Přehled bambusů: Phyllostachys aurea Koi

Rychlý výběr

Tvoří vzpřímená, žlutá stébla se zeleným žlábkem mezi kolénky. Některá stébla mají ve spodní části zkrácená internodia a ornamentálně tvarovaná kolénka.

Stejně jako u Phyllostachys aurea Holochrysa jde o vzácný, málo pěstovaný kultivar, který je nejlepší pěstovat v přenosném kontejneru a zimovat ho v nevytápěném skleníku či chladné světlé místnosti.

Pěstoval jsem ho několik let ve volné půdě, Potom kvůli častému namrzání již jen v kontejneru a zimoval ho v nevytápěného skleníku. Toto zacházení snášel dobře a mnoho let bez problémů narůstal. Přijde mi to pro něj vhodnější, než ho nechávat celoročně venku.

Není díky své malé zimovzdornosti vhodný pro pěstování u nás ve volné půdě. Podle mých zkušeností v teplé lokalitě, za normální zimy každoročně umrzají listy, za silnější zimy umrzá celá rostlina až k zemi. Vhodný je do přenosných nádob či zimních zahrad. Jde o velice dekorativní formu, která i přes komplikovanější pěstování stojí za vyzkoušení.

Pro venkovní užití se dá nahradit výborně odolným druhem Phyllostachys aureosulcata-spectabilis, který má trochu jiný habitus ale podobně zbarvená stébla.


Vlastnosti:

typ výběžkatý
rod Phyllostachys
země původu Čína
zimovzdornost 5 – nedostatečně zimovzdorný
výška do 4.00m
průměr stébla do 3.00cm

Fotografie:

Phyllostachys aurea Koi foto 1
Phyllostachys aurea Koi foto 2
Phyllostachys aurea Koi foto 3
Phyllostachys aurea Koi foto 4
Phyllostachys aurea Koi foto 5
Phyllostachys aurea Koi foto 6
Phyllostachys aurea Koi foto 7