Přehled bambusů: Phyllostachys aurea Flavescens-inversa

Rychlý výběr

Tvoří vzpřímená, zelená stébla se žlutým žlábkem mezi kolénky. Některá stébla mají ve spodní části zkrácená internodia a ornamentálně tvarovaná kolénka. Jde o raritu, která je stále velmi vzácná v kultivaci.

U nás se dá pěstovat pouze ve velmi teplé lokalitě. Dost namrzá a zejména zpočátku je dobré mu poskytnout na zimu ochranu. Vzrostlý trs mají v Botanické zahradě v Praze, Troji. Odhaduji, že má ke 4 metrům.

V mé zahradě v Praze ani po několika letech pěstování nedošlo k zvýšení jeho odolnosti. Při teplotách kolem –12 °C mu umrzají listy, od –18 °C umrzají listové pupeny a tím časem odumírá nadzemní část rostliny, která již není schopná zregenerovat. Zřejmě by mohl přezimovávat v dobře chráněném místě, případně v teplejší lokalitě než je Praha – Jižní město. U nás příliš nevybíhá a roste trsnatě.

Dobře se dá pěstovat v kontejnerech a v těch ho zimovat v chladné světlé místnosti, či studeném skleníku, kde teploty neklesnou příliš nízko pod bod mrazu. Takto prosperuje dobře. Časem, když vyplní celý prostor kontejneru, je dobré trs rozdělit na několik menších. Sazenici je vhodné opětovně vysadit do kontejneru a tam opět několik let bez větší péče poroste dál. Několik let jsem tento a další kultivary Phyllostachys aurea takto pěstoval. Dosahují výšky kolem 2 metrů a nejsou náročné ani na zálivku. Občasný přísušek vydrží většinou bez poškození.

Doporučil bych ho tedy pouze pro pěstování v kontejnerech s nejlépe bezmrazým zimováním, kde vydrží mnoho let při běžné péči. Pro venkovní výsadbu mi díky své malé zimovzdornosti nepřijde vhodný. Zde se dá nahradit odolnějšími druhy se stejně zbarvenými stébly jako jsou Phyllostachys aureosulcata, nebo Phyllostachys arcana Luteosulcata.

V příznivých podmínkách a teplých lokalitách ( Francie, Španělsko) může dorůstat až do 9 metrů.

Původně pěstován v kultivaci v Japonsku. Odkud byl již kolem roku 1900 dovezen do Evropy. Opětovný import proběhl v roce 1981 do Francie.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 4.00m
průměr stébla do 3.00cm

Fotografie:

Phyllostachys aurea Flavescens-inversa foto 1
Phyllostachys aurea Flavescens-inversa foto 2
Phyllostachys aurea Flavescens-inversa foto 3
Phyllostachys aurea Flavescens-inversa foto 4
Phyllostachys aurea Flavescens-inversa foto 5
Phyllostachys aurea Flavescens-inversa foto 6
Phyllostachys aurea Flavescens-inversa foto 7
Phyllostachys aurea Flavescens-inversa foto 8