Přehled bambusů: Bashania fangiana

Rychlý výběr

Rostlina importovaná J. V. D. Palenem v roce 1997 z Pingwu z 2300 m n. m. Podle botanického zařazení je synonymem pro Bashania faberi a tím by se mělo jednat o totožnou rostlinu.

V přírodě se jedná o podrostovou rostlinu, která roste v horských lesích až do velkých nadmořských výšek. Nepřesahuje ani v nižších polohách výšku 2 metry, takže půjde o zakrslou Bashanii, která by mohla být k pěstování u nás vhodná.

Například v Přírodní rezervaci Wolong v horách Qionglai roste ve vyšších nadmořských výškách než Fargesia robusta. Zatímco ta roste maximálně do 2600 – 2800 m n. m., Bashania fangiana roste mezi 2700 – 3440 m n. m. Dá se tedy předpokládat, že by měla být i zimovzdornější.

Výše zmiňovaný import proběhl však z jiné lokality a z menší nadmořské výšky, tak je potřeba rostlinu u nás prověřit. Palen u ní udává výbornou zimovzdornost, tak snad bude dobrá.

Údaje z Číny: Stébla dlouhá 0,5–2 metry, průměr stébel 0,4–0,7 cm. Listy dlouhé 3–7,5 cm, široké 0,4–1,4 cm. Ze stvolů se vyrábí držadla štětců a slouží jako potrava pro pandu velkou.

Rozšíření: Západní Sichuan. Stapleton uvádí ještě – Guizhou (Fangjingshan), Yunnan (Dongchuan, Wumongshan), kde tvoří podrostové patro v jehličnatých lesích ve výškách 2300 – 3500 m n. m.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Bashania
země původu Čína
zimovzdornost
výška do 2.00m
průměr stébla do 0.70cm

Fotografie: