Přehled bambusů: Phyllostachys vivax Shanghai

Rychlý výběr

Tento velmi málo rozšířený bambus se v našich podmínkách projevil jako velmi odolný a řekl bych, že z nějvětších druhů je hned druhý nejodolnější po Phyllostachys parvifolia.

Tvoří vzpřímená mohutná stébla, která jsou zelená, později se barví do žlutozelena. Větve jsou poměrně dlouhé s velkými listy, největšími mezi klony Phyllostachys vivax.

Jedná se o velmi vitální klon, který je výrazně odlišný od původního druhu Phyllostachys vivax McClure, Má větší listy, světlejší stébla, kulatější stébla. Ve srovnání s ním zimuje mnohem lépe. Naše zimy zvládá dobře, listy na starších stéblech bývají jen málo poškozené, na nových výhonech někdy listy omrzají. Černé skvrny na stéblech, které jsou vidět na fotografiích jsou způsobeny mrazy. Ty se tvoří za silnějších zim převážně na stéblech vystavených slunci.

Kolem roku 1991 byl importován do Německa z Shaghajské botanické zahrady. V roce 2003 jsem sazenici získal u F. Vaupela a importoval ho do ČR.

Nejdříve jsem ho uváděl pouze v popise u Phyllostachys vivax myslím ale, že si zaslouží samostanou složku, nebo't ho považuji za jeden z nejperspektiv­nějších velkých bambusů k pětování u nás.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku Velké bambusy.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 3 – dobře zimovzdorný
výška do 8.00m
průměr stébla do 6.00cm

Fotografie:

Phyllostachys vivax Shanghai foto 1
Phyllostachys vivax Shanghai foto 2
Phyllostachys vivax Shanghai foto 3
Phyllostachys vivax Shanghai foto 4
Phyllostachys vivax Shanghai foto 5
Phyllostachys vivax Shanghai foto 6
Phyllostachys vivax Shanghai foto 7
Phyllostachys vivax Shanghai foto 8
Phyllostachys vivax Shanghai foto 9
Phyllostachys vivax Shanghai foto 10