Přehled bambusů: Sasa quelpaertensis

Rychlý výběr

Jde o nízký, výběžkatý druh s menšími, úzkými, zelenými listy s podobným zimním efektem jako u Sasa veitchii, kdy okraje listů jsou lemovány světlým proužkem.

Jde o jedlý druh s léčivými účinky. V místě výskytu se pije listový čaj, připravovaný z mladých listů rostliny. Využívá se při diabetu, nebo žaludečních obtížích. V poslední době probíhají výzkumy léčivých účinků pití výluhu z listů a byly potvrzeny jeho blahodárné účinky na lidský organismus. Zdá se, že najde použití i v léčbě rakoviny a kožních chorob.

Myslím, že jde o zajímavý druh, který kromě pěstování pro ozdobné účely, může posloužit i k výrobě vlastního bambusového čaje.

Druh popsal v roce 1933 Takenoshin Nakai.

Údaje z místa původu: Stébla jsou vzpřímená, dřevnatá, dlouhá 0.1 – 0.5 (0.8) metru, průměr stébel 0.3 – 0.4 cm. Listy jsou 7 – 21 cm dlouhé, 1.4 – 6.6 cm široké.

Rozšíření: Jde o endemit z hory Halla, ostrov Jeju, Jižní Korea. Hora Hallasan a její okolí jsou součástí národního parku Hallasan National Park a je nejvyšší horou v Jižní Koreji. Sasa quelpaertensis je jedním z nejrozšířenějších rostlinných druhů v tomto parku. Roste převážně jako podrost na zalesněných svazích v nadmořských výškách 500 – 1500 m n. m..

Poznámka: Sazenici jsem získal z Velké Británie. Po několika letech pěstování, kdy netvořila porost typický pro tento druh, jsem usoudil, že byla špatně určena a jde o jiný druh. Vyřadil jsem ho ze sbírky a znovu se pokouším získat pravou sazenici. Zda je tento druh vůbec dostupný v Evropě, či koluje pod jeho jménem jiný druh, je nejasné.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Sasa
země původu Asie
zimovzdornost
výška do 0.50m
průměr stébla do 0.30cm

Fotografie: