Přehled bambusů: Phyllostachys nigra

Rychlý výběr

Jeden z nejhezčích druhů tyčovinových bambusů. Stébla jsou zpočátku zelená, druhým rokem začínají černat. Někdy trvá i více let, než jsou stébla úplně černá. Pomůže umístění na slunci, kdy se stébla barví rychleji. V oběhu je mnoho klonů s různým stupněm a rychlostí tmavnutí stébel.

V našich podmínkách se drží v trsu, příliš nevybíhá a pomaleji narůstá. Celkově působí velmi jemně. Kombinace černých a zelených stébel a olistění jemnými lístky působí velmi delikátně.

Zimovzdornost tohoto druhu není příliš vysoká. Dá se pěstovat v mírných a teplejších lokalitách. Zkoušel jsem několik různých sazenic z různých zdrojů. Jsou mezi nimi rozdíly. V současné době pěstuji už pouze jeden klon, který se mi osvědčil nejlépe. V Praze za normálních zim zimuje dobře, i pěstovaný 15 km od Prahy v studenější lokalitě, bez jakékoli ochrany a na přímém slunci roste pěkně (viz. foto 1). V zimě přichází částečně o listy, za krutých zim i o části stébel, regeneruje však výborně a každým rokem přirůstá. Přesto to není bambus do vyšších poloh. Čím teplejší a chráněnější stanoviště bude mít, tím lépe.

Phyllostachys nigra je velmi variabilní ve zbarvení stébel. Koluje mnoho různých barevných variant ve zbarvení stvolů. Liší se tvarem skvrn, početností, délkou, stupněm tmavnutí. Mnoho z nich si myslím, nemá ani smysl pojmenovávat a rozlišovat. Některé další významné stabilní varianty popisuji v popisu druhů. Vyzkoušel jsem z nich mnoho a tato Phyllostachys nigra se mi osvědčila z nich nejlépe. Všechny ostatní mi přijdou výrazně méně odolné.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 4–10 metrů, průměr stébel 2–5 cm. Listy dlouhé 7–10 cm, široké do 1,2 cm. Výhonky raší v půlce dubna a jsou jedlé. Ze stvolů se vyrábějí rybářské pruty a vycházkové hole.

Rozšíření: jižně od Žluté řeky, a v kultivaci po celé Číně, pochází z horských svahů 1100 – 1200 m. n m.





Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 7.00m
průměr stébla do 2.00cm

Fotografie:

Phyllostachys nigra foto 1
Phyllostachys nigra foto 2