Přehled bambusů: Thamnocalamus tessellatus

Rychlý výběr

Tvoří husté trsy se vzpřímenými stébly. Málo se rozrůstá do stran a v teplých lokalitách (Francie) tvoří trsy ve tvaru písmene V. Spodní části stébel jsou málo olistěné. Výše na větvích vyrůstá velké množství listů 4–12 cm dlouhých.

Jde o jeden z dvou druhů afrických bambusů tolerujících mráz. Tento bambus roste jako jediný druh v Jižní Africe. Zde se nazývá Bergbamboes. Roste na horských svazích a tvoří trsy až 6 metrů vysoké. V suchých oblastech dorůstá pouze 3 metrů. Preferuje vlhká stanoviště, často roste i podél břehů řek. Cyklus kvetení má cca. 45 let.

V roce 2013 byl přeřazen do nového rodu Bergbambos (podle jména z Afrikánštiny) britským odborníkem Stapletonem. Podle nových výzkumů a genetických analýz bylo zjištěno, že se odlišuje od asijských druhů, ke kterým byl dříve přiřazen, tak výrazně, že pro něj byl ustaven nový rod.

Tento rod má v současnosti jen jednoho zástupce Bergbambos tessellatus. Na Madagaskaru ale ještě roste podobný bambus. Je možné, že půjde o Bergbambos tessellatus také. Pokud bude zjištěno, že je odlišný, bude ustanoven jako další druh rodu Bergbambos. Protože však údaje z Madagaskaru jsou nedostatečné a vyžadují další sběr materiálu, je tato otázka zatím otevřená.

Podle nové systematiky by se tedy tento bambus měl správně jmenovat Bergbambos tessellatus. Jde však o velmi nové, prakticky nikde nepoužívané pojmenování, a tak ho zatím ponechávám pod jeho dosavadním názvem.

V Evropě je málo dostupný. Pěstuje se zejména na jihu v teplejších oblastech. Podle údajů ze zahraničí roste lépe v otevřených, slunečných lokalitách. Jeho předpokládaná zimovzdornost nebude vysoká. Udává se, že kolem –10°C ztrácí listy, při teplotách pod –18°C umrzají nadzemní části. Jak moc je zimovzdorný a zda půjde pěstovat u nás je nutné prověřit. Jako jediný, potenciálně vhodný zástupce afrických bambusů, ale myslím za vyzkoušení stojí.

Podrobné informace o jeho novém zařazení najdete zde: http://phytokeys.pensoft.net/articles.php?…

Někdy se také vyskytuje pod staršími názvy: Arundinaria tessellata, Thamnocalamus tessellatus, Nastus tesselatus.

V Africe roste ještě druhý, mráz tolerující druh Oldeania alpina (známý jako Yushania alpina, či Arundinaria alpina). Jde také, podle nového výzkumu o jediný druh rodu Oldeania. Je popsaný jako trsnatý typ, který má ale dlouhé kořenové krčky, takže stébla rostou daleko od sebe. Některé populace ale rostou trsnatě, se stébly nahloučenými k sobě. Dorůstá velkých rozměrů. Výška stébel 2 – 20 metrů, průměr 5 – 12,5 cm. Roste v nadmořských výškách 2000 – 4000 metrů, takže by se dalo očekávat, že bude schopen snášet velké mrazy. Roste však v tropickém pásmu, kde teploty i ve vysokých nadmořských výškách jen občas klesají pod bod mrazu. Nejnižší teploty se zde přibližují pouze k –5°C, takže s jeho pěstováním u nás se nedá počítat.

více zde: http://tropical.theferns.info/…tropical.php?…

Údaje z Jižní Afriky: Stébla jsou dutá, dlouhá 1–5 (7) metrů, průměr stébel 0,5–2 (2,5) cm. Rhizomy jsou krátké, tvoří hustý trs.

Rozšíření: Jižní Afrika, Lesotho a Swaziland. Roste na horských svazích v nadmořských výškách 1200 – 2400 (2700) m n. m., pravděpodobně roste i na Madagaskaru.

Vlastnosti:

typ trsnatý
rod Thamnocalamus
země původu Afrika
zimovzdornost
výška do 3.00m
průměr stébla do 1.50cm

Fotografie: