Přehled bambusů: Phyllostachys edulis

Rychlý výběr

V Číně nejrozšířenější Phyllostachys. Nazývaný „Král bambusů“. Nejznámější jsou jeho porosty v Anji „Moře bambusů“, které byly např. použity ve filmu Tygr a drak. V jižní Francii V La Bambouseraie Prafrance dosahuje gigantických rozměrů (až 28 metrů). V Japonsku je největším bambusem a patří mezi tři nejdůležitější druhy. Má mohutné, zelené stvoly s výraznými bílými kroužky u kolének. Nová stébla jsou pokrytá chloupky, což je velmi dobrý rozlišující znak. Má poměrně malé listy. Vyžaduje humózní, dobře hnojené půdy a teplé umístění pro dobrý růst. Bohužel do našeho podnebí není vhodný. U nás se dá pěstovat venku jen v nejteplejších oblastech. I tak je ale nutné počítat s tím, že za tužších zim umrzne až k zemi. Také tepelné poměry u nás mu nevyhovují, takže po mnoha letech dosahuje do cca 1,5 metru a tloušťky stébla do 1cm. Rozhodně se u nás nedá počítat s tím, že doroste do velkých rozměrů. Jako alternativa pro naše klima jsou vhodné Phyllostachys kwangsiensis a Phyllostachys parvifolia, které jsou mu nejpodobnější.

Phyllostachys edulis Bokrijk – určitou nadějí, že bude tento druh možné pěstovat venku i u nás je tento semenáč pocházející z Arboreta Bokrijk v Belgii. Po kruté zimě, bylo v letech 1996–1997 vysazeno několik desítek semenáčů, ty v další silné zimě 2009–10 až na jeden zmrzly k zemi. Tento jediný semenáč přežil i další silné zimy a zůstal zelený. V arboretu dorůstá 8–9 metrů s tloušťkou stébla 7 cm. Zda zde bude pro něj dostatek tepla v létě, aby dobře rostl, je nutné vyzkoušet. Zatím velmi málo dostupný a drahý.

Synonyma: Phyllostachys heterocycla pubescens a Phyllostachys pubescens.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá přes 20 metrů, průměr stébel do 20 cm. Listy dlouhé 4–11 cm, široké 0,5–1,2 cm. Výhonky raší koncem března až začátkem dubna, jsou jedlé a chutné, dají se jíst i syrové. Z ekonomického hlediska nejdůležitější druh pěstovaný pro produkci stébel a výhonků. Druh popsán v roce 1906.

Rozšíření: Jižně od řeky Han, pramenící v horách Qin. Z oblastí pokrytých bambusovými porosty v Číně tento druh zabírá až 2/3 z celkového množství ploch.

Na fotce rostlina několik let pěstovaná v Praze, níže fotky porostů z jeho domoviny.Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 2.00m
průměr stébla do 2.00cm

Fotografie: