Přehled bambusů: Borinda yulongshanensis

Rychlý výběr

Jedná se o trsnatý druh, který v teplých lokalitách (Velká Británie), tvoří mohutné trsy. Výhonky rostou vzpřímeně, později se pod tíhou listů ohýbají do stran.

Původně ho popsal M. Bell ve své knize The Gardener's Guide To Growing Temperate Bamboos pod synonymem Fargesia yulongshanensis. Protože pocházel z vysokých nadmořských výšek, předpokládal, že bude hodně zimovzdorný a uvedl u něj odolnost až – 29°C. To se ale nepotvrdilo a tento omyl se od té doby neustále ještě uvádí v mnoha následujících popisech. Bohužel tedy ač byl v Číně nalezen i ve velkých nadmořských výškách až 4200 m.n.m. není u nás příliš zimovzdorný.

U nás se dá pěstovat pouze v nejteplejších lokalitách a za silnějších zim pravděpodobně bude umrzat až k zemi. V Praze při –19°C umrzla nadzemní část rostliny, trs však je schopen zregenerovat z podzemní části. Je na tom zhruba stejně jako ostatní nejodolnější Borindy.

Stejně jako další Borindy má problém s novými výhony. Ty raší dost pozdě, nestačí se plně rozvinout a dozrát, čili v zimě umrzají. Stébelné pochvy zůstávají dlouho na rostlině a neopadávají, čehož mohou využít mšice, zejména vlnatka krvavá, která zde může zahnízdit a začít škodit. Vytváří chomáčky podobné vatě, které jsou vidět v paždí ještě nerozvitých větví.

Do Evropy proběhlo více nezávislých importů. Některé bambusy importované pod tímto názvem byly později identifikovány jako jiné druhy.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 5–7 metrů, průměr stébel 1–2,5 cm. Listy dlouhé 5–8 cm, široké 0,4–0,9 cm. Rhizomy dlouhé 6–12 cm. Výhonky raší na přelomu června a července. Naštípané stvoly slouží ke splétání, výhonky jsou jedlé.

Rozšíření: severozápadní Yunnan v horách Yu Long 3000– 4200 m.n.m..

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Borinda
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 5.00m
průměr stébla do 2.00cm

Fotografie:

Borinda yulongshanensis foto 1
Borinda yulongshanensis foto 2
Borinda yulongshanensis foto 3
Borinda yulongshanensis foto 4
Borinda yulongshanensis foto 5
Borinda yulongshanensis foto 6
Borinda yulongshanensis foto 7