Přehled bambusů: Phyllostachys prominens

Rychlý výběr

Stébla vzpřímená, zelená s nápadně vystouplými kolénky a s menšímy listy. V teplejších lokalitách, např. v Holandsku dorůstá mohutných rozměrů s velmi tlustými stébly.

Pěstoval jsem ho několik let v poměrně teplé lokalitě a bohužel se projevil jako velmi málo zimovzdorný. Omrzal mnohem více než další velké, podobné druhy. Každoročně mu omrzaly listy i stébla. Z toho důvodu mi nepřijde vhodné ho doporučovat k pěstování u nás. Má smysl akorát pro sběratele, jako doplněk do sbírky. Pro toho, kdo si chce vypěstovat pouze velký bambus je vhodné si pořídit jiný odolnější druh.

Moje rostlina nepřežila tuhou zimu 2011/2012, kdy vymrzla a na jaře již nebyla schopna regenerovat ani z rhizomů. Považuji tento druh za neperspektivní, takže znovu si ho již pořizovat nebudu.

Kolem tohoto druhu panuje mnoho zmatků. Několik jiných druhů bylo prodáváno pod tímto názvem. Takže při nákupu je nutné dobře znát zdroj odkud rostlina pochází. Opravdový Phyllostachys prominens nabízí jen pár specialistů.

Importoval ho v roce 1995 z Shanghajské botanické zahrady J.V.D. Palen.

Více podrobností o dalších velkých druzích najdete v článku \Velké bambusy\.

Údaje z Číny: Stébla jsou dlouhá 7–11 metrů, průměr stébel do 8 cm. Listy dlouhé 8,5–18 cm, široké 1,3–2,2 cm. Výhonky raší na přelomu dubna a května jsou jedlé a chutné.

Rozšíření: Zhejiang, v kultivaci Jiangsu.

Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 4 – dostatečně zimovzdorný
výška do 6.00m
průměr stébla do 4.00cm

Fotografie:

Phyllostachys prominens foto 1
Phyllostachys prominens foto 2
Phyllostachys prominens foto 3
Phyllostachys prominens foto 4