – New combinations in Borinda – KEW Bulletin Vol. 5

David Crompton – Ornamental Bamboos

J. V. D. Palen – Kimmei.com

Nalezené bambusy rodu „Borinda“

Na dotaz „Borinda“ bylo nalezeno 4 položek.